Słońce wpływa korzystnie na nasz organizm oraz samopoczucie, ponieważ promienie słoneczne są źródłem witaminy D, która pełni ważną funkcję w naszym organizmie. Niestety mogą one wywołać również szkody takie jak poparzenie słoneczne, spowodować przedwczesne starzenie się skóry i zwiększyć ryzyko raka skóry. Dlatego w okresie letnim należy stosować ochronne kosmetyki.

Fototyp skóry zależy od obecnego w jej obrębie pigmentu, tj. melaniny, która chroni ją przed promieniowaniem słonecznym. Ochrona ta jest niewystarczająca, gdyż promieniowanie UV działa dosyć intensywnie. Z tego względu stosowanie filtrów ochronnych jest niezbędne. Aby dobrać odpowiedni filtr do swojej karnacji, musimy najpierw określić nasz fototyp skóry. Według klasyfikacji Fitzpatricak, dermatologa z Harvardu, wyróżniamy 6 fototypów skóry:

Fototyp I, celtycki:

Charakteryzuje się bladą cerą, piegami, niebieskimi, jasnoszarymi oczami, jasnymi blond lub rudymi włosami. Osoby o tym fototypie są narażeni na poparzenia słoneczne, dlatego nie zaleca się przebywania na słońcu. Należy używać kremów o wysokim filtrze: 25 – 50.

Fototyp II, północnoeuropejski:

Osoby o bladej lub jasnej cerze, mogą występować piegi, blond włosy i niebieskie, szare lub zielone oczy. Skóra wrażliwa na słońce, jednakże przy odpowiednim dawkowaniu słońca następuje pigmentacja skóry. Zaleca się stosowanie kremów z filtrami: 15-30.

Fototyp III, środkowoeuropejski:

Osoby o jasnej karnacji, włosy ciemny blond lub jasny brąz, oczy  zielone, brązowe, szare, ciemnoniebieskie. Skóra opala się dość łatwo, jednak na początku mogą wystąpić zaczerwienienia. Zaleca się stosowanie filtrów: 8 – 15.

Fototyp IV, południowoeuropejski:

Jasnobrązowa lub oliwkowa cera, ciemne, brązowe włosy. Osoby o tym fototypie rzadko cierpią na poparzenia słoneczne. Skóra łatwo się opala na ciemnobrązowy kolor. Należy pamiętać, że skóra jest wciąż podatna na fotostarzenie, stąd konieczność stosowania kosmetyków z odpowiednim filtrem: 6-10.

Fototyp V:

Charakterystyczny dla przedstawicieli rasy żółtej oraz Arabów Skóra bardzo łatwo się opala, i bardzo rzadko ulega oparzeniom. Zabarwiona jest na ciemniejszy odcień. Można stosować kremy o niskim filtrze: 6.

Fototyp VI:

Fototyp charakterystyczny dla rasy czarnej. Skóra opala się bardzo mocno, oparzenia słoneczne prawie nie występują. Używa się kremów o niskim filtrze.