Siemię lniane to nasiona lnu zwyczajnego bogate w kwasy omega-3, lignany (przeciwutleniacze), błonnik, a także witaminy z A, E i B .Można je kupić w postaci małych, płaskich niełuskanych ziarenek. Dostępne są dwa rodzaje siemienia dostępne w aptece lub sklepach zielarskich: brązowe i złociste.  Po namoczeniu zmieniają kolor na ciemniejszy oraz zwiększają objętość. Na rynku dostępne jest także siemię lniane mielone lub w tabletkach. Siemię posiada wiele właściwości leczniczych. Dziś przedstawiamy Wam najważniejsze zalety .

Pochodzenie:

Len występuje na różnych kontynentach w strefie klimatu umiarkowanego i w strefie subtropikalnej, z największym zróżnicowaniem w basenie Morza Śródziemnego. Najczęściej spotyka się w zwykle suchych miejscach, nasłonecznionych siedliskach w miejscach kamienistych, na klifach i w ciepłolubnych zaroślach. W Polsce jest około 6 gatunków.

Pozyskiwanie lnu:

Tradycyjne pozyskiwanie włókien rozpoczyna się od żniw lnu włóknistego. Gdy rozłożony len wyschnie, następuje odziarnianie za pomocą specjalnego urządzenia.Torebki nasienne lnu ściąga się za pomocą grzebieni na górze maszyny, przy czym wartościowe ziarno spada na rozciągnięte poniżej lniane płótno. Kolejny krok to moczenie, które robi się po to, aby oddzielić łyko od zdrewniałej części łodygi. Len leżakuje w wilgoci, aby zaszły procesy gnilne. Bakterie i grzyby rozpuszczają klej roślinny, co pozwala na rozdzielenie włókien. Roszenie trwa od 3 do 5 tygodni. Kolejny krok to suszenie lnu na piecach, by łodygi stały się twarde i kruche.Następnie następuje młócenie – wiązki lnu rozkłada się na ziemi i obrabia za pomocą narzędzia przypominającego młot. Później mamy międlenie, mające na celu oddzielenie włókna od zdrewniałych części łodyg. Odbywa się za pomocą drewnianej mędlicy. Kolejny krok to trzepanie, które oddziela zdrewniałe resztki. Po trzepaniu następuje czesanie, aby rozdzielić długie, nadające się d przędzenia włókna lnu. A ostatni krok to przędzenie.

Źródło witamin i minerałów:

Siemię lniane stanowi bardzo dobre źródło błonnika, witaminy B1 i miedzi, jak również minerałów, fosforu, magnezu i selenu.

Zapewnia prawidłową pracę mózgu i serca:

Siemię lniane posiada wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega- 3, które zapewniają prawidłową pracę mózgu i serca. To także źródło lecytyny, dzięki co wpływa korzystnie na pamięć i koncentracje

Równowaga hormonalna:

Siemię lniane posiada fitoskładniki – naturalne witaminy i minerały, które pomagają utrzymać naturalną równowagę hormonalną u kobiet. Zwiększa płodność i łagodzi objawy menopauzy.

Działa antynowotworowo:

Wspomniane fitoskładniki hamują rozwój raka. Siemię lniane jest bezkonkurencyjne pod względem ilości fitoestrogenów. Zaleca się je mężczyzną, aby zahamować rozwój raka prostaty.

Obniża cholesterol:

Dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych siemię wpływa na obniżenie złego cholesterolu LDL w organizmie.

Osłania przewód pokarmowy:

Siemię lniane działa regenerująco i osłania błonę przewodu pokarmowego. Nasiona lnu posiadają śluzy czyli rozpuszczalne w wodzie włókna, tworzące konsystencję żelową. Powlekają one błony śluzowe przełyku, żołądka i chronią przed kwasem solnym, zmieniają też odczyny zapalne.  Ponadto pomaga w leczeniu nadkwasoty, chroni przed stanami zapalnymi, poprawia aktywność jelit. Stosuje się go zarówno przy biegunkach jak i zaparciach.

Pomaga w odchudzaniu:

Siemię lniane to także sprzymierzeniec w odchudzaniu. Nasiona lnu wywołują wrażenie sytości, co pozwala unikać podjadania i tym samym nadprogramowych kalorii. W połączeniu z dietą i ćwiczeniami, gwarantuje spadek wagi. Ponadto siemię lniane poprawia metabolizm.