Oferta pachnideł skierowanych do mężczyzn jest obecnie bogata jak nigdy dotąd. Panowie mogą wybierać nie tylko spośród niezliczonych marek czy wielu typów zapachów, a także różnych ich koncentracji: od wód po goleniu, przez kolońskie, toaletowe, na wodach perfumowanych kończąc. Jak właściwie używać męskich perfum?

Jak właściwie używać męskich perfum – 3 praktyczne porady

  1. Choć w stosowaniu perfum ważny jest umiar, to przesadny minimalizm też nie jest wskazany. Najpierw przetestujmy dany zapach na własnej skórze, poznajmy jego moc i intensywność. Następnie dobierzmy dawkę tak, byśmy sami mogli go poczuć na sobie oraz by mogły go poczuć osoby przebywające w naszym pobliżu. Unikajmy jednak sytuacji, w których nasze perfumy wypełniają pomieszczenie, w którym się znajdujemy albo – co gorsza – wchodzą do pomieszczenia jeszcze przed nami, zaś wychodzą dopiero długo po nas.
  2. Perfumy służą do nadawania zapachu ciału, nie odzieży. Nie spryskujmy perfumami ubrań w sposób bezpośredni. Perfumy zawierają tłuste olejki eteryczne i barwniki, które mogą pozostawiać na odzieży zabrudzenia. Poza ryzykiem poplamienia, narażamy się również na kilkunastodniową obecność zapachu na np. naszym swetrze czy wełnianej marynarce, co nie zawsze jest efektem przez nas pożądanym (szczególnie jeżeli używamy naprzemiennie różnych zapachów).
  3. Przyjmuje się, że latem przy wysokich temperaturach i słonecznej pogodzie lepiej używać zapachów świeższych, orzeźwiających (cytrusowe, wodne, ozonowe, lekko ziołowe – najlepiej z miętową dominantą ), podczas gdy zimą dużo lepiej sprawdzą się pachnidła cięższe, gęstsze, zapachy przyprawowe, drzewne, ambrowe czy kadzidlane. Ale nie jest to sztywna zasada, bowiem wiele zależy tu od indywidualnych upodobań i gustów.

Słynny amerykański krytyk perfumowy Chandler Burr uważa, że wysokie temperatury dużo lepiej uwypuklają charakter zapachów cięższych i złożonych, zaś zima sprzyja długotrwałości pachnideł lekkich i świeżych, bo nie odparowują one ze skóry tak szybko jak latem. Z punktu widzenia czysto fizycznego jest to rzeczywiście prawda, natomiast trzeba pamiętać, że latem zarówno my sami jak i nasze otoczenie może gorzej tolerować zapachy intensywne.

Jak stosować perfumy o różnej koncentracji?

Jak właściwie używać męskich perfum? W przypadku wody po goleniu należy pamiętać, że jej trwałość na skórze nie przekroczy zwykle 2-3 godzin. Jeżeli chcemy pachnieć dłużej, np. przez cały dzień w pracy, warto dodatkowo użyć wodę toaletową, koniecznie z tej samej linii zapachowej.

Inną alternatywą jest stosowanie balsamu po goleniu, który nie dość, że świetnie nawilża skórę i łagodzi spowodowane goleniem podrażnienia, to jeszcze zwykle jest niemal bezwonny. To pozwala na użycie dowolnej wody toaletowej, którą możemy cieszyć się średnio przez 7-10 godzin. Spryskujemy nią tors, szyję (szczególnie okolice tętnic), kark, zgięcia łokci oraz wewnętrzną stronę przegubu dłoni.

Jak poprawnie stosować wodę perfumowaną?

Wodę perfumowaną aplikujemy nieco ostrożniej niż wodę toaletową. Spryskujemy nią tors, szyję, kark, przeguby dłoni i zgięcia łokci. Woda perfumowana ma charakter wieczorowy. Charakteryzuje się zwykle gęstością, ciężkością i wyrafinowaniem, a jej trwałość na skórze często przekracza 10 godzin.

Jak aplikować wodę kolońską?

Woda kolońska to idealny wybór na lato, gdy potrzebujemy krótkotrwałego odświeżenia np. po porannym lub wieczornym prysznicu, ale także np. gdy mamy zamiar uprawiać sport. Delikatny, zwykle bogaty w nuty cytrusowe i ziołowe zapach koloński doskonale koresponduje z wysiłkiem fizycznym. Utrzyma się na skórze zwykle nie dłużej niż 4 godziny. Tu z pomocą idą trwalsze wody toaletowe z etykietą Sport, pomyślane głównie jako dodatek do letniej lekkiej odzieży i sportowego stylu. Wody kolońskie rozpylamy obficie po całej górnej części ciała łącznie z włosami. Bywa, choć już coraz rzadziej, że występują w wersji splash, czyli bez atomizera. Wówczas po prostu ochlapujemy się nimi wedle uznania.

męskie perfumy

Jak właściwie używać męskich perfum? Dobór zapachu do stroju

Dobrze dobrane perfumy idealnie dopełnią garderobę współczesnego stylowego mężczyzn. Mimo, że nie ma jasno określonych zasad doboru perfum, to uważam, że powinny one korespondować z naszym ubiorem.

Do stroju sportowego idealnie sprawdzą się lekkie i świeże zapachy sportowe oraz kolońskie. Z ubiorem casual można pozwolić sobie na więcej swobody. Korespondować z nim będą zapachy sportowe, kolońskie, a także fougere, świeżo-drzewne, zielone, wodne, ozonowe czy przyprawowe – innymi słowy niemal wszystkie. Do materiałowych spodni i białej koszuli, czyli stylu smart casual sugerowałbym zapachy z gatunku świeżo-piżmowych, przypominających woń ekskluzywnego mydła, gdyż moim zdaniem świetnie podkreślają biel koszuli oraz przydają czystej aury. Podobnie do garnituru noszonego w ciągu dnia jako „ubranie robocze”. Z kolei garnitur wieczorowy bądź smoking predysponują do sięgnięcia po pachnidła bardziej wysmakowane, orientalne, przyprawowe, drzewne czy kadzidlane, a także z gatunku gourmand (kulinarne).

Sprawdź również nasz wpis – wyraź swoją osobowość przez odpowiednie perfumy, w którym podpowiadamy, jak wybrać zapach do charakteru.

Marcin Veith – perfumowyblog.com