Krata to ponadczasowy wzór, który co roku zdobi niemal wszystkie elementy męskiej garderoby. Jednym z najgorętszych trendów jest krata księcia Walii, ponadczasowy klasyk w modzie męskiej, który znajdzie miejsce w szafie stylowych mężczyzn. Jak wygląda i czym różni się od innych krat?

garnitur w kratę księcia walii

Jak wygląda krata księcia Walii?

Krata księcia Walii, z angielskiego Prince of Wales Check, to jeden z najpopularniejszych wzorów, który świadczy o dobrym stylu i guście. Wzór ten składa się z nieregularnie krzyżujących się linii pionowych i poziomych, najczęściej w białym i czarnym kolorze. Na nich jest drobna pepitka tworząca kwadratowe bloki, a także dodatkowa krata w niebieskim odcieniu, nazywaną overcheck. Choć z bliska jest niezwykle wyrazistym wzorem, to z daleka prezentuje się subtelnie.

Początkowo wzór ten był wykonywany na wełnianej tkaninie. Dziś materiał nie zawsze musi być wykonany z wełny. Natomiast we wzorze pojawiają się rozmaite modyfikacje w postaci różnych kolorów. Przykładowo, niebieska overcheck zamieniana jest na kolor czerwony, co sprawia, że stylizacja nabiera zupełnie innego charakteru.

Czym się różni od innych krat?

Czy wiesz, że każda krata ma znaczenie i jest niezwykle istotny? Układ pasów na kraciastej tkaninie nie jest przypadkowy. Stanowi symbol, a jednocześnie odróżnia od siebie jedną kratę od drugiej.

To, co wyróżnia kratę księcia Walii to fakt, że garnitur wykonany z tego materiału wymaga kunsztu krawieckiego. Poszczególne elementy konstrukcyjne marynarki muszą być idealnie dopasowane, aby wzór był spójny. Z tego względu początkowo garnitur w kratę księcia Walii nosili mężczyźni z wyższych sfer, ponieważ było ich stać na wykwalifikowanego krawca.

Historia książęcej kraty

Kratka Prince of Wales to nieśmiertelna tkanina, która już od dawna jest wzorem chętnie wybieranym przez mężczyzn. Tak, jak większość krat, tak i ta powstała w Szkocji. Istnienie tego złożonego wzoru sięga XIX wieku, a sama historia jest bardzo interesująca.

Na samym początku zaznaczymy, że termin „książe Walii” oznacza nie tylko wzór, ale również tkaninę, która pierwotnie była wełną. Wzór, a takze tkanina powstały w szkockich Highland, a stworzyła go hrabina Seafield w dolinie Glenurquhart w Invernesshire w Szkocji. To tzw. Glenurquahart check, w skrócie glen check albo glen paud. Tutaj musimy wyjaśnić, że Glenurquahart to wąwóz w szkockim Inverness-shire. Właściciel terenów, które były położone w tym wąwozie, a dokładnie James Ogilvie-Grant (11 hrabia Seafield), wykorzystał ten wzór do ubrań swoich łowczych.

Edward VII, książe Walii, lubił spędzać czas w posiadłości na strzelaniu i właśnie tam odkrył ten rodzaj kraty, który przypadł mu do gustu. Po powrocie uczył deseń własny wzorem, zmieniają nazwę na „kratę Księcia Walii”.

Jednak deseń spopularyzował jego syn, Edward VII, który podobnie jak ojciec, był ikoną stylu. W latach 20. i 30. uznawany był za autorytet w kwestii męskiej elegancji.

Z czym łączyć a czego unikać?

Ze względu na to, że krata sama w sobie jest efektowna, zaleca się, aby pozostałe elementy garderoby były gładkie i proste. Najlepiej, aby koszula była biała (koniecznie zobacz naz wpis: męskie stylizacje z białą koszulą), w odcieniach niebieskiego albo w odcieniu, który pasuje do kolorów przechodzących przez kratę.

Zasada ta tyczy się również dodatków. Zachowaj subtelność akcesoriów, wybierając klasyczne fasony, które nie kłócą się ze wzorem. Unikaj żywych poszetek oraz krawatów w nadruki. Możesz sprawdzić nasz artykuł, w którym omawiamy rodzaje wiązania krawata, aby ułatwić Ci tę czynność, a także poradnik: Jak dobrać poszetkę do garnituru, dzięki któremu nie będziesz mieć problemu z kompletowaniem kreacji.

Na jakie okazje będzie odpowiednia?

Warto podkreślić, że garnitur księcia Walii jest nie tylko przesiąknięty brytyjską historią, ale przede wszystkim zajmuje praktyczne miejsce w garderobie każdego dżentelmena. Ten rodzaj kraty fenomenalnie odnajdzie się zarówno w biurowej, jak i smart casualowej stylizacji. Wpisze się również w styl casual. Wszystko zalezy od kolorystyki nici. Im bardziej wyraźne są kontrasty, tym garnitur ma charakter bardziej casualowy.

Garnitur w kratę księcia Walii to idealny wybór na wesele. Aby uzyskać formalny styl, połącz strój z elegancką koszulą, jedwabnym krawatem oraz skórzanym obuwiem. Z kolei do biura doskonale sprawdzi się w zestawieniu z formalną koszulą, krawatem. Na nogi sznurowane oxfordy albo derby.

Na półformalne spotkania możesz zestawić garnitur z elementami stylu smart casual, takimi jak casualowe koszule czy modne mokasyny.

krata księcia Walii garnitur

Marynarka w kratę księcia Walii — pomysł na stylizację

Krata księcia Walii występuje najczęściej na męskich marynarkach. Jak ją nosić? W pierwszej kolejności dopasuj ją do typu swojej sylwetki. Aby odpowiednio dobrać marynarkę, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem: Jak dobrać i nosić marynarkę?, który podpowie Ci, na co zwrócić uwagę przy zakupie. Dzięki temu marynarka podkreśli atuty twojej sylwetki, a jednocześnie ukryje ewentualne mankamenty.

krata księcia walii

Marynarka występuje w wersji jednorzędowej z 2 guzikami lub dwurzędowej. Obie wersje są klasycznymi angielskimi krojami i pasują na różne okazje, a wybór jednego zapięcia dostosuj do typu swojej sylwetki. Warto mieć na uwadze, że garnitur w kratę księcia Walii wcale nie musi być w odcieniu bieli, czerni czy szarości. Na rynku znajdziesz również modele w innych wariantach kolorystycznych. Jak nosić marynarkę? Sprawdź nasze pomysły na stylizacje.

Krata księcia Walii garnitur w eleganckiej odsłonie

Bardzo fajnie będzie prezentowała się stylizacja, składająca się z niebieskiej marynarki, spodni w kant w kratę. Do tego elegancka, biała koszula oraz brązowy krawat w drobne wzory w odcieniu garnituru. Na nogi włóż oksfordy.

Marynarka krata księcia Walii garnitur na co dzień

W nieco mniej formalnej wersji skomponuj ją z granatowymi dżinsami albo czarnymi spodniami typu chino. Do tego dobierz sneakersy. W ten sposób stworzysz outfit w stylu sportowej elegancji.

Dodatki w kratę księcia Walii — jak nosić?

Ten rodzaj kraty zdobi nie tylko garnitury, ale również dodatki. Jak nosić poszczególne akcesoria?

Kamizelka

Kamizelka w kratę księcia Walii to niezwykle uniwersalny dodatek. Można ją nosić samodzielnie albo z marynarką. Fenomenalnie komponuje się zarówno z wełnianymi spodniami, chinosami, jak i jeansami. Taki niezobowiązujący zestaw doskonale sprawdzi się na romantyczną kolację czy wyjście ze znajomymi. Z kolei w połączeniu z granatowym garniturem wpasuje się w formalny zestaw na ważną uroczystość. Na nogi włóż oksfordy.

Nasza kolejna propozycja to kamizelka w odcieniach niebieskiego. Dwa rzędy guzików są idealne dla Panów, którzy pragną optycznie dodać objętości w klatce. Kamizelkę zestaw z gładkim golfem oraz dżinsami.

Krawat

Krawat w kratę księcia Walii to doskonały dodatek do gładkich elementów garderoby. Pamiętaj, że sam wzór jest na tyle efektowny, że nie ma sensu go łączyć z innymi deseniami, aby uniknąć chaosu. Całość ma być spójną kompozycją, a deseń grać pierwsze skrzypce.

krawat w kratę księcia walii

Mucha

Mucha, podobnie jak krawat, powinna być noszona do gładkiego garnituru. Dzięki temu dodatek się wyróżni i przykuje uwagę.