Mąka kokosowa stała się w ostatnim czasie hitem w diecie bezglutenowców, ale i nie tylko, bo oprócz tego, że nie zawiera glutenu, to jest skarbnicą wielu składników w tym bardzo pożądanego błonnika pokarmowego, więc korzystają z niej także osoby odchudzające się. Dziś o mące opowie nam więcej dietetyk Sylwia Witek. A my przygotowałyśmy dla Was przepis z użyciem mąki kokosowej – przepis na trufle czekoladowo-kokosowe.

Przepis na trufle czekoladowo-kokosowe

Składniki:

  • 200 mąki kokosowej
  • wiórki kokosowe
  • 2-3 łyżki kakao lub karobu
  • 3 łyżki miodu lub garść daktyli
  • 150 ml mleka-garść orzechów laskowych

Przygotowanie:

  1. W blenderze miksujemy orzechy
  2. Mieszamy ze sobą wszystkie składniki. Jeśli masa będzie zbyt sypka, dolewamy więcej mleka.
  3. Z powstałej masy kleimy kulki
  4. Kulki obtaczamy w wiórkach kokosowych
  5. Jemy! 🙂

Mąka kokosowa – właściwości

Agnieszka Świst-Kamińska: Z czego powstaje mąka kokosowa?

Sylwia Witek: Mąka kokosowa, jak się okazuje to uboczny produkt powstający podczas produkcji mleka oraz oleju kokosowego. Ma strukturę drobnego proszku i odznacza się lekkim aromatem oraz posmakiem kokosa. Charakteryzuje się jednak mniej słodkim od kokosa smakiem, dzięki temu można wykorzystać ją zarówno podczas przygotowywania słodkich deserów, jak i wytrawnych dań. W kuchni może zastąpić mąkę pszenną, żytnią lub kukurydzianą więc korzystają z niej osoby chore na celiakię. A także weganie czy wegetarianie do zagęszczania potraw, jako zamiennik śmietany.

-Co jeszcze „siedzi” w mące kokosowej?

-W mące kokosowej można znaleźć dosyć spore ilości błonnika, a także białko, średnio-łańcuchowe kwasy tłuszczowe (MCT), które wiadomo wchodzą w skład również oleju kokosowego, kwas foliowy, fosfor, potas oraz magnez. Skład mąki sugeruje, że będzie świetnym wyborem do przygotowywania energetycznych batonów, naleśników, placuszków i innych przekąsek pełnych mikroelementów potrzebnych w diecie osób aktywnych. 

Dzięki zawartości sporej ilości błonnika mąka kokosowa może być sprzymierzeńcem dla osób odchudzających się, co więcej obecny w mące kokosowej błonnik wspomaga usuwanie z organizmu zbędne produktów przemiany materii oraz toksyny, poprawiając tym samym metabolizm oraz eliminując nieprzyjemne zaparcia prowadzące do rozwoju hemoroidów. – mówi Sylwia Witek.

Jakie ma zastosowanie mąka kokosowa?

Agnieszka Świst-Kamińska: Kto jeszcze sięga po mąkę kokosową?

Sylwia Witek: Z uwagi na dosyć szerokie zastosowanie oraz liczne właściwości zdrowotne po mąkę kokosową sięgają nie tylko weganie, wegetarianie oraz chorzy na celiakię, ale również wszystkie te osoby, które prowadzą zdrowy tryb życia.

Właściwości mąki kokosowej przeczytasz w naszym poście MĄKA KOKOSOWA.

-Jak smakuje mąka kokosowa?

-Mąka kokosowa ma delikatny posmak orzecha kokosowego i nie jest zbyt słodka. Można ją więc wykorzystać podczas przygotowywania nie tylko deserów, naleśników, racuszków, ale również wytrawnych potraw. W tym z uwagi na dosyć sporą zawartość błonnika mąka kokosowa podczas gotowania pochłania dosyć duże ilości wody. W efekcie staje się dosyć gęsta, więc stanowi świetny zagęstnik do sosów i zup. Podczas przygotowywania potraw z mąki kokosowej najlepiej mieszać ją z innymi mąkami. Podczas pieczenia deserów z mąką kokosową należy jednak pamiętać o tym, aby zmieszać ją z odpowiednią ilością wody. Najlepiej używać ich w stosunku 1:1. Należy pamiętać o właściwym przechowywaniu mąki kokosowej  ponieważ bardzo szybko wchłania wilgoć. Najlepiej przechowywać ją w szczelnie zamkniętym słoiku w ciemnym i suchym miejscu.