Szpinak to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny szarłatowatych. Jego liście wykazują właściwości lecznicze m.in. ze względu na zawartość beta-karotenu, witaminy C oraz luteiny.

Liście szpinaku wykazują właściwości antynowotworowe i chronią przed miażdżycą. Ponadto  szpinak stanowi źródłem magnezu, który wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, obniża podatność na stres i wykazuje właściwości uspokajające. Zabiega również bólom i zawrotom głowy. Liście szpinaku to także źródło potasu, który obniża ciśnienie. Dlatego powinno się go stosować przy nadciśnieniu. Potas współdziała również ze wspomnianym magnezem, regulując pracę serca.

Liście szpinaku szczególnie zalecane są kobietom w ciąży, ponieważ zawierają kwas foliowy – zapobiega on wadom układu nerwowego płodu. Dodatkowo chroni przed chorobami układu krążenia. Szpinak jest także bogaty w witaminę K, która odgrywa istotną rolę w krzepnięciu krwi. Znajdziemy również witaminy z grupy B obniżające cholesterol oraz istotną dla opóźnienia procesów starzenia witaminę E. Szpinak znalazł również miejsce w diecie osób dbających o linię – jest niskokaloryczny, a zawarty w nim potas i witaminy z grupy B uczestniczą w spalaniu węglowodanów i tłuszczów oraz przyśpieszają metabolizm.
Jednak szpinaku powinny unikać osoby z kamicą nerkową. Roślina zawiera bowiem kwas szczawiowy, który może przyczyniać się do powstawania kamieni.