Tofu to rodzaj sprasowanego twarogu, który jest otrzymywany z mleka sojowego. Niezbędny w diecie wegetarian i wegan. Jakie ma wartości odżywcze i właściwości? Dziś odpowiemy na pytania.

Tofu pochodzi z Chin, gdzie jest bardzo doceniane. Aby uzyskać tofu, mleko sojowe poddawane jest procesowi koagulacji, co prowadzi do oddzielenia zsiadłego mleka od serwatki. Następnie jest ono prasowane i zagęszczane, a w efekcie tego tworzy galaretowate białe bloki. Tofu jest bardzo bogatym źródłem pełnowartościowego białka, które z powodzeniem zastępuje białko zwierzęce w diecie. Dlatego często sięgają po nie wegetarianie i weganie. Ponadto zawietra fosfor, wapń, potas, żlazo, a także magnez. Znajdziemy w tofu również witaminę E oraz witaminy z grupy B. Produkt ten zawiera także niewielkie ilości witaminy K, tiaminy, ryboflawiny, niacyny, witaminy B6, kwasu foliowego, choliny, fosforu, manganu i selenu. zawiera również fitoestrogeny, związki podobne w działaniu do żeńskich hormonów płciowych – estrogenów. Dodatkowo fitoestrogeny zawarte w tofu mogą przyczynić się do poprawy parametrów krwi, m.in. spadku stężenia „złego” cholesterolu i obniżenia ciśnienia tętniczego. Chronią one także przed zachorowaniem na osteoporozę na które kobiety w okresie menopauzy są szczególnie podatne. Tofu w diecie pozwala także zapobiec nowotworom piersi i prostaty. Znajdujący się w soi izoflawony – genisteina – posiada właściwości przeciwutleniające, które hamują wzrost komórek nowotworowych. Należy jednak pamiętać, że Tofu i inne produkty na bazie soi mogą mieć niekorzystny wpływ na pracę tarczycy.

25