Styl smart casual to elegancki strój dla mężczyzn, którzy cenią sobie wygodę i komfort. Na czym polega i jak stworzyć stylizacje smart casual?

styl smart casual

Styl smart casual – na czym polega?

Od wielu sezonów możemy zaobserwować, że styl smart casual cieszy się ogromną popularnością. Można pokusić się o stwierdzenie, że dominuje w modzie współczesnego mężczyzny, który ceni sobie elegancję, a jednocześnie komfort. Czym jest styl smart casual? To nic innego jak połączenie swobodnego, sportowego stylu z eleganckim. Wbrew pozorom te dwa przeciwstawne style, prezentują się ze sobą fenomenalnie. Powszechnie nazywa się go stylem półformalnym, ponieważ mimo tego, że jest on wciąż elegancki, to nie wymaga stosowania się do sztywnego dress code’u.

Styl półformalny ma za zadanie dodać pewności siebie, podkreślić formalny charakter, ale jednocześnie zapewnić swobodę poruszania się.

Smart casual – podstawowe elementy

Niewątpliwą zaletą stylu smart casual jest jego uniwersalność, która umożliwia stworzenie wielu ciekawych stylizacji. Do elementów stylu smart casual zaliczamy przede wszystkim:

 • marynarkę – niekoniecznie musi to być elegancka marynarka od garnituru. Możesz zdecydować się na nieco luźniejsze modele. Doskonale sprawdzą się marynarki w stylu sportowym. Komponując stylizację półfarmalną, bez obawy możesz sięgnąć po inne kolory niż czerń czy granat. Do pracy najlepiej wybierać neutralne barwy: brąz, szarość, biel, ale rownież i ciemne odcienie zieleni czy niebieskiego. Nie bój się również wzorów. Ponadczasowa krata jak najbardziej mile widziana! Pamiętaj jednak, ze do wzorzystej góry, dobiera się gładki dół. Warto zainwestować w dobrą marynarkę wełnianą, tweedową oraz lnianą. Ta ostatnia sprawdzi się szczególnie w letnie, upalne dni,
 • koszulę – styl półformalny dopuszcza nie tylko białą i błękitną koszulę, ale również inne barwy i wzory. Pozwól sobie na odrobinę szaleństwa!
 • kardigan – rozpinany sweter to doskonała alternatywa dla eleganckiej marynarki. Świetnie wygląda w towarzystwie koszuli, jak i t-shirtu. Z jego pomocą stworzysz wiele ciekawych stylizacji, nie tylko w stylu smart casual,
 • okrycie wierzchnie –elegancka kurtka i dwurzędowy płaszcz to absolutny must have!
 • spodnie – spodnie od garnituru zastąp chinosami, a także jeansami. Dobrze, aby w Twojej szafie były co najmniej trzy pary chinosów: czarne, beżowe, granatowe. Są na tyle uniwersalne, że stanowią bazę do stworzenia wielu kreacji. W przypadku tych drugich dobrze byłoby, aby góra była elegancka. Postaw wtedy np. na koszulę oraz marynarkę, golf – w szafie każdego eleganckiego mężczyzny, powinien znaleźć się cienki golf. To obowiązkowy element jesiennej, męskiej garderoby,
 • buty – obowiązkowo zainwestój w mokasyny, trzewiki za kostkę, derby, sztyblety oraz monki,
 • dodatki – postaw na dobre zegarki szwajcarskie na bransoletce lub skórzanym pasku, kilka gładkich i wzorzystych krawatów. Doskonale sprawdzi się aktówka oraz męska torba typu listonoszka.

smart casual

Styl półformalny – na jakie okazje?

Styl półformalny ma bardzo szerokie zastosowanie. Doskonale sprawdzi się na:

 • ważne spotkania, które nie wymagają formalnego stroju,
 • randkę z ukochaną w restauracji,
 • rodzinne spotkania zarówno w domu, jak i w restauracji,
 • wieczorne wyjście ze znajomymi,
 • do pracy, o ile w biurze nie panują sztywne zasady ubioru, których należy przestrzegać,
 • domówkę,
 • na co dzień.

Stylizacja smart casual jest najczęściej wykorzystywana do pracy, ponieważ łączy w sobie formalność ze sportowym luzem. Panowie w takim stroju prezentują się profesjonalnie, schludnie, a zarazem swobodnie. Aby stworzyć półformalną kreację, zamiast garnituru postaw na chinosy oraz luźniejszą marynarkę. Pamiętaj jednak, że to nadal strój do pracy. Dlatego nie szalej z kolorami i wzorami. Najbezpieczniej będzie postawić na neutralne barwy takie jak biel, czerń, granat, odcienie szarości oraz beżu.

Na randkę postaw na bordowe chinowy oraz luźniejszą koszulę. Możesz założyć wzorzysty krawat np. w serduszka. Jeśli nie wybieracie się do eleganckiej restauracji, a np. do pizzerni, z powodzeniem możesz założyć jeansy. Do tego szykowna koszula i luźniejsza marynarka.

styl półformalny

Na wieczorne wyjście ze znajomymi włóż spodnie chinos w kolorze. Świetnie sprawdzi się bordo lub butelkowa zieleń. Do tego koszulę w prążki oraz granatową marynarkę. Całość dopełnij skórzanymi dodatkami w odcieniach brązu.