Sztyblety, czyli Chelsea Boots, to buty, które od wielu sezonów święcą triumfy w obuwniczych trendach. Co ciekawe, zdobyły serca nie tylko panów, ale również i kobiet. Jak nosić sztyblety? Zobacz nasz stylowy poradnik!

sztyblety

Sztyblety – co to za buty?

Sztyblety to buty, które mają bardzo ciekawą historię. Przyjęło się, że pierwszy model pojawił się w 1840 roku i został stworzony do jazdy konno. Buty te charakteryzowały się wysoką cholewką, która chroniła kostkę przed obcieraniem o brzuch konia.

Miano pierwszego projektanta sztybletów zyskał J. Sparks-Hall, królewski szewc na dworze królowej Wiktorii. To właśnie królowa jako pierwsza doceniła uniwersalność oraz komfort, jaki zapewniają sztyblety. Różne dostępne źródła relacjonują, że królowa Wiktoria wkładała buty niemal na każdą okazję.

Nie trzeba było długo czekać, aby buty wyszły poza dwór królewski. Stały się popularne wśród arystokracji, a wraz z upływem czasy wśród zwykłych Brytyjczyków.

Z kolei w latach 20. XX wieku sztyblety były chętnie wykorzystywane jako buty do grania w polo. Największą popularność zdobyły w latach 60. XX wieku, a to za sprawą legendarnego zespołu The Beatles, którzy kochali męskie sztyblety. Lansowali je również członkowie zespołu The Rolling Stones.

Jak wyglądają sztyblety?

Obecnie sztyblety są jednym z najpopularniejszych rodzajów obuwia i to nie tylko męskich, ale i damskich. Co prawda, różnią się od swojego pierwowzoru, ale nadal mają kilka wspólnych cech.

To buty, które mają płaski obcas, wysoką cholewkę zakrywającą kostkę oraz gumową wstawkę, która ułatwia założenie i zdjęcie obuwia. Nowoczesne modele dostęp są w wielu wariantach kolorystycznych, a nawet i wzorach. Nie brakuje również dodatków, co sprawia, że buty są bazą do stworzenia różnorodnych outfitów.

Czy sztyblety są modne?

Sztyblety to absolutny must have w szafie każdego, kto ceni sobie wygodę, uniwersalność oraz design. ten model jest niezwykle praktyczny i fenomenalnie sprawdzi się szczególnie w jesienno-zimowym sezonie.

Jak i do czego nosić sztyblety męskie?

Szukasz butów, które doskonale sprawdza się w casualowych i smart casualowych zestawach? Postaw na sztyblety. Jak nosić ten rodzaj obuwia? Chelsea boots u Panów będą dobrze współgrać ze stylizacjami:

  • bazującymi na klasycznych elementach garderoby – z jeansami, t-shirtami, luźnymi koszulami w kratę, a także wełnianymi płaszczami;
  • o niebanalnym charakterze – z koszulami w stylu boho, sztruksowymi marynarkami w różnych odcieniach,
  • w streetwearowym stylu – z oversizowymi t-shirtami, pikowanymi kurtkami, przeskalowanymi kardiganami i spodniami baggy,
  • w eleganckiej odsłonie — z szykownymi koszulami i spodniami w kant, a nawet i garniturami.


Jakie spodnie do sztybletów męskich?

Jakie spodnie do sztybletów wybrać? Idealnie sprawdzą się jeansy, chinosy oraz spodnie w kant. Stylizację w stylu smart casual otrzymasz, zestawiając ciemne, klasyczne jeansy z gładkim golfem oraz wełnianym płaszczem. Możesz uzupełnić look o czarną aktówkę. Taki zestaw sprawdzi się na uczelnię, na wieczorne wyjście, a także do pracy, o ile w Twojej firmie nie panuje rygorystyczny dress code. W razie konieczności golf zamień na koszulę.

Elegancki outfit stworzysz, łącząc sztyblety z szykownymi spodniami materiałowymi, koszulą oraz klasyczną marynarką. To doskonały look na biznesowe spotkania, które nie wymagają typowo formalnej kreacji. W chłodniejsze dni zarzuć na siebie elegancki płaszcz.

Jeśli nie wiesz, jaki wybrać, sprawdź nasz Przewodnik po płaszczach męskich. Poznasz fasony płaszczy, a także ich stopień formalności.

Czy sztyblety pasują do garnituru?

Co prawda, Chelsea boots nie są formalnym obuwiem, ale z powodzeniem zestawisz ten typ obuwia z garniturem. W takiej sytuacji wybierz minimalistyczne buty z błyszczącej skóry licowej — są najbardziej eleganckie.

Nasza propozycja to sztyblety, koszula w ciemnym kolorze, szykowna kamizelka, a na to marynarka. Jak Wam się podoba taki look? Naszym zdaniem wygląda naprawdę dobrze!

 

sztyblety co to

 

Jaka kurtka do sztybletów?

Tworząc zestawy ze sztybletami w roli głównej, nie można zapomnieć o odpowiedniej kurtce. Wybór okrycia wierzchniego zależy przede wszystkim od tego, w jakim stylu kompletujesz kreację i na jaką okazję.

Do casualowych kreacji możesz wybrać ramoneskę, która jest absolutnym must have w szafie każdego mężczyzny. Chelsea boots stworzy zgrany duet z bomberką, która doda miejskiego stylu. Dobrym wyborem będzie również pilotka z kożuszkiem, idealna na chłodniejsze dni. Zimą warto zdecydować się na parkę albo ocieplaną kurtkę pikowaną, puchową. Całośc będzie dobrze się prezentować i z pewnością nie zmarzniesz. Z kolei latem doskonałym wyborem będzie ponadczasowa kurtka jeansowa.

W eleganckiej odsłonie do butów dobierz płaszcz, w stonowanych barwach, takich jak czerń, beże, odcienie szarości, granat. Mile widziana ciemna zieleń czy burgund. W cieplejsze dni sprawdzi się męski trencz albo marynarka o eleganckim lub sportowym kroju.

jak nosić sztyblety męskie

Kiedy nosić sztyblety?

Męskie sztyblety możesz nosić o każdej porze roku. Wyjątek stanowi lato, gdy jest naprawdę bardzo ciepło i w takim butach spocą Ci się nogi. natomiast wiosną, jesienią i zimą będą idealnym wyborem!

Możesz uzupełnić nimi strój do pracy, jeżeli panujący w Twojej firmie dress code pozwala na ubrania w stylu smart casual. Buty te będą świetnym wyborem na romantyczną kolację z ukochaną czy wieczorne wyjście z kolegami do pubu lub na imprezę. Z powodzeniem możesz je załozyć na uczelnie czy zakupy.

Jak i do czego nosić sztyblety damskie?

Zastanawiasz się, jak nosić sztyblety damskie? Wbrew pozorom ten rodzaj obuwia jest uniwersalny i świetnie komponuje się z wieloma elementami garderoby. Eleganckie modele o prostym kroju doskonale sprawdzą się do pracy zamiast niewygodnych modeli na wysokim obcasie. Z powodzeniem zestawisz je z ołówkową spódnicą i koszula, a także małą czarną i szykownym żakietem. Bardzo dobrze będą komponować się  z wizytowymi spodniami albo cygaretkami.


Jakie spodnie do sztybletów damskich?

Jakie spodnie do sztybletów damskich będą najlepszym rozwiązaniem? Najciekawszy efekt uzyskasz, wybierając spodnie z nogawką, która nie zakryje obuwia, czyli sięgającą w okolicę kostki. Najprostszy zestaw to sztyblety, klasyczne jeansy. Na górę sprawdzi się t-shirt i ciepły kardigan, a także sweter — golf lub oversize. Na siebie koniecznie ciepły płaszczyk, który idealnie sprawdzi się na jesienno-zimowe dni.

Nasza propozycja to czarne sztyblety, jeansy 7/8 z rozszerzanymi nogawkami, na górę biała bluzka i na to czarna marynarka, która doda nutę elegancji. Do tego szykowna torebka. Będziesz prezentować się naprawdę dobrze, a jednocześnie zapewnisz sobie wygodę.

Czy sztyblety pasują do spódnicy?

Ten rodzaj obuwia świetnie wygląda w towarzystwie spódnic i to niemal o każdym fasonie. Bardzo fajny zestaw otrzymasz, łącząc czarne sztyblety z dzianinową spódnicą maxi w ciemnym kolorze. Do tego ciepły sweter oraz czarna, duża torba, w której pomieścisz wszystkie potrzebne rzeczy. Taki zestaw zapewni Ci komfort cieplny, a jednocześnie świetnie się prezentuje. Jest na tyle uniwersalny, że możesz w nim iść na spacer, zakupy lub kawę z przyjaciółką, a nawet i na uczelnię.

Jeśli lubisz stylizacje z pazurem, to zestaw sztyblety z kabaretkami, skórzaną spódnicą mini oraz oversize’owym swetrem. Całość dopełnij skórzanym plecakiem z frędzlami, który podkreśli miejski styl. W nieco bardziej kobiecej odsłonie zamień sweter na szykowną koszulę, na siebie zarzuć elegancki płaszcz, a na ramię kopertówkę na złotym łańcuszku.

jak nosić sztyblety

Kiedy nosić sztyblety?

Sztyblety sprawdzą się przede wszystkim wiosną i jesienią, kiedy to nie jest ani zbyt ciepło, ani zbyt zimno. Jesienią koniecznie zadbaj o to, aby buty były wykonane z wysokiej jakości materiałów, ponieważ są narażone na opady deszczu. Najlepszym rozwiązaniem będą skórzane modele. Skóra naturalna to materiał, który ma wiele zalet. Przede wszystkim idealnie dopasowuje się do kształtu stopy i zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Stopa w nich ani się nie poci, ani nie marznie.

A jeśli odpowiednio zadbasz o buty, zaimpregnujesz i będziesz systematycznie czyścic, to posłużą Ci przez kilka dobrych lat, zachowując przy tym swoją estetykę. Na rynku dostępne są także ocieplane modele, które będą idealne na zimę.