Amarantus, zwany również szarłatem, należy do najstarszych roślin uprawnych. Charakteryzuje się szczególnie wysokimi wartościami odżywczymi i zdrowotnymi, o których dziś Wam opowiemy.
Historia amarantusa sięga ponad 5000 lat. Roślina ta była uprawiana na ogromnych polach przez Majów, Azteków i Indianin. Uznawali ją za świętą. Mielili nasiona amarantusa i przyrządzali z nie m.in. placki, napoje i tortille. Natomiast młode liści i pędy wykorzystywali jako warzywo, dodaj m.in. do sałatek. Uważano, że szarłat dodaje siły, charyzmy oraz waleczności. A jakie posiada właściwości? Otóż amarantus stanowi bardzo dobre źródło cennego miała. Jako jedno z nielicznych białek roślinnych, zawiera komplet aminokwasów egzogennych m.in. lizynę, metioninę oraz trypofan. Dodatkowo, nasiona amarantusa są bogate w jedno- i wielonasycone kwasy tłuszczowe, które zmniejszają ryzyko miażdżycy oraz chorób układy krążenia. Posiada wiele składników mineralnych m.in. łatwo przyswajalne żelazo, wapń, magnez, fosfor , a także potas. Ponadto jest bogaty w witaminy z grupy B oraz antyoksydanty – witaminę A, C, E. Szkarłat posiada także dużą zawartość błonnika, dzięki czemu korzystnie wpływa na pracę jelit. Ponadto, nasiona amarantusa zwierają skwalen, czyli związek hamujący starzenie się komórek. Amarantus jest dobry w diecie osób z miażdżycą czy cukrzycą.