Przyrządzana z prosa kasza jaglana to jedna z najstarszych i najzdrowszych kasz. Przez wielu niedoceniania, obecnie coraz bardziej popularna. Dziś coraz więcej osób zaczyna ją spożywać, doceniać i szerzyć o niej wiedzę. Jest niezwykła, ponieważ komponuje się idealnie zarówno z daniami słonymi, jak i słodkimi. A jakie ma wartości odżywcze i lecznicze? Dla kogo jest szczególnie dobra? Dziś odpowiadamy na te pytania.

Wartości odżywcze i składniki mineralne:

Pod względem wartości odżywczych dorównuje kaszy gryczanej. Ma mało skrobi, dużo przyswajalnego biała oraz najwyższą zawartość witamin z grupy B: B1, (tiaminy), B2 (ryboflawiny) i B6 (pirydoksyny) oraz żelaza i miedzi. Bogata w substancje mineralne: wapń, żelazo, fosfor, potas. Zawiera lecytynę poprawiającą pamięć  i regulującą poziom cholesterolu we krwi oraz rzadki w pożywieniu krzem. Jadły dostarczają także dużych ilości witaminy E. Dlatego też, kasza jaglana powinna znaleźć się w diecie osób pracujących intensywnie umysłowo.

Właściwości lecznicze:

Kasza jaglana jest lekkostrawna i nie uczula, bo nie zawiera glutenu. Idealnie nadaje się dla osób nietolerujących glutenu bądź tych, którzy są na diecie bezglutenowej, a także cierpiącym na niedokrwistość. Ponadto ma właściwości antywirusowe, zmniejsza stan zapalny błon śluzowych (wysusza nadmiar wydzieliny), jest zatem dobrym domowym lekarstwem na katar. Właściwości kaszy jaglanej okazują się pomocne również w zapobieganiu innym chorobom przewlekłym. Przede wszystkim profilaktyce nowotworowej.  Jaglana jako jedyna kasza jest zasadotwórcza. Kasza jaglana wpływa również pozytywnie na włosy, skórę i paznokcie, ponieważ zawiera krzemionkę. Krzem pełni też ważną rolę w mineralizacji kości (zapobiega ich odwapnianiu).

Źródło energii:

Oprócz właściwości leczniczych i wielu witamin, jakie posiada kasza, warto podkreślić, że jagły są wartościowym źródłem energii. Stanowiące 72 %  ich masy węglowodany złożone (głównie skrobia) są znacznie zdrowszym nośnikiem kalorii niż cukry proste, znajdujące się w znacznej części żywności przetworzonej. Nadmiar cukrów prostych w naszej diecie jest przyczyną chociażby zapadalności na cukrzycę w zachodnich społeczeństwa, sprzyja również rozwojowi drożdżyc i nowotworów. Dlatego warto sięgnąć po kaszę jaglaną, która jest zdrowszym wyborem.