Może być czerwona, żółta, zielona, brązowa lub czarna. Mowa o soczewicy, jednej z najstarszych roślin uprawnych. Zajadali się nią już starożytni Rzymianie i Grecy. Podobnie jak inne rośliny strączkowe posiada duże właściwości odżywcze.

Soczewica posiada wiele wartości odżywczych, a co za tym idzie – wyjątkowe właściwości prozdrowotne. Przede wszystkim jest źródłem dobrze przyswajalnego białka. W związku z tym stanowi ś alternatywę dla białka pochodzenia zwierzęcego. białko soczewicy, zaraz po białku soi, jest najlepiej przyswajalnym przez organizm białkiem pochodzenia roślinnego. Jednakże należy pamiętać, aby ją łączyć z innymi  produktami roślinnymi. Ponadto zawiera duże ilości potasu, który m.in. obniża poziom krwi i jest niezmiernie ważny dla serca. To także źródło niezbędnego dla kobiet w ciąży kwasu foliowgo. Soczewica jest także bogata w błonnik, który pomaga w redukcji „złego” cholesterol we krwi, co zmniejsza choroby układ krążenia czy rozwoju miażdżycy. Ponadto jest ona pomocna w leczeniu anemii, ponieważ zawiera spore ilości żelaza i wspomnianego kwasu foliowego, które sprzyjają tworzeniu się czerwonych krwinek i podnoszą poziom hemoglobiny. Soczewica w swoim składzie ma mało tłuszczu, ale za to sporą ilość błonnika, co daje uczucie sytości i zmniejsza apetyt na przekąski. Dzięki temu chętnie sięgają po nie osoby na diecie. Soczewica zawiera także witaminy z grupy B, które m.in. regulują funkcjonowanie układy nerwowego. Soczewica ma niski indeks glikemiczny, a jako źródło błonnika obniża poziom glukozy we krwi. W związku z tym mogą ją spożywać cukrzycy. Nie jest jednak wskazana osobom, które mają problemu z układem pokarmowym. Powoduje bowiem wzdęcia i nadmierną fermentację w jelitach.