Wybierając koszulę, należy zwrócić uwagę nie tylko na to, aby była dopasowana, ale również mankiety. Co to są mankiety w koszuli? Jakie są rodzaje mankietów w koszuli? Dziś odpowiadamy na te i na inne pytania!

rodzaje mankietów w koszuli

Co to są mankiety w koszuli?

Mankiet w koszuli stanowi jest ważne wykończenie. To właśnie on sprawia, że rękaw ma odpowiedni kształt i można na koszulę ubrać marynarkę. Mankiety koszuli pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale i estetyczną.

Mankiety mogą być wykonane z grubszych tkanin niż sama koszula. Choć zazwyczaj są one wykonane z podwójnej warstwy tej samej tkaniny i wewnętrznego usztywnienia. To pozwala na utrzymanie ich kształtu, czego efektem jest perfekcyjny wygląd.

Jakie są rodzaje mankietów w koszulach?

Wyróżniamy następujące rodzaje mankietów w koszuli:

Na guziki

To zdecydowanie mniej formalna wersja. Zakłada się je raczej na co dzień. Unikaj noszenia ich na oficjalne, wieczorowe uroczystości. Idealny na spotkania biznesowe, egzaminy, czy do codziennego użytku itp. Mankiet może być wykończony na prosto, półokrągło, bądź ścięty. Wyróżnia się:

 • z jednym guzikiem — stosowane w koszulach męskich codziennych, półformalnych oraz sportowych. Wadą tego rodzaju jest brak możliwości regulacji wielkości obwodu mankietu,
 • z dwoma guzikami poziomo — pozwala na dopasowanie mankietu o wielkości przegubu ręki,
 • z dwoma guzikami pionowo — występują w koszulach z mankietami szerszymi niż standardowe. W efekcie mankiet wygląda estetycznie.

Na spinkę

Jak sama nazwa wskazuje, zapinane są na spinki. Najczęściej występuje w wersji podwójnej, w której wywijana jest dodatkowa warstwa materiału, tzw. mankiet francuski. Są formalne, a obowiązkowym dodatkiem jest krawat lub mucha. Wyróżnia się następujące rodzaje mankietów w koszuli na spinkę:

 • pojedynczy — znajduje się w koszulach wieczorowych, frakowych i wizytowych. To jeden z najprostszych mankietów. Wystarczy wziąć spinkę i zapiąć nią mankiet,
 • mankiet francuski — nazywany „french cuff”, to mankiet podwójny, stosowany jest w koszulach wieczorowych, wizytowych oraz smokingowych. Mankiet podwójne jest najpopularniejszy z mankietów na spinki. Cechuje go klasa i elegancja. Może mieć zakończenie proste, półokrągłe albo ścięte. Mankiet francuski jest formalny, a obowiązkowym dodatkiem jest krawat lub mucha.


Czy i ile powinny wystawać mankiety koszuli?

Przy wyborze koszuli, ogromne znaczenie ma długość rękawa koszuli oraz mankiety. Przyjmuje się, że rękaw koszuli powinien sięgać minimalnie za nadgarstek, wystawać ok. 1-2 cm spod marynarki. Natomiast szerokość mankietów powinna być taka, abyście mogli pomiędzy mankiet, a dłoń spokojnie włożyć jeden palec (wskazujący).

źródło: realmenrealstyle.com

Czy można podwijać mankiety koszuli?

Podwijanie mankietów w koszuli nadaje kreacji nieco luźniejszego, ale nadal szykownego charakteru. Mężczyźni zazwyczaj podwijają mankiety w cieplejsze dni. Niestety wielu z nich nie ma pojęcia, jak robić to dobrze, aby perfekcyjnie się prezentowały. Jak podwijać mankiety w koszuli? Tak naprawdę nie istnieją żadne uniwersalne metody podwijania mankietów, ale za to należy stosować się do kilku zasad, jeśli zależy Ci na szykownym wyglądzie.

 1. Odpowiednio podwiń mankiet. Przy podwijaniu upewnij się, że zawinięcie jest starannie uformowane oraz żeby na materiale nie tworzyły się zmarszczki.
 2. Dopasuj wysokość podwinięcia  Przyjęło się, że najbardziej eleganckim rozwiązaniem w kwestii wysokości podwinięcia jest zakończenie rękawa nieco wyżej niż na przedramieniu, najlepiej na wysokości łokcia.
 3. Dobierz wielkość mankietów do Twojej postury, by nie były ani za małe, ani za duże optycznie.

Jak zawijać mankiety?

Wbrew pozorom zawijanie mankietów w koszuli nie jest trudnym zadaniem. Jeśli wkładasz koszulę z guzkiem, a nie chcesz odczuć ani dyskomfortu, ani ucisku w miejscu zgięcia, wystarczy, że wykonasz następujące kroki:

 1. W pierwszej kolejności rozepnij guziki przy mankietach.
 2. Wywiń mankiety na lewą stronę, a następnie podciągnij je na wysokość łokci.
 3. Sprawdź, czy materiał układa się gładko bez nieestetycznych wybrzuszeń.
 4. Wywiń fragment materiału spod spodu tyle razy, aby zasłonić mankiety.
 5. Upewnij się, że całość prezentuje się estetycznie, nie ma fałdek ani zagięć.

Na jakie okazje koszula z mankietami?

To, czy zdecydujesz się na koszulę na guziki, czy na spinki, jest kwestią indywidualną i zależy od Twoich upodobań. Zgodnie z dress code, oba mankiety koszuli nadają się na eleganckie wydarzenia. Warto mieć na uwadze, że najbardziej formalny uchodzi mankiet francuski. Koszula z mankietami  się na takie okazje, jak:

 • wieczorna gala,
 • wyjście do teatru lub filharmonii,
 • ślub.

mankiet w koszuli

Kiedy nosić spinki do mankietów?

Koszula ze spinkami do mankietów jest dość uniwersalna. Można ją założyć zarówno do szykownego garnituru, jak i fraka czy smokingu. Dzięki temu będzie doskonałym wyborem na różne okazje, począwszy od szykownego balu, przez ślub, aż po biznesowe spotkanie.

Po spinki do mankietów śmiało możesz sięgnąć również, kompletując nieco mniej formalne zestawy. Wtedy możesz wybrać spinki nie w klasycznym kształcie, a np. w kształcie aparatu fotograficznego czy ze śmiesznym napisem.

Choć spinki świetnie komponują się z garniturem, to nie zaleca się noszenia ich do pracy. Są niepraktyczne i mogą przeszkadzać podczas pracy z dokumentami.

Jak nosić koszule z mankietami?

Wiesz już, jak podwijać mankiety w koszuli i jakie są rodzaje mankietów w koszuli. A jak nosić koszule z mankietami? Wbrew pozorom wybór mankietów w koszuli jest bardzo istotny. Z tego względu decyzja musi być przemyślana. Poznaj najważniejsze zasady:

 1. Dopasuj koszulę z mankietami do okazji.
 2. Zadbaj o to, aby spinki pasowały do pozostałych dodatków takich jak krawat, mucha, szelki, zegarek czy pasek do spodni. Wszystkie elementy powinny tworzyć spójną całość.
 3. Mankiet powinien wystawać spod marynarki na ok. 1-2 cm.
 4. Kolor spinek do mankietu dopasuj do koloru koszuli oraz garnituru. Do ciepłych odcieni pasują złote, a do zimnych — srebrne.

rodzaje mankietów w koszuli