Awokado, owoc w kształcie gruszki, występuje w tropikalnych obszarach Ameryki Środkowej i Południowej. Ma zieloną, chropowatą skórkę. Wyróżnia się sporą liczbą kalorii, bowiem na 100g tego owocu przypada 221kcal, a np. banan, będący jednym z najbardziej kalorycznych owoców ma jedynie 95kcal/100g. Jednakże sa to kalorie pełne wartości odżywczych. Ponadto, awokado, w przeciwieństwie do większości owoców bogatych w cukry proste, zawiera tłuszcze, 20-30%. Jednakże tłuszcze te pomagają spalać tkankę tłuszczowa i wykazują wiele właściwości zdrowotnych. Zawiera bowiem głównie nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3, omega-6), niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Owoc ma również kwas oleinowy, który ma zdolność obniżania poziomu złego cholesterolu, a ponadto przeciwdziała nowotworom prostaty i piersi. Obecność tłuszczu sprawia, że cenne składniki z innych produktów są lepiej przyswajalne np. nasz organizm lepiej przyswaja antyrakowy lilipoken z pomidorów. W awokado zawarty jest także potas, regulujący ciśnienie krwi oraz wpływający korzystnie na układ nerwowy. Owoc posiada również sporo witamin C,E i A, silnych przeciwutleniaczy, które mają działanie przeciwnowotworowe. Zawarte są także witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy, zapobiegający wadom rozwojowym płodu. Ma również luteinę i zeaksantynę, które wpływają dobrze na oczy. Awokado w swoim składzie zawiera 20-30% tłuszczów, dlatego też, często nazywany jest owocem maślanym. Zaś zawartość błonnika zapobiega skokom poziomu cukru we krwi, co można wykorzystać w diecie osób zmagających się z cukrzycą typu II. Awokado jest także źródłem glutationu, który jest cennym antyoksydantem, wspierającym pracę wątroby i funkcjonowanie systemu nerwowego.
Z awokado można przyrządzić masło bądź pastę, dodając ulubione zioła i przyprawy. To także świetny dodatek do sałatek, kurczaka. Natomiast w postaci plasterków nadaje się na kanapki. Oprócz zastosowania w kuchni, używa się go jak komponent maseczek do twarzy lub włosów. M bowiem działanie regenerujące i wygładzające, a także niweluje podrażnienia.