Prowadzenie zdrowego trybu życia jest coraz bardziej popularne. Odpowiednio zbilansowana dieta i aktywność fizyczna dostarczają bardzo wielu korzyści. A jak zacząć prowadzić zdrowy styl życia? Dziś odpowiemy na pytanie.

Odpowiednio zbilansowana dieta:

Jednym z najważniejszych elementów zdrowego stylu życia jest odpowiednio zbilansowana dieta. Należy spożywać produkty z różnych grup żywności. Urozmaicenie posiłków pozwoli na dostarczenie organizmowi wszystkich potrzebnych my składników odżywczych czyli białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin i składników mineralnych. Według specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia głównym źródłem energii powinny być produkty zbożowe. Należy pamiętać o codziennej porcji warzyw i owoców. Stały element naszej diety to także mleko i produkty mleczne. Natomiast należy unikać cukru i słodyczy, alkoholu. Jeśli do tej pory odżywiałeś się niezdrowo, przejdź małymi krokami do zdrowego odżywiania. Zacznij od zamiany produktów pszennych na pełnoziarniste. Zamiast słodyczy wybierz batony i ciastka owsiane, które możesz przygotować w domu lub zastąp je owocami. Zacznij jeść więcej warzyw. Próbuj nowych rzeczy i staraj się wprowadzić jak najwięcej nieprzetworzonych produktów spożywczych do codziennej diety.

Regularne posiłki:

Wiele osób uważa, że głodówka pozwoli schudnąć i zachować figurę. Nic bardziej mylnego! Powinnyśmy spożywać 5 posiłków dziennie co 4-5 godziny. Posiłek 1,3 i 5 to odpowiednio śniadanie, obiad, kolacja. Powinny być one większe. Natomiast posiłek 2 i 4 mają za zadanie podkręcić nasz metabolizm.

Aktywność fizyczna:

Odpowiednio zbilansowana dieta powinna iść w parze z aktynowością fizyczną. Wysiłek pozwala nie tylko na kontrolę naszej wagi ciała, ale zmniejsza prawdopodobieństwo m.in. zachorowania na raka, depresji, cukrzycy, chorób serca, układu krążenia. Pomaga także w dbaniu o mocne kości. Jeśli nie jesteś aktywny fizycznie, zacznij od podstaw. Zamiast jechać np. do pracy, do sklepu samochodem, idź na pieszo. Staraj się spacerować jak najwięcej się da. Do wyboru mamy jogging, jazdę na rowerze, pływanie czy ćwiczenia na siłowni.  Możesz również biegać lub wykonywać ćwiczenia w domu.

Rezygnacja z odżywek:

Używki mają bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Warto je mocno ograniczyć, a najlepiej całkowicie zrezygnować.

Odpoczywaj i wysypiaj się!

Odpoczynek jest bardzo ważny dla naszego organizmu. Po całym dniu pracy warto odpocząć. Dobrze zrobi wyjazd na łono natury. Staraj się również wysypiać – śpij ok. 8 godzin.