Odpowiednio dobrany garnitur sprawia, że dobrze się w nim prezentujesz i wyglądasz elegancko. Najlepszym wyborem jest garnitur szyty na miarę, ale nie zawsze jest taka możliwość. Wtedy warto wybrać się do sklepu i wybrać prawidłowy rozmiar. Jak czytać rozmiary garniturów? W tym artykule rozwiewamy wasze wątpliwości dotyczące rozmiarówki.

Jak czytać rozmiary garniturów

Czym się cechuje rozmiarówka garniturów?

Perfekcyjnie skrojony garnitur pięknie eksponuje atuty sylwetki, a jednocześnie ukrywa ewentualne mankamenty, do których należy m.in. wystający brzuch. O ile garnitur szyty na miarę pozwala na proste dobranie stroju do wymiarów, o tyle zakup garnituru w sklepie to nie lada wyzwanie. Nawet najlepszy i najdroższy garnitur męski nie będzie dobrze wyglądał, jeżeli nie będzie dobrze skrojony i w odpowiednim rozmiarze. O tym, jak powinien leżeć garnitur, wspominaliśmy we wpisie: Jak dobrać idealny garnitur męski?, do którego Was odsyłamy.

Czym się cechuje rozmiarówka garniturów? Zacznijmy od tego, że na metce garnituru znajdują się zazwyczaj trzy liczby:

 1. Pierwsza oznacza wzrost.
 2. Druga to obwód klatki piersiowej.
 3. Trzecia oznacza obwód pasa.

Musisz również zdawać sobie sprawę, że rozmiarówka garniturów u większości producentów cechuje się tym, że

 1. Przedstawione rozmiary są standardowe. W związku z tym mogą nieznacznie różnić się, w zależności od fasonu.
 2. Podana informacja zawiera tzw. tolerancja, czyli możliwą różnicę pomiędzy wymiarem podanym a faktycznym. Tolerancja wynosi zazwyczaj +/- 1,5 m.
 3. W większości tabeli rozmiarów podana jest 1/2 całkowitej wielkości. Z tego względu podziel swoje wymiary na pół.

Jak czytać rozmiary garniturów?

Garnitury występują we wzrostach (cm):

Wzrost       164 170 176 182 188 194

Do wzrostu dochodzi obwód klatki piersiowej i obwód talii. W takiej rozmiarówce parametry wyglądają następująco: wzrost/obwód klatki piersiowej/obwód talii. Jak czytać rozmiary garniturów? Przykład: rozmiar 182/100/92, oznacza, że jest odpowiedni dla mężczyzny, którego wzrost wynosi około 182 cm, obwód klatki piersiowej toi 100 cm, a obwód talii wynosi 92 cm.

Masz również podane trzy wymiary, zazwyczaj z rysunkiem przedstawiającym marynarkę i trzy wymiary, które musisz zmierzyć

 • Obwód klatki piersiowej,
 • Długość rękawa,
 • Długość całkowita

Każdy wymiar jest oznaczony literą np. A, B, C.

rozmiary garniturów jak czytać

Wymiary porównaj z tabelą rozmiarów. Jeżeli Twoje wymiary nie pasują do tych, znajdujących się w tabeli, to wybierz najbardziej zbliżone.

Skąd mam wiedzieć jaki jest mój rozmiar?

Aby wybrać odpowiedni rozmiar garnituru, musisz znać swoje wymiary, które podajemy poniżej. Pamiętaj jednak, aby dokonać pomiarów w bieliźnie. Dzięki temu ściągnięte miary będą dokładne. Jeżeli nie dasz rady samodzielnie, poproś kogoś o pomoc. Zadbaj również o to, aby centymetry trzymać poziomo i nie ściskać nim ciała.

 1. Obwód klatki piersiowej — wymiar dokonaj w najszerszym miejscu klatki piersiowej, od pachy do pachy.
 2. Obwód talii — zmierz w najwęższym miejscu talii
 3. Długość środka tyłu — należy mierzyć bez kołnierza, począwszy od miejsca jego wszycia do dołu podwinięcia marynarki, wzdłuż linii pleców.
 4. Długość rękawa — mierzona od ramion do końca (wraz  z mankietami!)
 5. Obwód pasa — należy zmierzyć w miejscu w szycia paska spodni.
 6. Wzrost — mierz bez butów, opierając plecy na płaskim obiekcie np. ścianie

Warto dodać, że rozmiar większości zestawów garniturowych składa się z trzech parametrów: wzrostu, obwodu klatki piersiowej oraz obwodu pasa. W wielu przypadkach wystarczy znać tylko te trzy wymiary, aby dobrać odpowiedni rozmiar garnituru.

Jaki rozmiar mam wybrać?

Istnieje kilka zasad, dzięki którym będziesz wiedzieć, czy dany rozmiar jest za mały, cy za duży.

 1. Marynarka powinna leżeć gładko. Jeżeli wybierzesz za mały rozmiar, to utworzą się fałdy poprzeczne. W przypadku za dużej marynarki utworzą się fałdy podłużne.
 2. Przy zapięciu na jeden guzik, może wejść tylko jedna dłoń, nie więcej.
 3. Marynarka powinna być na tyle długa, aby zakryć pośladki lub ich część.
 4. Spodnie mają być delikatnie zwężane poniżej kolana.
 5. Koniec spodni powinien sięgać obuwia i lekko nachodzić na wiązanie, ale nogawki nie powinny opadać na przyszwę obuwia.

rozmiarówka garniturów

Kto pomoże mi dobrać rozmiar garnituru?

Jeżeli nie wiesz, jak dobrać rozmiar garnituru, to spisz swoje wymiary i daj je obsłudze. W dobrych sklepach pracownicy są wyszkoleni, mają odpowiednią wiedzę, aby pomóc Ci w doborze odpowiedniego rozmiaru. Warto przymierzyć dwa rozmiary, aby zobaczyć, który lepiej leży.