Zapewne przynajmniej raz słyszałeś słowo „dandys”, ale nie do końca wiesz, kim jest. Dziś podpowiadamy i omawiamy 5 błędów początkujących dandysów.

 5 błędów początkujących dandysów

Dandys – kto to?

Gdybyśmy przeprowadziły na blogu ankietę z zapytaniem „Kim jest dandysa”, to pewnie część osób zaznaczyłaby odpowiedź „nie wiem”. Z kolei inna część zdefiniowałaby dandysa, jako mężczyznę, który szczególnie dba o swój wizerunek. I nie można się z tym nie zgodzić. Dbanie o swój wygląd jest niezwykle istotny dla dandysów. Jednak to nie jedyna cecha, która ich definiuje. To także perfekcyjne maniery i nonszalancja. Dandyzm pojawił się w ostatniej dekadzie XVIII. To właśnie w tym czasie nastąpiła zmiana gospodarki na kapitalistyczne tory. Z tego względu sztywny system stanowy zaczął się kruszyć. W efekcie urodzenie przestało determinować majątkowy status. Dzięki temu mieszczaństwo zaczęło inwestować, aby pomnożyć kapitał. To z kolei doprowadziło do tego, że zrównali się arystokracją, czyli najwyższą warstwą społeczną.

Początkowo dandyzm określam mężczyzn klasy średniej, którzy wyglądali i zachowywali się jak mężczyźni z wyższych sfer. Wraz z upływem czasu dandysi zaczęli wyznaczać kierunki w świecie mody, a ludzie z różnych kręgów chętnie ich naśladować. W końcu dandysem zaczęto określać mężczyzn, którzy przykładali ogromną wagę do tego, jak wyglądają, do odpowiedniego wysławiania się, a także savoir vivre.

Dandyzm został spopularyzowany w XIX wieku. Pojęcie to dotyczyło mężczyzn, których głównym celem w życiu była dbałość o odpowiedni strój. Dandysi nie założyli na siebie byle czego. Wybierali ubrania najwyższej jakości. Ich ubiór miał odzwierciedlać ich wnętrze. Co więcej, komponowanie stylizacji było ich ideologią, sensem życia. Dandysi pojawili się w poezji Baudelaire, który również był dandysem. Poeta podkreślał, że dandys to mężczyzna, dla którego najważniejsze jest bycie perfekcyjnym.

Dandys współcześnie

Współcześnie dandys to mężczyzna kulturalny, dobrze ubrany, który zna wszystkie trendy modowe. Dba o swój wygląd. Wielu dandysów regularnie chodzi na siłownię, a także o kosmetyczki. Dandys stara się być osobą perfekcyjną, bez żadnych skaz. W kwestii mody ma wyczucie stylu. Komponuje stroje z nutą nonszalancji, a jednocześnie jego zestawy cechuje indywidualizm. W jego szafie znajduje się garnitur, marynarka, ale również t-shirt. Choć na co dzień ubiera się elegancko, to dopuszcza połączenie szykownych elementów garderoby ze streetwearowymi.

5 błędów początkujących dandysów

Są panowie, którzy chcą być dandysami, ale nie mają o tym pojęcia. Przedstawiamy 5 błędów początkujących dandysów.

Interesowanie się tylko modą

Wielu początkujących dandysów błędnie myśli, że powinno skupiać się tylko na ubiorze. Niestety wcale tak nie jest. Co prawda, stylizacja odgrywa istotną rolę, ale dandyzm to znacznie więcej.

Kupowanie nieodpowiednich ubrań

Tak, jak wspomniałyśmy w poprzednim punkcie, początkujący dandys skupia się tylko na ubiorze. Niestety nawet i ten punkt wykonuje nieprawidłowo. Mężczyźni skupiają się na kupowaniu produktów znanych marek, ale nie zwracają uwagi na konkretny element garderoby. Nie mają pojęcia, czym powinien cechować się płaszcz, buty czy inne ubrania. Budowanie garderoby to ogromna inwestycja, dlatego powinna być przemyślania. Nie ma sensu wydawać kilkuset złotych na nieuniwersalne produkty, które nie będą pasować do pozostałych ubrań w szafie. Jeśli jesteś początkującym dandysem, zapoznaj się z modą. Zacznij od kupowania nieco tańszych produktów, dzięki którym nauczysz się komponować stylizacje zgodnie z ideą dandyzmu.

dandys kto to

Impulsywne zakupy

Ten punkt jest ściśle związany z poprzednim. Początkujący dandys chce stworzyć wyjątkową garderobę, kupując nieodpowiednie ubrania w przypływie chwili, emocji. Nie zastanowi się nad tym, co warto kupić, tylko bierze, co wyda mu się zgodne z ideologią. To błąd!

Brak wiedzy

Podstawowym błędem jest po prostu brak wiedzy teoretycznej na temat ubioru. Mężczyźni nie znają historii mody, a przecież to na niej opierają się zasady komponowania stroju.

Niechęć do eksperymentowania i zabawy modą

Dandysi, którzy przyswoili wiedze na temat mody, nie wychodzą poza schematy. Boją się eksperymentować, aby nie popełnić modowego błędu. Oczywiście zasady ubioru są istotne i należy je przestrzegać. Przykładowo, założenie za dużego lub za małego garnituru to niedopuszczalny błąd. Za to łączenie kolorów, wzorów jest jak najbardziej dopuszczalne.