Twoja garderoby jest pełna i pęka w szwach. Zastanawiasz się, jak znaleźć więcej miejsca w szafie? Przedstawiamy Ci kilka skutecznych sposobów!

więcej miejsca w szafie

Jak znaleźć więcej miejsca w szafie? – skuteczne sposoby

Wbrew pozorom bałagan w szafie nie zawsze zależy od zbyt dużej ilość ubrań. Często jest on spowodowany brakiem odpowiedniej organizacji odzieży, nieodpowiednio rozmieszczonych półek, a także trzymania niepotrzebnych rzeczy i to niekoniecznie elementów garderoby. W efekcie po otwarciu szafy nie dość, że nie wiesz, w co się ubrać, to nie możesz nic znaleźć. Na całe szczęście można temu zaradzić! Jak znaleźć więcej miejsca w szafie? Przedstawiamy Ci kilka skutecznych sposobów!

Ustal, w czym tkwi problem

W pierwszej kolejności musisz ustalić, w czym tkwi problem. Czy w szafie jest zbyt dużo ubrań, których nie nosisz? Może są one po prostu źle poukładane? A może jest w niej za dużo dodatkowych rzeczy?

Zastanów się, co zostawić, a co wyrzucić

Najlepszym sposobem na porządki w szafie jest wyrzucenie wszystkiego, co się w niej znajduje. Następnie przejrzyj wszystkie ubrania i zastanów się, czy rzeczywiście są Ci potrzebne. Podziel je na trzy kategorie:

  • ubrania, które lubisz i nosisz,
  • rzeczy, które są w bardzo dobrym stanie, ale nie nosisz ich lub są za małe / za duże,
  • ubrania, które są zniszczone i nadają się do wyrzucenia.

Te elementy garderoby, które są niezniszczone, możesz sprzedać. Dasz im drugie życie, a jednocześnie dorobisz sobie kilka groszy. W internecie jest wiele platform, gdzie można wystawiać swoje ubrania i je sprzedawać. Możesz je również oddać dla osób potrzebujących albo fundacji. Z kolei te zniszczone możesz pociąć i wykorzystać na szmatki, które przydadzą się podczas porządków.

więcej miejsca w szafie jak znaleźć

Więcej miejsca w szafie – podziel odzież

W następnej kolejności warto podzielić elementy garderoby na kategorię: bluzy, t-shirty, sukienki, marynarki, buty, paski, bielizna itd. Pamiętaj, że bielizna powinna zawsze mieć osobną półkę i to w przewiewnym miejscu, aby zapewnić cyrkulację powietrza. Warto zakupić specjalne organizery na biustonosze, skarpetki, które ułatwią przechowywanie. Koszule, marynarki, garnitury oraz sukienki wieszaj na wieszakach, aby się nie gniotły ani nie niszczyły. Z kolei t-shirty, spodnie czy sportowe ubrania możesz ułożyć na półkach. Oczywiście złóż je odpowiednio.

Przechowuj ubrania sezonowo

Podziel ubrania na te, które nosisz w sezonie wiosna-lato oraz jesień-zima. Wygospodaruj w szafie miejsce, w którym będziesz trzymać ubrania poza sezonem. Te, które są poza sezonem, spakuj i schowaj. Najlepiej na samej górze. Warto również zainwestować w specjalnie pudełka plastikowe albo worki próżniowe.

jak znaleźć więcej miejsca w szafie

Więcej miejsca w szafie – sprawdzone triki

Nawet przy dużej ilości ubrań możesz je ułożyć w taki sposób, aby zaoszczędzić sporo miejsca. Wystarczy, że skorzystasz z kilku trików.

  1. W szufladach zawsze układaj rzeczy pionowo, a nie poziom. Dzięki temu, gdy tylko wysuniesz szufladę, będziesz widzieć całą zawartość.
  2. W płytkich szufladach nie składaj ubrań w kostkę, ale zwiń w rulon. To szczególnie przydatny trik na układanie dziecięcych ubranek.
  3. Postaw na wieszaki wielofunkcyjne, na których możesz powieści nie jedną, a kilka rzeczy!
  4. Wieszaj ubrania według zestawów. To dobry sposób, gdy masz konkretne stylizacje do pracy. Nie dość, ze zaoszczędzisz miejsce, to rano nie musisz szukać konkretnych elementów garderoby.
  5. Stosuj pojemniki. Dzięki temu w Twojej szafie zapanuje ład i porządek.

A Wy jakie macie sprawdzone sposoby na to, aby było więcej miejsca w szafie?