Wybór odpowiedniej marynarki to nie takie łatwe zadanie. Jakie błędy najczęściej popełniamy dobierając marynarkę? Za długie rękawy, nieestetyczne marszczenia, źle rozmieszczony guzik, zbyt obszerna lub zbyt wąska. Potrafią one popsuć całą stylizację. W takim razie jak dobrać i nosić marynarkę, aby dobrze się w niej prezentować?

Na co zwrócić uwagę dobierając marynarkę?

Symetryczność

Marynarka powinna być przede wszystkim symetryczna. Ścieg , który biegnie wzdłuż pleców marynarki musi zgrywać się z linią kręgosłupa. Natomiast guziki z przodu powinny dzielić klatkę piersiową na pół.

Zbyt mała, zbyt duża

Marynarka powinna być dopasowana do sylwetki. Nie można wybierać marynarki ani zbyt małej, ani zbyt obszernej. Przy za dużej marynarce, garnitur będzie wisiał, a tym samym wyglądał źle i zniekształcał sylwetkę. W zbyt małej marynarce pojawi się problem z jej zapięciem i będzie trzeba ją naciągać, co da brzydki efekt.

Poduszki

Istotnym elementem są również poduszki w marynarce. Nie mogę one być odstające!

Długość marynarki a sylwetka

Niewątpliwie bardzo ważna jest długość marynarki, dopasowana do sylwetki. Prawidłowa i uniwersalna długość to ta, która zakrywa pośladki bądź ich większą część. Z krótszymi długościami można się pobawić, ale tylko wybierając marynarki w stylu casualowym.

Guziki

Istotna jest także kwestia rozmieszczenia, a także zapinania guzików. Jeśli guziki są dobrze rozmieszczone to zapinając je, tworzy się gładka, przednia część okrycia oraz proporcjonalna litera „V”, powstająca wzdłuż linii klap, które przylegają do powierzchni klapy.

Należy pamiętać należy o odpowiednim zapinaniu guzika. Jeśli marynarka ma jeden guzik – zapinamy go. Jeśli marynarka ma dwa guziki, to zapinamy górny guzik, dolny zawsze odpięty. W przypadku marynarki posiadającej trzy guziki, to zapinamy środkowy guzik. Wybierając marynarkę dwurzędową, dolny guzik należy zostawić odpięty.

prawidłowe zapinanie guzików w marynarce

Jak przymierzać marynarkę w sklepie?

Aby odpowiednio wybrać marynarkę, stań prosto, ale nie naprężaj klatki piersiowej. Postaraj się przyjąć naturalną postawę. Zapnij marynarkę według powyższych zasad, a następnie opuść swobodnie ręce wzdłuż tułowia. Dopasowanie marynarki określaj, patrząc na nią od przodu. Musisz pamiętać, ze harmonia i symetria stanowią kluczowe słowa. Ubrania mają korygować lub zasłaniać wady budowy. Dobrze dopasowana marynarka sprawi, że da się wyprowadzić pionową linię, która biegnie od jabłka Adama do krocza przez punkt środkowy – guzik. W tym samym poziomie powinna znajdować się klatka piersiowa, ramiona, pacha oraz talia. Natomiast każdy element wykończenia marynarki z jednej strony powinien mieć swoje lustrzane odbicie z drugiej strony.

dopasowywanie marynarki w sklepie

Dobierając marynarkę męską obejrzyj się z każdej strony. Podejmując decyzję, nie spiesz się i nie kupuj pierwszej lepszej.