Biznesowy dress code to wiele reguł, do których należy się stosować. I choć wydają się proste, to wiele Pań łamie obowiązujące reguły, nawet nieumyślnie. Niestety każdy faux pas wpływa na kreowanie naszego wizerunku. Dlatego należy unikać popełnienia jakiekolwiek wpadki. W dzisiejszej lekcji stylu omawiamy błędy w biznesowym dress codzie.

Warto pamiętać, że trzymanie się zasad biznesowego dress code to nie tylko element strategii wizerunkowej, ale również element savoir-vivre’u. Stosowanie się do zasad określających normy stroju to gwarancja sukcesu. Dlatego warto się trzymać reguł i unikać błędów. Etykieta i moda w biznesie to temat, który warto zgłębiać, aby ubierać się zawsze stosownie – co nie musi oznaczać, że nudno!

Główną zasadą biznesowego dress codu jest profesjonalny, dobrany adekwatnie do stanowiska, jakie pełnimy w firmie strój.

Błąd nr 1:  Źle dobrany kolor bielizny

Bardzo często popełnianym błędem przez Panie w biznesowym dress codzie, jest źle dobrany kolor bielizny do bluzki. Absolutnie zabronione jest noszenie np. czerwonego albo czarnego stanika do białej bluzki. To bardzo nieestetyczne i świadczy o lekceważącym stosunku do współpracowników, klientów i partnerów biznesowych.. Wiele Pań popełnia jeszcze jeden częsty błąd –  nakłada biały biustonosz pod białą bluzkę. I choć wydawać by się mogło, że kolorystycznie to pasuje, niestety tak nie jest. Obowiązuje tutaj jedna, prosta zasada – pod białą koszulę zakładamy tylko i wyłącznie cielisty biustonosz. Oprócz koloru, bardzo ważne jest, aby bielizna była dopasowana zarówno do rozmiaru biustu, jak i do bluzki. Zrezygnujmy z wszelkich koronek, dodatków, a wybierajmy gładkie biustonosze.

dress code biznesowy damski

Coraz rzadziej pracodawca wymaga od nas sztywnego stroju w postaci białej bluzki i czarnego dołu.

Błąd nr 2: Zbyt krótka spódnica

Spódnica powinna być w określonej długości. Granicą dobrego smaku jest okolica kolan i tego powinnyśmy się trzymać. Dlaczego? Gdy siadamy, ubranie przesuwa się lekko do góry. Jeśli spódnica będzie zbyt krótka, za dużo odsłonimy. Mamy wyglądać kobieco, z klasą, a nie seksownie. Należy unikać również spódnic zbyt dużym rozcięciem. Podczas wyboru spódnicy, dbamy również o detale czyli o wysoką jakość tkaniny, krój, a także kolor. Stawiamy na klasyczne odcienie i rezygnujemy z mocnych kolorów. Pamiętaj także o tym, aby spódnica nie prześwitywała! To bardzo nieestetyczne.

Błąd nr 3: Zbyt głęboki dekolt

Praca to ni wybieg mody ani spotkani z przyjaciółmi czy randka. Dlatego należy stosować się do zasad, które obowiązują w danej firmie. Częstym błędem, który popełniają kobiety, jest zbyt duży dekolt. O ile bluzki z dekoltem sprawdzą się na randce, tyle w pracy są bardzo niestosowne, podobnie jak uwidacznianie nagich ramion. Jak zatem dobrać odpowiednio głębokość dekoltu? Najlepiej sprawdzić to w domu. Pochylcie się do przy przed lustrem, a następnie oceńcie czy dekolt nie jest zbyt głęboki.

dress code w pracy

Jeśli w Twojej branży nie obowiązuje sztywny dress code, Twój strój i tak powinien być adekwatny do okoliczności.

Błąd nr 4: Podkoszulka pod marynarką

Podkoszulka od marynarkę to błąd, którego należy unikać. Musimy pamiętać, że top biznesowy to z pewnością nie top bawełniany, ani ten na cienkich ramiączkach. I choć ramiączka ukrywają się pod marynarką, kategorycznie topu pod nią nie zakładamy! Jeśli chcemy się wyposażyć w top, to tylko i wyłącznie w top biznesowy. Powinien być jedwabny lub np. z domieszką wiskozy. Zimą postawmy na top z cienkiej wełny. Ma to ogromne znaczenie w ogólnie pojętej elegancji w biznesie. Top o charakterze biznesowym zakrywa dekolt i jest bardzo dobrej jakości.

Błąd nr 5: Niewłaściwe obuwie

Obuwie powinno zakrywać palce. Wszelkiego rodzaju sandałki są niewskazane. Zakładajmy raczej klasyczne i wygodne obuwie pamiętając, aby obcas nie był za wysoki. Jednym z błędów, które popełniają kobiety podczas tworzenia kreacji do pracy, jest dobór niewłaściwego obuwia.  Do butów dobieramy cieliste rajstopy. Świetnie sprawdzą się obcasy. Pamiętajmy jednak – wybieramy tylko te, w których umiemy chodzić. Jeśli nie potraficie chodzić w 10 cm szpilkach, wybierzcie tzw. kaczuszki. One również będą się dobrze prezentowały. Zrezygnujcie również z lakierowanych, wysokich szpilek. Takie będą idealne, ale na randkę, a nie do pracy. To jeden z poważniejszych błędów w biznesowym dress codzie. Musimy pamiętać, aby but był proporcjonalny do budowy ciała. Jeśli macie mocną łydkę, zrezygnujcie z cienkich szpilek – podkreślą ich masywność.