Dermatolodzy wciąż ostrzegają nas przed szkodliwym promieniowaniem słońca. Nie powinniśmy nadmiernie się opalać, gdyż może to spowodować reakcję alergiczną i wczesne starzenie się skóry. Szkodliwe promienie UV mogą nawet wywołać raka skóry. Z drugiej strony, nie możemy jednak żyć bez słońca, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jego brak może spowodować apatię lub depresję. Dowiedz się, jak korzystać z uroków lata i cieszyć się chwilami spędzonymi na łonie natury!

jak chronić się przed słońcem

Pozytywny wpływ promieni słonecznych na nasz organizm

Słońce wpływa korzystnie na nasz organizm oraz samopoczucie, ponieważ promienie słoneczne są źródłem witaminy D, która pełni ważną funkcję w naszym organizmie. Serotonina, którą nasz organizm wytwarza pod wpływem promieni słonecznych to hormon regulujący ciśnienie krwi, sen oraz apetyt. Słońce pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, dzięki czemu wydzielane są endorfiny – hormony szczęścia, które zmniejszają odczuwanie bólu i wywołują przyjemny nastrój.

Kolejnym pozytywnym aspektem zażywania kąpieli słonecznych jest witamina D odpowiedzialna za prawidłową strukturę kośćca. Jej niedobór może spowodować m.in. osteoporozę, krzywicę i skłonność do infekcji. Wystarczy piętnaście minut spędzonych na słońcu, aby zapewnić organizmowi dzienną dawkę witaminy D.

Przebywanie w słonecznych miejscach wspomaga leczenie różnorodnych chorób m.in. dróg oddechowych. Promienie słoneczne wspierają nas w walce z cukrzycą. Diabetycy powinni nie tylko wprowadzić do swojego życia odpowiednią dietę i terapię farmakologiczną. Muszą również pamiętać o tym, aby spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Ćwiczenia fizyczne na łonie natury wpływają korzystnie na układ krążenia.

Co za dużo, to niezdrowo – jak mądrze korzystać ze słońca?

Aby ochronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV, powinniśmy stosować kremy do opalania z filtrem. Szkodliwe promienie UVB uszkadzają naskórek i powodują poparzenia, natomiast promienie UVA uszkadzają kolagen, co skutkuje przedwczesnym starzeniem się skóry. Wysokość filtrów jest zależna od typu karnacji. Odpowiedni faktor chroni nas dzięki właściwemu działaniu filtrów przeciwsłonecznych.

O wyborze konkretnego numeru decyduje fototyp skóry. Standardowym faktorem jest SPF 15. Im jaśniejsza jest nasza karnacja, tym wyższy wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej powinniśmy wybrać. Gdy mamy bladą skórę skłonną do podrażnień, zdecydujmy się na SPV 50. W czasie nadmiernych upałów zażywajmy beta karoten, który stanowi pewnego rodzaju ochronę przed poparzeniami słonecznymi. Prowitamina witaminy A nie tylko wykazuje działanie antyoksydacyjne, ale również walczy z wolnymi rodnikami. Suplement diety chroni skórę od wewnątrz i nadaje jej łagodny odcień opalenizny.

Krem z filtrem to jedna z niezbędnych rzeczy w trakcie plażowania. W naszym innym artykule przeczytasz o tym, co warto zabrać na plażę.

ochrona przed słońcem

Fototyp skóry a opalanie – dobierz odpowiedni filtr do swojej karnacji

Fototyp skóry zależy od obecnego w jej obrębie pigmentu, tj. melaniny, która chroni ją przed promieniowaniem słonecznym. Ochrona ta jest niewystarczająca, gdyż promieniowanie UV działa dosyć intensywnie. Z tego względu stosowanie filtrów ochronnych jest niezbędne. Aby dobrać odpowiedni filtr do swojej karnacji, musimy najpierw określić nasz fototyp skóry. Według klasyfikacji Fitzpatricka, dermatologa z Harvardu, wyróżniamy 6 fototypów skóry:

Fototyp I, celtycki

Charakteryzuje się bladą cerą, piegami, niebieskimi, jasnoszarymi oczami, jasnymi blond lub rudymi włosami. Osoby o tym fototypie są narażeni na poparzenia słoneczne, dlatego nie zaleca się przebywania na słońcu. Należy używać kremów o wysokim filtrze: 25 – 50.

Fototyp II, północnoeuropejski

Osoby o bladej lub jasnej cerze, mogą występować piegi, blond włosy i niebieskie, szare lub zielone oczy. Skóra wrażliwa na słońce, jednakże przy odpowiednim dawkowaniu słońca następuje pigmentacja skóry. Zaleca się stosowanie kremów z filtrami: 15-30.

Fototyp III, środkowoeuropejski

Osoby o jasnej karnacji, włosy ciemny blond lub jasny brąz, oczy  zielone, brązowe, szare, ciemnoniebieskie. Skóra opala się dość łatwo, jednak na początku mogą wystąpić zaczerwienienia. Zaleca się stosowanie filtrów: 8 – 15.

Fototyp IV, południowoeuropejski

Jasnobrązowa lub oliwkowa cera, ciemne, brązowe włosy. Osoby o tym fototypie rzadko cierpią na poparzenia słoneczne. Skóra łatwo się opala na ciemnobrązowy kolor. Należy pamiętać, że skóra jest wciąż podatna na fotostarzenie, stąd konieczność stosowania kosmetyków z odpowiednim filtrem: 6-10.

Fototyp V

Charakterystyczny dla przedstawicieli rasy żółtej oraz Arabów Skóra bardzo łatwo się opala, i bardzo rzadko ulega oparzeniom. Zabarwiona jest na ciemniejszy odcień. Można stosować kremy o niskim filtrze: 6.

Fototyp VI

Fototyp charakterystyczny dla rasy czarnej. Skóra opala się bardzo mocno, oparzenia słoneczne prawie nie występują. Używa się kremów o niskim filtrze.