Zwieńczeniem każdej stylizacji są dodatki. A wśród nich spinki do mankietów, które w prosty sposób zmieniają koszulę. Czy spinki do mankietów są modne? Na jakie okazje je warto założyć I jak dobrać odpowiednie spinki? Dziś podpowiadamy!

spinki do mankietów

Po co właściwie nosić spinki do mankietów — kilka słów historii

Historia spinek do mankietów tak naprawdę jest w większości historią koszuli. Kiedy lekka bielizna stała się nieodłącznym elementem mody codziennej, zaczęła pojawiać się nie tylko w klasycznej odsłonie, ale i była zdobiona odważniejszymi falbankami. Aby falbanki czy rozkloszowane rękawy nie przeszkadzały podczas wykonywania codziennych czynności, mankiety miały dwa rozcięcia, które wiązano ozdobną tasiemką. To właśnie tasiemka stała się inspiracją do pojawienia się spinek do mankietów.

Spinki zastąpiły ozdobny sznurek już pod koniec XVIII wieku. Pełniły wtedy nie tylko funkcję praktyczną, ale służyły do podkreślenia zamożności wraz z sygnetami. Natomiast popularność zdobyły w wieku XIX, a to za sprawą nowych kanonów mody i dandysa (zachęcamy do przeczytania naszego artykułu: 5 błędów początkujących dandysów). Młodzieniec imieniem Beau Brummel miał ogromny wpływ na modę. Wprowadził minimalizm w dodatkach, w których obok zegarka, sygnetu i spinki do krawata, znajdowały się właśnie spinki do mankietów.

Prawdziwy boom przypada na XX wiek. Ich zadaniem było spięcie francuskich mankietów do koszuli. Z kolei w połowie XX wieku, kiedy to mężczyźni zaczęli coraz bardziej dbać o swój wizerunek, spinki do mankietów, podobnie jak sygnet czy zegarek kieszonkowy, stały się elementem dopełniającym szykowną kreację.

A czemu służą spinki do mankietów? Te niepozorne dodatki wpina się w mankiety klasyczne, które służą do łączenia mankietów, dodatkowej fałdy materiał na szykownej koszuli z długim rękawem. Jednocześnie są elementem ozdobnym o wysokim stopniu formalności.

Na jakie okazje dziś nakładamy koszule ze spinkami?

Spinki do mankietów zarezerwowane są na formalne okazje. Główna zasada mówi o tym, że im bardziej formalna uroczystość, tym założenie spinek jest zalecane.

Spinki na ślub

Spinki są obowiązkowym dodatkiem dla Pana Młodego oraz świadka. Goście również mogą wybrać te akcesoria. Tradycyjne spinki to synonim klasy, dobrego stylu. Jakie spinki do mankietów na ślub? Dobrze, aby były wykonane ze srebra, złota lub stali szlachetnej. Wybierając koszulę, zainwestuj w model, wykonany wysokiej jakości materiału — najlepiej sprawdzą się tkaniny naturalne, zwłaszcza że koszula musi mieć długi rękaw nawet latem. Wełna i bawełna to materiały, które najlepiej się układają. Len nie stanowi dobrej propozycji ze względu na to, że bardzo się mnie.

Gala, teatr, opera

Spinki do mankietów są doskonałym wyborem również do stroju, który wkładasz, wybierając się na uroczystą galę, do teatru czy opery. Wszystkie te wydarzenia wymagają formalnej kreacji.

Jak dobrać odpowiednie spinki i gdzie je kupić?

Na rynku jest dostępny ogromny wybór spinek do mankietów. Zazwyczaj spinki wybieramy do bardziej eleganckich koszul z podwójnym mankietem. Możemy kupić takie, które są antykami, kolekcjonować spinki wysadzane drogimi kamieniami albo bawić się modą i wybierać spinki bardziej młodzieżowe. Dodatki wyrażają nas samych, dzięki czemu możemy manipulować swoim wizerunkiem zależnie od potrzeby i okazji.

Spinki są częścią bardzo eleganckiego stroju przeznaczonego na wyjątkowe wyjścia. Wybieramy je również wtedy, gdy chcemy podkreślić wagę spotkania. Jest jednak kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać. Spinki do fraka różnią się kolorystycznie od tych, jakie są przeznaczone do smokingu. Ponadto powinny zgrywać się z kolorem klamry paska i koperty zegarka.

Na rynku obecne są również spinki z materiału, jakimi możemy zaznaczyć bardziej swobodny styl. Pasek należy dopasować do koloru stroju. Powinien on posiadać małą klamrę, która nie rzuca się w oczy. Pamiętajmy, że pasek zawsze dzieli nas na pół, więc aby zachować elegancję w ubiorze biznesowym, trzeba wybrać stonowany pasek w kolorze zbliżonym do butów.

jak zapinać spinki do mankietów

Jeżeli zastanawiasz się, jak dobrać spinki do mankietów, musisz pamiętać o dwóch najważniejszych rzeczach:

  1. Okazja, na którą chcesz je założyć.
  2. Stylizacja, którą dopełnią.

Ponadto koniecznie stosuj się do poniższych zasad.

  1. Dopasuj kolor, a także rodzaj spinek do okoliczności – formalne okazje wymagają oprawy w postaci spinek z metali szlachetnych.
  2. Dobierz kolor spinek do koloru koszuli – do białej koszuli pasują wszystkie stonowane barwy. Z kolei do koszul barwnych lub wzorzystych warto dobrać spinki w neutralnych barwach.
  3. Dopasuj kolor spinek do pozostałych dodatków, np. do zegarka lub paska. Jeśli nosisz pasek ze złota klamrą i złoty zegarek, to spinki również powinny być złote.

A gdzie kupić spinki do mankietów? Dostaniesz je w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.

Jak nosić spinki do mankietów?

Jak nosić spinki do mankietów? Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste. Aby dodatek elegancko się prezentował, musi być odpowiednio dobrany. Liczy się nie tylko kolor, ale również inne kwestie, takie jak:

  1. Długość rękawa koszuli. Rękaw powinien wystawać spod marynarki, aby móc wyeksponować spinki. Zaleca się, aby rękaw wystawał około 2-3 centymetrów.
  2. Strój. Spinki do mankietów są obowiązkowym dodatkiem do smokingu lub fraka.

Jakie spinki do mankietów wybrać, wkładając garnitur? Warto tu dodać, że elegancki, dwurzędowy garnitur i spinki to dobry duet. Z kolei do zwykłego, jednorzędowego garnituru można założyć spinki, ale pamiętaj, że w niektórych sytuacjach lepiej sprawdzą się guziki.

Wyjaśniamy jak zapiąć spinki do mankietów

Jak zapinać spinki do mankietów? Przedstawiamy instrukcję krok po kroku.

  1. Określ rodzaj mankietów, w jaki wyposażona jest koszula. O rodzajach mankietów przeczytasz w naszym artykule: Rodzaje mankietów w koszuli. To bardzo ważne, ponieważ dany rodzaj mankietu wymaga odpowiedniego złożenia, aby wyeliminować ewentualne zagniecenia czy nieestetyczne fałdy.
  2. Po złożeniu mankietów upewnij się, że otwory w konkretnej warstwie materiału dobrze się pokrywają. Jeżeli nie, wyrównaj je — inaczej nie będziesz mógł przełożyć spinki.
  3. Przełóż spinkę — ozdobną stroną z wierzchu, przez wszystkie warstwy materiału. Jeśli pojawi się taka konieczność, wyrównaj mankiet i załóż zapięcie spinki do koszuli.

spinki do mankietów jak zakładać

Skoro już wiesz, jak zapinać spinki do koszuli, czas najwyższy wybrać parę dla siebie! Ile kosztują spinki do mankietów? Ceny są różne i zależą od tego, z czego wykonane są akcesoria, a także od marki. Warto ustalić budżet, jaki chcesz przeznaczyć na zakup spinek i w tym przedziale cenowym szukać.


Stylizacje

Poniżej przedstawiamy stylizacje! Nasza pierwsza propozycja to garnitur w drobny deseń, biała koszula i obowiązkowi spinki do mankietów.

spinki do mankietów jak nosić

Nasza kolejna propozycja będzie idealna na różne okazje! Granatowy garnitur połączmy z koszulą na spinki. Stylowa mucha nada wyjątkowości całej stylizacji. Błyszczące pantofle są idealne na ten wieczór.

spinki do mankietów po co