Masło orzechowe to produkt niezwykle popularny w kuchni amerykańskiej. Ceniony nie tylko za smak, ale i wartości odżywcze. Coraz popularniejszy w Polsce. Jakie ma wartości? Dziś Wam odpowiemy na pytanie.

Masło orzechowe zostało wynalezione w XIX wieku przez doktora Johna Harveya Kllogga – amerykańskiego lekarza, wegetarianina i zwolennika holistycznych terapii. Zgodnie z tradycyjną recepturą, w skład masła orzechowego wchodzą: orzechy arachidowe (inaczej orzechy ziemne/fistaszki), olej roślinny, sól i cukier. Jednakże dziś w procesach produkcyjnych, często dodaje się przemysłowe utwardzane tłuszcze trans, które mają na celu zapobieganie rozwarstwieniu się masy.

Masło orzechowe jest nie tylko smaczne, ale i wartościowe. Stanowi źródło witamin z grupy B B1, B2, B3, B5, B6, kwasu foliowego), choliny i witaminy E oraz składników mineralnych: magnezu, fosfory, potasu, cynku, selenu, wapnia, chromu, manganu, miedzi, żelaza. Dzięki zawartości witamin i składników mineralnych zapobiega anemii, wzmacnia kości oraz zęby, wspomaga usuwanie nadmiaru wody z organizmu, o ile nie ma w składzie soli. Ponadto wzmacnia odporność organizmu, a także ma pozytywny wpływ na układ nerwowy. Dodatkowo wykazuje działanie antyoksydacyjne. Co ciekawe, wpływa również na urodę, oczywiście pozytywny – na stan włosów i paznokci, redukuje przetłuszczanie się skóry. Masło stosowane jest w dietach przyszłych mam ze względu na kwas foliowy. To również bogate źródło błonnika pokarmowego i fitosteroli. Oprócz wymienionych witamin, zawiera cenną niacynę, odpowiedzialną za efektywną pracę układu pokarmowego i nerwowego. Masło orzechowe posiada również białko, które jest niezwykle istotne.

Jak wybrać odpowiednie masło orzechowe?

Mamy ogromny wybór, jeśli chodzi o masło orzechowe. Musimy jednak pamiętać, że nie każde masło orzechowe jest nim. Zwracajcie uwagę na skład i wybierajcie te, które mają w składzie ponad 90% orzechów, a najlepiej jeśli mają 100% i są bez żadnych dodatków. Zwracajcie również uwagę na obecność dodanych tłuszczów – producenci dodają utwardzony olej palmowy! Omijajcie go! Ważna jest także obecność cukru na liście składników – im mniej, tym lepiej. A najlepiej wcale.

Masło orzechowe w kuchni:

Masło orzechowe ma wiele zastosowań. Doskonale komponuje się z ciastami, kremami, zarówno z daniami słonymi, słodkimi, pikantnymi czy łagodnymi. Można go również używać na kanapki czy dodatek np. do wafli ryżowych.