Komosa ryżowa, zwana również quinoa, wykazuje wyjątkowe właściwości zdrowotne i odżywcze. W związku z tym , jest niezbędna w diecie osób, które prowadzą zdrowy tryb życia. Dziś kilka słów o jej właściwościach, a także zastosowaniu.

Komosa ryżowa to ryż peruwiański, który uprawiany był w górskich regionach Chile, Peru i Boliwii. Należy do pseudozboży, czyli rośliny, która wytwarza bogate w skropię nasiona, jednak nie jest ona zbożem. Quinoa wyróżnia się bardzo wysoką zawartością wartościowego białka, które zawiera wszystkim niezbędne aminokwasy. Nie zawiera glutenu, dlatego jest idealna dla osób z celiakią lub będących na diecie bezglutenowej. W komosie ryżowej znajduje się także szereg innych, cennych dla zdrowia składników odżywczych. Znajdziemy w niej magnez, wapń, żelazo, miedź czy fosfor. W związku z posiadaniem tak licznych składników, zalecana jest osobom z migrenowymi bólami głowy, cukrzycą i miażdżycą. Ponadto nasiona komosy zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe m.in. z grupy omega-3, występujące w rybach. Quinoa jest także bogata w witaminę E. Quinoa stosowana jest w kuchni na wiele sposób. Przed jej gotowaniem, należy dokładnie opłukać, aby pozbyć się smaku goryczy. Wystarczy przepłukać na sitku zimną wodą. Komosę gotuje się ok 15 minut, aż wchłonie całą wodę. Komosa jest wszechstronna, dlatego można ją podawać jako dodatek do warzywnych gulaszy, a także jako zamiennik ryżu i kaszy. Natomiast w połączeniu z owocami, będzie stanowić pyszne i pełnowartościowe śniadanie.