Poszetkę, czyli niewielką chusteczkę w kształcie krawatu, umieszcza się w górnej kieszonce marynarki. Stanowi ona dodatek do garniturów i marynarek, który podkreśla męską stylizację. Dostępne są w wielu wzorach, kolorach, a także wykonane z różnych materiałów. W związku z tym, nie każdy Pan wie, jaką poszetkę wybrać. Nie martwcie się. Dziś podpowiadamy jak dobrać poszetkę do garnituru.

Jak dobrać kolor poszetki?

Kolor poszetki powinien być w kolorze marynarki lub koszuli, jednakże nieco w innym odcieniu lub wzorze. Dzięki temu kolorystyka stroju nie będzie z byt monotonna. Można sugerować się muchą oraz krawatem i wybrać poszetkę w zbliżony design i kolor do wspomnianych dodatków. Najbezpieczniejszym i najczęstszym rozwiązaniem jest poszetka w kolorze o ton jaśniejszym lub ciemniejszym od krawata. Poszetka może również kontrastować z krawatem. Jednak polecamy to Panom, którzy lubią i znają się na modzie. Wybierając koszulę np. w niebieskie paski, poszetka powinna być również w odcieniu niebieskim. Jeśli macie marynarkę w kratę to niech poszetka kolorystycznie nawiązuje do wzoru.

Jaki wzór poszetki?

Oprócz różnorodności w kwestii kolorów, do wyboru są poszetki w różnych wzorach. Aby uniknąć modowego faux pas, warto stosować się do podstawowych zasad i sprawdzonych połączeń.

Do jednolitego krawata

Jeśli wybierzecie krawat w jednolitym kolorze, postawcie na poszetkę zdobioną deseniem w podobnym odcieniu krawata.

Do wzorzystego krawata

Gdy zdecydujecie się na wzorzysty krawat, niech poszetka będzie jednolita i w jednym z odcieni krawata.

jak dobrać poszetkę

Składanie poszetki

Gdy już wybraliście poszetkę, przyszedł czas na umieszczenie jej w kieszonce marynarki. Możecie to zrobić na jeden z trzech popularnych sposobów:

Klasycznie

Poszetkę składa się na pół,  wywija się do środka dłuższe boki, tak aby powstał prostokąt odpowiadający kształtowi kieszonki marynarki. Powinien z niej wystawać jedynie wąski pasek poszetki.

Puff

Poszetkę chwyć za środek i umieść jej końcówki w kieszonce. Wystająca część poszetki powinna przypominać niewielką poduszeczkę. Ten sposób nie nadaje się na formalne okazje.

Rogi

Poszetkę złóż na pół, potem jeszcze raz i zegnij  ją w połowie, aby uzyskać trójkąt. Do środka zawiń dwa boczne wierzchołki i umieść poszetkę w kieszonce tak, by wystawał z niej wierzchołek trójkąta.

Więcej na temat tego, jak składać poszetkę, znajdziesz w osobnym wpisie.