Płaszcz męski to obowiązkowy element każdego eleganckiego mężczyzny. Jakie są typy płaszczy męskich? Zapraszamy na przewodnik po męskich płaszczach. Przedstawimy rodzaje płaszczy damskich, które musisz znać!

męskich płaszczach

Rodzaje płaszczy męskich — sławne modele

Są świetną alternatywą dla sportowych kurtek i sprawdzą się podczas bardziej formalnych spotkań. Najważniejsze, aby niekwestionowana elegancja płaszcza, szła w parze z wygodą i komfortem. Jakie są podstawowe rodzaje płaszczy męskich? Pomoże Ci w tym nasz przewodnik po damskich płaszczach, dzięki któremu poznasz podstawowe kroje, a także fasony męskich okryć wierzchnich. Przedstawiamy najmodniejsze typy płaszczy męskich, które musisz znać!

Rodzaj płaszcza męskiego: Cechy charakterystyczne:
1.      Bosmanka Z angielskiego peacoat to dwurzędowy płaszcz, który charakteryzuje się pionowymi albo skośnymi kieszeniami, kołnierzem sztormowym, guzikami przy rękawach, dragonem zapinanym na guziki, długością poniżej pośladków. Początkowo było to okrycie wierzchnie dedykowane marynarzom. Obecnie to jeden z najbardziej uniwersalnych płaszczy męskich.
2.      Dyplomatka Dyplomatka, nazywana również Chesterfield, to płaszcz męski do kolan lub połowy uda o najwyższym stopniu formalności. Występują w formie jednorzędowej i dwurzędowej. Ten pierwszy model ma klapy otwarte lub ostre, a drugi tylko ostre. Dyplomatka to płaszcz męski dopasowany do ciała, z wyraźnym taliowaniem oraz rozszerzeniem u dołu. Jego najważniejszymi elementami są cięte, proste kieszenie z patkami, niezbyt głęboki szlic i brustasza oraz guziki przy rękawach tak jak w przypadku marynarek męskich.
3.      Ulster Najpopularniejszy płaszcz męski, który ma głęboki szlic zapinany na guziki, sztormowy kołnierz, wywijane mankiety. Pasek ściągany z tyłu, nazywany dragonem.
4.      Budrysówka To męski płaszcz z kapturem, sięga linii bioder.
5.     Trencz Dwurzędowy płaszcz z paskiem i obszernym kołnierzem. Ma kieszenie sztormowe zapinane na guziki, mankiety z regulatorami, kołnierz sztormowy oraz pas z klamrą.
6.      Polo Nie ma guzików i ma nieco szerszy krój.

rodzaje płaszczy męskich

Typ płaszcza a okoliczności

Jak wybrać płaszcz męski? Pod uwagę należy wziąć styl ubioru, typ figury, a także przeznaczenia płaszcza. Niektóre typy płaszczy męskich zarezerwowane są na co dzień, niektóre na formalne okazje. Warto jednak mieć w szafie zarówno eleganckie okrycie wierzchnie, jak i casualowe, które sprawdzi się w codziennych zestawach. Nie zapomnij również o tym, aby odpowiednio przymierzyć płaszcz. Uwzględnij to, co będziesz pod nim nosił np. sweter, marynarkę. Nie przymierzaj płaszcza na t-shirt czy bluzkę!

Płaszcz na co dzień – trendy 2023/2024

Na co dzień sprawdzą się takie typy płaszcza, jak bosmanka, trencz, budrysówka, a także polo. Bosmanka to płaszcz, który doskonale sprawdzi się w codziennej stylizacji z nutą elegancji, przedstawiając swojego użytkownika w bardzo dobrym guście. Nieco bardziej casualowy charakter ma płaszcz polo o luźniejszym kroju. Uniwersalny jest również trencz, który można nosić z casualowymi elementami garderoby. Jeśli cenisz sobie swobodę, zainwestuj w budrysówkę — męski płaszcz z kapturem, która stanowi bazę do stworzenia codziennych stylizacji, zapewniając Ci maksymalny komfort cieplny.

Na formalne okazje

Jak już wspomniałyśmy, najbardziej formalnym rodzajem płaszcza męskiego jest dyplomatka. Model ten z powodzeniem możesz łączyć z garniturem, smokingiem, a nawet i frakiem. Doskonale prezentuje się również w zestawieniu ze spodniami typu chino oraz jeansami w stylu smart casual, o ile zadbasz o większą formalność spodni, czyli powinny być proste, bez przetarć, dziur czy dodatkowych ozdób.

Jaka długość płaszcza

Wysocy panowie dobrze wyglądają w długich płaszczach męskim, które sięgają za kolano, a nawet do kostek. Doskonale będą komponować się z dopasowanymi spodniami oraz ciepłym golfem. Niestety ta długość nie sprawdzi się w przypadku panów o niskim lub średnim wzroście, ponieważ taka długość optycznie skróci sylwetkę. Natomiast mężczyźni o niskim wzroście powinni sięgnąć po dyplomatkę. Ten rodzaj płaszcza sięga do kolan lub połowy uda, a więc nie skraca sylwetki.

Długość płaszcza odgrywa istotną rolę, gdy dużo podróżujesz samochodem. Im jest on dłuższy, tym mniej komfortowo wsiada się do auta. Z tego względu warto wybrać krótsze, luźniejsze modele, które zapewnią swobodę ruchów.

Jakie zapięcie płaszcza

W płaszczach męskich spotyka się kilka rodzajów zapięć, a wśród nich wyróżnia się zapięcie:

  • Jednorzędowe – zapinane na jeden lub kilka guzików. W pierwszym wariancie guzik jest przyszyty na wysokości talii. Paszcz męski jednorzędowy dobrze maskuje brzuszek, szczególnie wtedy, gdy nie jest on mocno taliowany
  • Dwurzędowe —  zapięcie charakteryzuje się tym, że guziki są przyszyte w dwóch rzędach. W dwurzędowych płaszczach męskich sylwetka wydaje się bardziej masywna, dlatego powinni po nie sięgać szczupli panowie.

Jakie poły płaszcza

Klapy w płaszczach męskich dzieli się ze względu na kształt. Wyróżniamy klapy:

  • proste — inaczej otwarte. Są one przyszyte do kołnierza w taki sposób, że tworzą otwarte wcięcie pod dużym kontem,
  • ostre — nazywane również klapami zamkniętymi, cechują się zamkniętą kozerką i ostro zakończonymi wyłogami, które skierowane są ku górze,
  • szalowe — w tym przypadku nie ma widocznej kozerki. Z kolei wyłogi stanowią przedłużenie kołnierza, co przypomina długi szal.

Modne modele na sezon 2023/2024 a uniwersalne modele

Nie od dziś wiadomo, że moda ma charakter przemijający, ale lubi powracać i to nie tylko w klasycznej, ale i nowoczesnej odsłonie. Większość płaszczy, które teraz święcą triumfy w świecie mody, ma dość długą historię. Przykładowo, w płaszczach męskich typu Bosmanka początkowo chodzili marynarze. Ten rodzaj płaszcza spopularyzował najsłynniejszy detektyw wszech czasów, czyli Sherlock Holmes. Dzisiaj jest on jednym z najchętniej wybieranych modeli.

typy płaszczy męskich

Musisz pamiętać, że płaszcz płaszczowi wcale nie jest równy. Do najpopularniejszych fasonów należy klasyczna, jednorzędowa marynarka, która sprawdzi się zawsze. Co z kolorami? Warto postawić na ciemne kolory: czerń, granat, szarości, które sprawdzą się do oficjalnych stylizacji. Ponadto, są na tyle uniwersalne, że nawet, gdy nie masz pomysłu na outfit, możesz założyć. Jasna kolorystyka np. odcienie beżu, a także szarości czy bieli, świetnie będą komponować się z jeansami i swetrami. Nadadzą nieco bardziej casualowy charakter, a więc możesz nosić je na co dzień. Warto zaopatrzyć się również budrysówkę, która jest idealnym rozwiązaniem dla Panów ceniących styl casualowy. Sięga linii bioder, często występuje z kapturem. Można ją nosić z nieoficjalnymi elementami garderoby na co dzień. W szafie nie może również zabraknąć dwurzędowej bosmanki. Wśród popularnych modeli są również kurtki militarne, a także puchowe, które są świetnym rozwiązaniem podczas srogiej zimy – mówi Style Coach Agnieszka Świst-Kamińska