Gdy pozostaje lekko ponad 100 dni do ukończenia szkoły, każdy uczeń ostatniej klasy liceum czy technikum myśli tylko o wyjątkowej nocy – studniówce. Oprócz dobrej zabawy należy pamiętać o wybraniu idealnego stroju. Jak się ubrać na studniówkę? Dziś podpowiadamy jak to zrobić.

jak się ubrać na studniówkę

Jak się ubrać na studniówkę — uniwersalne zasady dla chłopaków

Kompletując strój na studniówkę, musisz pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach.

Perfekcyjnie skrojony garnitur

Garnitur na studniówkę musi być idealnie dopasowany do sylwetki. To bardzo ważne, ponieważ studniówka to dla większości Panów to pierwsza okazja na założenie tego oficjalnego stroju. Warto wybrać garnitur praktyczny, który posłuży również w czasie matur, egzaminów bądź rozmów kwalifikacyjnych. Zaoszczędzisz wtedy czas i pieniądze na szukanie kolejnego modelu. Aby wybrać idealnie skrojony garnitur, zapoznaj się z naszym artykułem: Jak wybrać idealny garnitur męski?

Bardzo ważną rolę przy wyborze garnituru odgrywa rozmiarówka. Garnitur musi być dopasowany. Nie ma miejsca na fałdy na spodniach czy zbyt dużą marynarkę. Dlatego warto poświęcić trochę więcej czasu, aby na spokojnie przymierzyć garnitur i mieć pewność, że leży dobrze. Wybierzcie marynarkę jednorzędową, zapinaną  na dwa guziki — nie zapinamy ostatniego, najniższego guzika w marynarce, kieszenie proste, klapy ostre lub klasyczne i dwa rozcięcia z tyłu. Spodnie bez zakładek i mankietów. Nogawki spodni powinny łamać się na bucie, z tyłu mają sięgać do połowy obcasa.  Jaki kolor wybrać? Najlepiej ciemny. Dobry wybór to granat, który pasuje niemalże do każdego typu urody. Czarny jest dość mało uniwersalny, natomiast grafitowy jest zbyt miejski.

Wysokiej jakości garnitur

Aby garnitur dobrze się prezentował, powinien być nie tylko dopasowany do typu sylwetki, ale również wykonany z wysokiej jakości materiału. Tym bardziej, jeżeli chcesz wykorzystać go w przyszłości. Doskonale sprawdzą się modele z wełny, w których będziesz prezentował się szykownie. Ponadto masz pewność, że posłuży Ci przez wiele lat.

Spójna całość

Jak się ubrać na studniówkę? Jeżeli zależy Ci na estetyce, zadbaj o to, aby wszystkie elementy garderoby, w tym dodatki, były ze sobą spójne. Podstawowym elementem jest garnitur. Dopełnia go koszula, krawat lub mucha, wizytowe botu oraz stylowe dodatki. Odpowiednio dobrane sprawią, że kreacja na studniówkę będzie kompletna i efektowna, a Ty będziesz dobrze wyglądać. Każde ubranie powinno być utrzymane w eleganckiej i klasycznej estetyce. Powinieneś również dobrze się w nich czuć.

Jaki kolor garnituru na studniówkę będzie najlepszy?

Jak się ubrać na studniówkę? Podstawowym elementem ubioru na studniówkę dla mężczyzn jest garnitur w klasycznej estetyce. Oprócz dopasowania niezwykle istotny jest dobór odpowiedniego koloru. Najlepiej sprawdzą się neutralne barwy. Warto wybrać model granatowy, stalowy lub grafitowy. Są one zarezerwowane na formalne okazje, a do tego uniwersalne. Dzięki temu włożysz je na inne okazje np. maturę, ślub brata czy rozmowę kwalifikacyjną Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać czarny garnitur, ale jest on mniej uniwersalny, a więc będzie mniej użyteczny w przyszłości. Unikaj zbyt połyskujących garniturów. Na nie przyjdzie jeszcze czas.

jaki garnitur na studniówkę

 

Czy można nałożyć smoking albo frak?

Jak wspomniałyśmy wcześniej, na studniówkę warto wybrać ubrane, które wykorzystać w przyszłości. Idąc tym tropem, zarówno smoking, jak i frak odpadają. Nie jest to sztywna zasada. W smokingu będziesz dobrze się prezentować i jest to strój formalny. Jednak zastanów się, co zrobisz z takim smokingiem? Czy go ubierzesz ponownie? Jeżeli dopiero rozpoczynasz przygodę z formalną modą, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup wysokiej jakości garnituru w uniwersalnym, granatowym kolorze.

Jaka koszula na studniówkę?

Garnitur z pewnością nie jest zbyt wygodnym ubraniem na zabawę do białego rana. Podczas tańców będzie Wam za gorąco w marynarce i ściągniecie ją. Dlatego ważne jest dobranie odpowiedniej koszuli. Stawiamy na kolor biały. Plisa powinna być płaska. Nie bez znaczenia jest również kołnierzyk. Dobrze będzie prezentować się kołnierzyk typu kent, cechujący się długimi i niezbyt szeroko rozstawionymi wyłogami.

Koszula również ma dobrze leżeć przede wszystkim w kołnierzyku i klatce piersiowej. W talii zawsze będzie można ją zebrać. Warto wybrać koszulę ze znaczkiem non-iron (produkowane ze specjalnej tkaniny z dodatkiem amoniaku, który skutecznie wyprostowuje włókna) , dzięki czemu koszula będzie sztywna i nie wygniecie się.

Jeśli zdecydowaliście na muchę, wybierzcie koszulę z dużym klasycznym kołnierzykiem, aby wyłogi wystawały poza muchę oraz model z plisą kryjącą guziki.

Czy można nałożyć czarną koszulę?

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem przy tworzeniu studniówkowej kreacji, jest biała koszula. A co z czarną? O ile masz taką możliwość, o tyle my jej nie polecamy. Dlaczego? Dlatego, że nie ma kompletnie nic w niej atrakcyjnego.

Jak się brać na studniówkę w 2024 roku — trendy w modzie męskiej

100 dni do matury, czyli studniówka to wyjątkowa impreza, którą każdy pamięta do końca życia. Dlatego niezwykle ważny jest odpowiedni strój. Proponujemy granatowy garnitur – pamiętajcie, aby był dopasowany! Do tego obowiązkowo biała koszula. Postawcie również na muchę. Buty i pasek w tym samym odcieniu – czerni. Strój możecie uzupełnić klasycznym zegarkiem.

stylizacja na studniówkę

Jakie dodatki dla chłopaka na studniówkę wybrać?

Zwieńczeniem każdej stylizacji, w tym kreacji na studniówkę, są dodatki. Jakie wybrać?

Krawat czy mucha?

Czarną muchę nosimy wyłącznie do smokingu, a białą do fraka. W związku z tym do garnituru należy założyć muchę w innych kolorach np.  jedwab w kolorze granatowym, beżowym, szarym lub burgundowym. Unikaj jednak jaskrawych kolorów. Krawat gładki lub delikatnie wzorzysty najlepiej w ciemnym kolorze np. granatowym, ciemnozielonym lub bordowym. Dopuszczalne są także stonowane mikrowzory. Fajnie, jeśli będzie dopasowany kolorystycznie do sukni partnerki albo jej dodatków.

 

studniowka5

Jakie buty?

Na tak wyjątkową okazję najlepiej wybrać czarne wiedenki z niskim obcasem. Warto pamiętać o kilku zasadach.

  1. Ciemne buty są bardziej formalne niż jasne. Dlatego postaw na model czarny, ewentualnie brązowy.
  2. But formalny powinien być wykonany ze skóry lakierowanej lub błyszczącej.

Jakie skarpertki?

Skarpetki powinny być czarne i na tyle długie, aby przy siedzeniu nie było widać gołej łydki.

Jakie inne dodatki ?

Świetnym uzupełnieniem stroju są spinki do mankietów. Potrzebujesz do tego białej koszuli, wyposażonej w mankiety na spinki. Spinki mają być proste i formalne. Najlepiej srebrne albo złot, choć możesz pozwolić sobie na trochę zabawy i dopasować je do koloru krawata. Warto postawić również na poszetkę, czyli chusteczkę w kieszeni piersiowej.

Jak powinien zachowywać się chłopak na studniówce wobec partnerki — savoir-vivre

Już wiesz, jak się ubrać na studniówkę, a co z zachowaniem? Przedstawiamy Ci studniówkowy savoir-vivre.

  1. Pojedź po swoją partnerkę. Zabierając dziewczynę ze sobą, jesteś zobowiązany do zapewnienia jej towarzystwa oraz opieki. Dotyczy to nie tylko Twojej dziewczyny, ale i koleżanki czy przyjaciółki, którą zapraszasz na studniówkę. Dlatego powinieneś po nią przyjechać do domu, zabrać ją na imprezę, a na sam koniec odwieźć do domu.
  2. Poświęć czas swojej partnerce. Podczas zabawy nie zostawiaj partnerki, a zapewnij jej towarzystwo. Nie znikaj z kolegami i nie baw się z innymi dziewczynami. Oczywiście możesz zaprosić do tańca inne koleżanki, ale głównie spędzaj czas ze swoją partnerką.

Jak na studniówkę ubierali się wasi ojcowie? Rzut okiem na historię

Moda na przestrzeni lat bardzo się zmieniła. Obecnie ma znacznie luźniejszą formę. Coraz więcej osób pozwala sobie na odrobinę szaleństwa nawet w formalnych zestawach. Jednak są pewne wydarzenia, na które ubiór wciąż jest podobny. I tak jest ze studniówką. Na przestrzeni lat zmieniło się wiele w kwestii strojów dla dziewczyn. Natomiast mężczyźni, jak ubierali garnitury, tak i teraz również wkładają dobrze skrojony garnitur. Dzisiaj panowie przywiązują znacznie większą uwagę do wyglądu i pragną, aby na pierwszej, formalnej imprezie dobrze się prezentować. Wybierają garnitury dopasowane do sylwetki, podkreślając w ten sposób swoje atuty, a ukrywając ewentualne mankamenty. Niektórzy próbują zabawy modą i zamiast klasycznego, granatowego garnituru, decydują się na modele w kolorze.

Większy wybór jest także w dodatkach, które są świetnym sposobem na to, aby ożywić stylizację. Mężczyźni śmielej wybierają akcesoria w kolorach lub wzorach.

Pamiętając o powyższych zasadach, nie zaliczycie modowej wpadki. Życzymy udanej zabawy!