Pistacje, zwane również zielonymi migdałami lub orzechami szczęścia, to nasiona drzewa pistacjowego ukryte w łupinie. Wyróżniają się swoimi właściwościami i wartościami odżywczymi.

pistacje

Pistacje – właściwości odżywcze

Pistacje są bogatym źródłem potasu, błonnika, białka, wapnia, fosforu, witamin z grupy B, witaminę E i antyoksydanty. Znajdziemy w nich witaminę A, która występuje w nich w postaci beta-karotenu. Witamina ta chroni przed rozwojem kurzej ślepoty i zespołem suchego oka. Pistacje jako jedyne z orzechów zawierają karotenoidy – luteinę i zeaksantynę – które wspomagają pracę oczu i zmniejszają ryzyko zwyrodnienia plamki pożywanie pistacji poprawia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Poprawiają pracę naczyń krwionośnych, regulują poziom cukru we krwi oraz prawidłową wagę ciała. Ponadto, obniżają poziom szkodliwego cholesterolu LDL i trójglicerydów. W pistacjach znajdziemy również spor ilości żelaza, dlatego są spożywane przez osoby chore na anemię. Poleca się je kobietom, które zmagają się z obfitymi miesiączkami. Ich cechą charakterystyczną jest to, że mają wysoką zawartość błonnika. dzięki temu idealnie nadają się jako przekąska, która ma korzystny wpływ dla naszego układu pokarmowego. Przede wszystkim przeciwdziała zaparciom.

Zielone migdały – zmniejszają ryzyko raka

Co ciekawe, naukowcy z Teksasu twierdzą, że pistacje zmniejszają ryzyko rozwoju raka, przede wszystkim płuc oraz prostaty, jeśli dziennie spożywa się około 60 gramów orzechów. Działanie antynowotworowe wykazują dzięki zawartości gamma gamma-tokoferolowi, będącej pochodnią witaminy E, chroniącej przed rozwojem niektórych nowotworów. Zgodnie z wynikami badań systematyczne spożywanie orzechów, sprawiło, że poziom gamma-tokoferolu we krwi się zwiększył.

Zastosowanie w kuchni

Zielone orzechy mają szerokie zastosowanie w kuchni. Można je nie tylko jeść z łupiny, ale również wykorzystać do wielu ciekawych przepisów. Doskonale sprawdzają się do ciast. Można je wykorzystać w przepisie na batony musli, które są doskonałą przekąską dla sportowców! Wykorzystuje się je także do wyrobu lodów czy nadzienia cukierków, ciast oraz marcepanów.

Pamiętaj jednak, że orzechy te są bardzo sycące. Jednakże dość kaloryczne – W 100 gramach znajduje się 562 kcal.. Dlatego osoby na diecie odchudzającej powinny jeść je z umiarem.