Dwurzędowa marynarka święciła triumfy w latach 20. i 30. Dziś powraca do łask i to z podwójną siłą. Znajduje się niemalże w każdej męskiej garderobie. Jak ją nosić? Kiedy się na nią zdecydować? Dziś postaramy się opowiedzieć na te pytania.

marynarka dwurzędowa

Jakim mężczyznom pasują marynarki dwurzędowe?

Wydawać by się mogło, że każdy mężczyzna może założyć dwurzędową marynarkę. Jednakże nic bardziej mylnego. To fason dość wymagający, chociażby ze względu na tendencję do poszerzania. Najlepiej pasują szczupłym i wysokim mężczyznom, ponieważ optycznie poszerzają klatkę piersiową. Ponadto dwurzędówki  są cały czas zapięte. Otwarty jest tylko jeden guzik – po prawej stronie. Marynarek dwurzędowych nie rozpina się nawet, gdy siadamy.

Rodzaje marynarek dwurzędowych

Modeli marynarek dwurzędowych jest wiele. Opisywane są cyframi, gdzie pierwsza to liczba wszystkich guzików, a druga to liczba guzików, które nadają się do zapięcia. Przykłady to: 2×1, 4×1, 4×2, 6×1, 6×2 oraz 6×3.

Marynarka dwurzędowa w stylu eleganckim czy causalowym?

Dwurzędówka to klasyczny element męskiej garderoby. Przełamuje styl bardzo elegancki z causalowym, dlatego sprawdzi się w każdej stylizacji. Dwurzędówki to świetny wybór nie tylko na biznesowe spotkania, ale także na te mniej formalne, a nawet na co dzień.

Garnitur dwurzędowy obowiązuje we wszystkich spotkaniach biznesowych. Nie zapominajmy jednak o tym, że istotny jest tu kolor. Wybierając dwurzędówkę na spotkanie biznesowe, należy wybrać garnitur granatowy, uznawany za kolor biznesu. Do tego należy pamiętać, aby spod marynarki wychodziły mankiety – na guzik będzie to 1cm, a na spinki 2 cm. Stonowany ma być również w takim przypadku krawat.

Marynarki dwurzędowe nosi się również na mniej formalne spotkania, a nawet na co dzień. Dobrze wyglądają zarówno z koszula jak i t-shirtem. Warto wybrać do nich spodnie typu chinos. W sezonie wiosna/lato można je nosić w jasnych kolorach np. błękitne, a także we wzory np. paski czy w kropki.

Dwurzędowa marynarka stanowi świetną alternatywę dla klasycznego modelu. Jeśli nie macie jej w szafie, gorąco polecamy. Poniżej przedstawiamy filmik, który powstał w ramach projektu Szkoły Męskiego Stylu.

Dziękujemy za współpracę GIACOMO CONTI oraz Bartkowi Jędrzejakowi.