Chcesz zachować emocjonalną równowagę, być bardziej produktywnym, zdrowszym i pełnym energii? Popraw jakość swojego snu. Poznaj sposoby na lepszy sen od psychologiazdrowia.pl.

sposoby na lepszy sen

Sposoby na lepszy sen – 13 sprawdzonych metod

Zaplanuj sen

Pierwszym krokiem do lepszego snu jest zaplanowanie go. Staraj się kłaśc spać i wstawać rano o stałych porach zarówno w tygodniu, jak i w weekendy czy dni wolne od pracy. W ten sposób naturalny cykl snu będzie funkcjonował sprawniej, tym samym zapewniając regularny o znacznie lepszej jakości sen.

Ustaw budzik na daną godzinę

Ustaw budzik nie tylko rano, aby się obudzić, ale również wieczorem, aby wiedzieć, że czas już spać! Wieczorny budzi to sygnał, informujący Cię o tym, że czas najwyższy odłożyć to, co robisz i zacząć szykować się do snu. Pamiętaj, że odpoczynek jest bardzo ważny i wpływa nie tylko na samopoczucie, ale również i zdrowie!

Nie zapomnij o aktywności fizycznej

Bardzo ważne jest, abyś żyła aktywnie i regularnie ćwiczyła. Wystarczy nawet 20 minut dziennie. Może być rano albo po południu. Zmęczenie fizyczne pogłębia sen. Zaleca się unikanie aktywności fizycznej wieczorem, ponieważ może utrudnić zasypianie. Rodzaj aktywności fizycznej należy dopasować zarówno do wieku, jak i stany zdrowia. Warto skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli masz problemy zdrowotne.

Rzuć nałogi

Lepszy sen zapewni Ci zerwanie z nałogiem, w tym paleniem papierosów. Dlaczego? Dlatego, że palenie ma negatywny wpływ na Twoje zdrowie i pogarsza jakość snu.

Ogranicz drzemki w ciągu dnia

Postaraj się ograniczyć drzemki w ciągu dnia. A jeśli jesteś naprawdę zmęczona, to po prostu skróć je. I najlepiej niech będą to drzemki wczesnopopołudniowe. Jeżeli postanowisz zdrzemnąć się popołudniu, możesz mieć problem z zaśnięciem.

skuteczne sposoby na lepszy sen

Ogranicz spożycie kofeiny

Omawiając sposoby na lepszy sen, nie można nie wspomnieć o ograniczeniu spożycia kofeiny. Oczywiście to wcale nie oznacza, że musisz zrezygnować z kawy! Nie popadajmy w skrajności. Zacznijmy od tego, ze kofeina znajduje się nie tylko w kawie, ale również w kakao, liściach herbaty, a także i lekach, które sprzedawane są bez recepty. Kofeina w nadmiernych ilościach zaburza regulację ciśnienia tętniczego krwi i powoduje bezsenność.

Nie pij alkoholu na noc

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, zrezygnuj z używek, w tym picia alkoholu – szczególnie na noc.

Unikaj jasnych ekranów

Godzinę przed planowanym snem unikaj jasnych ekranów – telewizora, komputera czy telefony. Niebieskie światło, które emitują ekrany, hamują wydzielanie melatoniny, a wiec hormonu snu. To z kolei stanowi sygnał świtu dla naszego mózgu.

Kontroluj temperaturę w sypialni

Omawiając skuteczne sposoby na lepszy sen, koniecznie musimy przypomnieć o tym, że ogromny wpływ na komfortowy sen ma temperatura w sypialni. Nie powinno być ani zbyt ciepło, ani zbyt zimno. Zaleca się, aby temperatura w pokoju nocnym wynosiła od 18 do 21 stopni Celsjusza. Aby kontrolować temperaturę, warto kupić termometr. Nie zapomnij również o systematycznym wietrzeniu sypialni. Świeże powietrze zdecydowanie polepszy jakość snu!

Wycisz się

Co najmniej godzinę przed planowanym snem postaraj się wyciszyć. Unikaj aktywności fizycznej, emocjonalnej, a także intelektualnej. Doskonale sprawdzi się leżenie i słuchanie relaksującej muzyki. Możesz poczytać książkę czy porozmawiać ze swoim partnerem.

Unikaj ciężkich posiłków na noc

Zaleca się, aby około 3 godziny przed snem nie jeść ciężkostrawnych posiłków. Postaw na lekkostrawną kolację. A jeśli poczujesz głód, to wybierz małą, zdrowa przekąskę.

Postaw na aromaterapię

Świetnym sposobem jest aromaterapia. Przykładowo zapach lawendy uspokaja i wprowadza w spokojny nastrój. To z kolei sprawi, że szybciej zaśniesz.

Nie martw się!

I to, co najważniejsze – postaraj się nie stresować. Stres negatywnie wpływa na jakość snu, Twoje samopoczucie i zdrowie. Jeśli chcesz się pozbyć złych mysli, na chwilę przed spaniem weź kartkę oraz długopis. Spisz na kartce wszystkie swoje lęki. Zobaczysz, że Ci ulży!

.