Prawdziwy gentleman na co dzień dba o swój wygląd i stara się odpowiednio dobrać strój oraz akcesoria i dodatki. O ile w stylu formalnym można pozwolić sobie na szaleństwo, w stylu formalnym nie należy łamać zasad. Jak dobrać kolor obuwia do garnituru?

jak dobrać kolor obuwia do garnituru

Dlaczego Panowie mają problem z doborem koloru butów do garnituru?

Dobrze dopasowany garnitur to podstawa męskiej garderoby. Jednak, aby strój był kompletny, wymaga dodatków w postaci butów, które powinieneś dopasować kolorystycznie do garnituru. Jaki kolor butów do garnituru? To pytanie, które spędza sen z powiek nie jednemu mężczyźnie. A to dlatego, że nie każdy kolor butów do garnituru będzie dobrym rozwiązaniem. Ponadto niektóre barwy nie wpisują się w styl formalny. Do tego należy zwrócić uwagę na okazję, ponieważ zupełny dress code obowiązuje przy kompletowaniu stylizacji na wesele, do teatru, a inny na randkę czy spotkanie ze znajomymi.

Przez wiele lat do garnituru noszono tylko obuwie o formalnym kroju. Od pewnego czasu można zaobserwować, że mężczyźni coraz śmielej zaczynają mieszać style. Styl smart casual pozwala sobie na zestawienie garnituru, niekoniecznie w stonowanym odcieniu, z mokasynami. Buty te nie dość, że są wygodne i modne, to doskonale sprawdzają się w upalne dni! Z kolei jesienią mokasyny można wymienić na sztyblety, które od wielu sezonów święcą triumfy w trendach obuwniczych. Istnieje także grupa panów, którzy lubią eksperymentować modą i wkładają do garnituru buty sportowe. Wbrew pozorom to naprawdę bardzo udane połączenie. Trzeba jednak wiedzieć, kiedy można wybrać mokasyny, kiedy obuwie sportowe, a kiedy modele o najwyższym stopniu formalności.

Może zdarzyć się sytuacja, że masz już w garderobie eleganckie buty, a nie masz garnituru i nie wiesz, jaki kolor garnituru do brązowych butów czy czarnych. W takiej sytuacji również warto znać podstawowe zasady doboru obuwia. Co prawda, zdecydowanie łatwiej dobrać garnitur do butów niż odwrotnie, co nie oznacza, że jest to niemożliwe.

Skąd się biorą zasady doboru i czy muszę ich przestrzegać?

Jak dobrać kolor butów do garnituru? Aby całość dobrze wyglądała, warto stosować się do kilku istotnych zasad.

 1. Im bardziej oficjalna jest okazja, tym bardziej stonowane i ciemniejsze buty powinieneś wybrać. Oczywiście są pewne odstępstwa od reguły, ale unikaj kontrastowych zestawień, szczególnie w sytuacji, gdy wydarzenie wymaga formalnego stroju i ma ściśle określony dress code.
 2. Dobierz buty do dress code’u. Do garnituru pasują eleganckie obuwie. Jednak na wieczorne wyjście z kolegami czy na randkę z ukochaną możesz pokusić się również o inne rodzaje obuwia. Staraj się jednak, aby kolor butów do garnituru był stonowany i odpowiednio dobrany.
 3. Do czarnego garnituru zawsze należy włożyć czarne buty.
 4. Buty zawsze powinny być w odpowiednim rozmiarze. Nie mogę być ani za małe, ani za duże, ponieważ odczujesz ogromny dyskomfort.
 5. Najlepszym wyborem są gładkie buty ze skóry licowej bez żadnych zdobień.

A co z przestrzeganiem zasad? O ile na wydarzenia o charakterze pół formalnych możesz nie trzymać się sztywno reguł, to jednak formalne okazje wymagają od Ciebie stroju, wpisującego się w dress code i powinieneś ich przestrzegać. To świadczy o twoim profesjonalnym wizerunku i szacunku wobec panujących zasad.

Zastanawiasz się, Jaki kolor butów do granatowego garnituru, a jaki do czarnego? Oprócz tego dobrze, abyś wiedział, które rodzaje obuwia nadają się na formalne wydarzenia. Eleganckie buty do garnituru to:

 • wiedenki,
 • angielki,
 • monki,
 • pilotki,
 • brongsy,
 • mokasyny męskie.

Jaki kolor butów do granatowego garnituru?

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że granatowy garnitur cieszy się największą popularnością wśród mężczyzn. trudno się dziwić! Jest niezwykle uniwersalny i formalny, dzięki czemu sprawdzi się na różne okazje. Z powodzeniem założysz go na studniówkę (o czym pisałyśmy we wpisie: jak się ubrać na studniówkę?), na imprezę okolicznościową np. wesele, a także rozmowę kwalifikacyjną. Jakie buty do granatowego garnituru wybrać? Najlepszym rozwiązaniem będą czarne buty, które idealnie sprawdzą się podczas biznesowych spotkań. To najbardziej eleganckie połączenie.

Jaki kolor butów pasuje do granatowego garnituru poza czarnym obuwiem? Z powodzeniem możesz sięgnąć także po modele w odcieniach ciemnego brązu — mahoń i ciemna czekolada. Z kolei panowie, którzy lubią oryginalne i odważne zestawienia, mogą pokusić się o ciemnobordowe buty.

Szary garnitur — jaki kolor butów wybrać?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jaki kolor butów do szarego garnituru, to rozdziel tutaj szarość na kolor garnituru na grafitowy i jasnoszary.

Jaki kolor butów do grafitowego garnituru? W ty przypadku buty powinny by czarne. Dość dobrze będą prezentowały się modele burgundowe, o ile okazja nie jest typowo formalna. Grafitowy garnitur stworzy również zgrany duet brązowymi butami jako dzienna oraz biznesowa propozycja.

A jaki kolor butów do garnituru w jasnoszarym odcieniu?  Jasnoszare garnitury dają pole do popisu, ponieważ wyglądają dobrze w zestawieniu z czarnym, brązowym, a także bordowym obuwiem. Jeśli postawisz na brązowe buty, to możesz wybrać modele w jasnych odcieniach.

W jakim kolorze buty nałożyć do czarnego garnituru?

Buty nie zawsze muszą być w tym samym kolorze, co garnitur. Istnieje tutaj tylko jeden wyjątek, a mianowicie strój w czarnym odcieniu. Jeśli zastanawiasz się, jaki kolor butów do czarnego garnituru, to jedyną słuszną opcją są czarne buty. Dlaczego? Dlatego, że każdy inny kolor obuwia sprawi, że całość nie będzie prezentować się elegancko. W tym przypadki nigdy nie eksperymentuj, aby nie popełnić modowej wpadki.

Jaki kolor butów do niebieskiego garnituru?

Brązowy to idealny kolor butów do niebieskiego garnituru. Obie barwy tworzą niezwykle zgrany duet i zawsze są dobrym wyborem. Z kolei klasyczne i szykowne zestawienie stworzysz, wybierając czarne buty. Takie połączenie jest bardzo często wykorzystywane przez panów, którzy cenią sobie klasykę, elegancję i ponadczasowość.

Brązowe buty — jakie kolory garnituru się z nimi komponują?

Męskie buty brązowe to absolutny must have w szafie każdego mężczyzny. Nie ma się co dziwić. Są stylowe, eleganckie i uniwersalne. I mają naprawdę wiele do zaoferowania w kwestii komponowania outfitów. Dobrze prezentują się w towarzystwie niemal każdej barwy. Jak wspomniałyśmy wcześniej, buty w tym odcieniu nie będą odpowiednie jedynie do garnituru w czarnym kolorze. Natomiast z powodzeniem możesz je wybrać do garnituru w kolorze:

 • grafitowym (warto postawić na ciemniejsze brązy),
 • jasnoszarym (im garnitur jaśniejszy, tym buty mogą być w jaśniejszym odcieniu),
 • granatowym,
 • niebieskim.

Stylizacje

Wiesz już, jak dobrać kolor obuwia do garnituru. A jak stworzyć ciekawe outfity? Specjalnie dla Ciebie przygotowałyśmy kilka ciekawych stylizacji, którymi możesz się zainspirować!

Szykowna stylizacja z czarnym garniturem

Garnitur to must have w szafie każdego prawdziwego gentlemana. Nasza dzisiejsza propozycja to czarny garnitur w połączeniu z biznesową, białą koszulą. Pamiętajcie, że decydując się na czarny garnitur, nie macie dużego wyboru, jeśli chodzi o dobór obuwia. Do garnituru w kolorze czerni, najodpowiedniejszym obuwiem będą czarne buty. Nie łączy się go z obuwiem koloru brązowego, ciemnobrązowego!

kolor butów do garnituru

 

Granatowy garnitur dla każdego mężczyzny

Nic tak nie rusza kobiety, jak mężczyzna w garniturze! Dziś proponujmy granatowy w pasy. Do tego koszula również w pasy i obowiązkowo krawat. Dodatek stanowi srebrny zegarek, który podkreśla całą stylizację. Pamiętajcie o ciemnych butach! Co sądzicie?

jaki kolor butów do granatowego garnituru

 

Szary garnitur – szykowny look James’a Bonda

A jakie buty do szarego garnituru? Czarne tworzą niezwykle zgrany duet z odcieniami szarościami! Nasza stylówka inspirowana jest nie tylko najgorętszymi trendami, ale również stylem jednego z najlepiej ubranych bohaterów filmowych — nie musimy go nawet przedstawiać! Elegancki garnitur w jednolitym kolorze, a także dobrze dopasowane buty i krawat tworzą wyjątkowo szykowną kreację. Poszetka w białym kolorze stanowi oryginalny dodatek. Tworząc tego typu stylizację, nie można zapomnieć o zegarku. Ten, który proponujemy, łączy w sobie zalety zarówno sportowych, jak i eleganckich modeli.

jaki kolor butów do szarego garnituru

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chcesz poznać tajniki łączenia kolorów? Jak sprawnie dobrać dodatki? Dobrać garnitur? Zapraszamy na pełne szkolenie z zakresu dla gentelmenów. Więcej informacji znajdziecie na  stronie Szkoły Męskiego Stylu: http://szkolameskiegostylu.pl.