Ciecierzyca to roślina strączkowa. Nazywana cieciorką lub grochem włoskim, posiada liczne właściwości zdrowotne, które od dawna są docenianie w krajach basenu Morza Śródziemnomorskiego i Bliskiego Wschodu.

Ciecierzyca to przede wszystkim świetne źródło białka. Jednak, aby dostarczyć odpowiednią ilość pełnowartościowego białka, należy łączyć ją z innymi produktami roślinnymi np. kaszą. Ciecierzyca obniża poziom złego cholesterolu, który jest przyczyną miażdżycy, a tym samym licznych chorób serca np. zawału serca, choroby wieńcowej. Ponadto obniża ciśnienie krwi poprzez zawarty w niej potas, który sprawia, że naczynia krwionośne są bardziej drożne. Ponadto potas przyśpiesza wydalanie nadmiaru sodu z organizmy. Dzięki zawartości żelaza, zapobiega anemii. Można ją również wykorzystać przy leczeniu niedokrwistości, a także kobietom w czasie miesiączki. Ciecierzyca zawiera spore ilości błonnika, który działa na zaparcia. Ponadto wiąże on nadmiar kwasu solnego w żołądku, co jest pożądane u osób z nadkwaśnością czy refluksem żołądkowo-przełykowym.  Pomaga również w chorobach jelit, żylakach odbytu. Trzeba jednak pamiętać, że ciecierzyca powoduje wzdęcia, poprzez zawarte w nasionach ciecierzycy oligosacharydy gazotwórcze, których człowiek nie trawi. Ciecierzyca ma także niski indeks glikemiczny, dlatego mogą ją spożywać osób, które mają cukrzycę. Zwłaszcza, że zawarty w niej błonnik stabilizuje poziom glukozy we krwi, a także obniża wchłanianie węglowodanów.

Ciecierzycę można wykorzystać do zrobienia wielu ciekawych potraw. Idealnie komponuje się z przyprawami takimi jak: rozmaryn, tymianek, kolendra, curry, kurkuma, gałka muszkatołowa, a nawet cynamon. W kuchni arabskiej ciecierzycę wykorzystuje się do przyrządzenia słynnych falafeli czy humusu, czyli pasty do smarowania pieczywa. W Egipcie nasiona ciecierzycy traktowane są jako afrodyzjak, ponieważ działają silnie pobudzająco.