Soja to niezastąpiona pozycja w diecie wegetarian i wegan, ponieważ stanowi bogate źródło pełnowartościowe białka. Jednak posiada również inne właściwości, dzięki którym sięgają po nią również osoby spożywające mięso.

Soja to roślina, która rośnie w strąkach i jest sklasyfikowana jako nasiona oleiste. Zaczęli ją spożywać Chińczycy już  ponad 1000 lat p.n.e. Później pojawiła się w Japonii, a w Europie dopiero w XVI wieku.  Obecnie najwięcej produkuje się jej w USA oraz Brazylii.

O soi coraz więcej się słyszy, dzięki rosnącej popularności diet wegańskich i wegetariańskich. Soja stanowi w tych dietach bardzo ważną rolę, bowiem jest źródłem pełnowartościowego białka. Ponadto, to także bogate źródło tłuszczy nienasyconych oraz witamin z grupy B. Znajdziemy w niej potas, wapń, fosfor, a także magnez i żelazo. Dodatkowo wykazuje działanie uspokajające, rozkurczowe, napotne, przeciwgorączkowe, hormonalne. Obniża stężenie cholesterolu, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca – zawiera izoflawony, które zwiększają elastyczność naczyń krwionośnych. Nasiona soi zmniejszają ryzyko zachorowania na raka piersi. Kobiety, które jedzą soję, mają mniej tkanki gęstej o wysokim ryzyku mutacji genowej. Soja ma również dobry wpływ na kości. Produkty sojowe np. mleko, zawierają wspomniane izoflawony sojowe, które mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka osteoporozy. Soja zawiera również fitoestrogeny, które łagodzą objawy menopauzy. Oprócz tego, soja posiada również właściwości kosmetyczne i używana jest jako składnik kremów, masek oraz mleczek.

Soja, oprócz swoich właściwości, jest smaczną rośliną, którą można przyrządzić na wiele sposobów.