Obecnie mleka roślinne przeżywają rozkwit i są bardzo popularne, a na półkach sklepowych jest ich coraz więcej. Jest to związane z coraz częstszą rezygnacją z mleka krowiego, głównie z powodu nietolerancji laktozy i związanych z tym problemów skórnych, a także walorów smakowych, które, w przypadku mleka krowiego, nie każdemu odpowiadają. Istotne znaczenie ma obecnie także weganizm. Dla nas, dietetyków, to też jest wyzwanie, ponieważ duża ilość rodzajów mleka i ich
zróżnicowane składy powodują, że musimy sami, na bieżąco rozwijać się i dokształcać, by świadomie wybierać to, co najlepsze dla każdego pacjenta. Do najbardziej popularnych (niekoniecznie wśród dietetyków. ale wśród osób, które z różnych powodów zrezygnowały z mleka krowiego) możemy zaliczyć mleko kokosowe. O mleku kokosowym, które dostaniecie w cosdlazdrowia, opowie dietetyk Sylwia Witek.

Agnieszka Świst-Kamińska: Czym jest mleko kokosowe?

Sylwia Witek: Mleka kokosowego nie należy mylić z wodą kokosową (płynem znajdującym się wewnątrz orzecha kokosowego). Napój produkowany jest na bazie miąższu kokosa, kopru i wody. Zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi, jakie wprowadziła Komisja Europejska, wyroby pochodzenia roślinnego nie mogą być określane nazwami takimi jak “masło” lub np. “mleko”. Dotyczy to także mlek roślinnych, dlatego nie jest prawidłowym (lub już wkrótce nie będzie) używanie określenia “mleko kokosowe” w stosunku do napoju pochodzącego z kokosa. W innym rozumieniu można tu wskazać pewną zgodność, ponieważ proces jego otrzymywania znacznie odbiega od tego, jak otrzymuje się mleko krowie.Mleko kokosowe ma przyjemny smak i kremową konsystencję, dzięki czemu istnieje wiele możliwości jego wykorzystania.

-Co najdziemy w składzie mleka kokosowego?

-W jego składzie dominują kwasy tłuszczowe nasycone (podobnie jak w oleju kokosowym) z uwagi na co jest zaliczane do mocno kalorycznych produktów (200 kcal/100 g). Wśród kwasów tłuszczowych nasyconych w mleku kokosowym 90% stanowią średniołańcuchowe kwasy MCT. Skład i kaloryczność mleka koksowego są uzależnione od sposobu jego wytwarzania i zawartości wody, na co szczególnie należy zwrócić uwagę podczas zakupów. Najlepsze jakościowo są te mleka, które zawierają nie mniej niż 55% mleka i są pozbawione zbędnych dodatków.

-Czy mleko kokosowe ma pozytywny wpływ na nasz organizm?

-Istnieją badania, które potwierdzają korzystny wpływ krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych na masę ciała, zawartość tkanki tłuszczowej i metabolizm. Korzystny wpływ krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych wynika z ich metabolizmu: są transportowane bezpośrednio do wątroby, gdzie są od razu wykorzystywane. Wykazują też mniejsze powinowactwo do budowania tkanki tłuszczowej. Krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe z kokosa wpływają na obniżenie apetytu i zmniejszenie ilości zjadanych kalorii i mogą krótkotrwale zwiększać zużywanie energii przez organizm. Brakuje jednak badań potwierdzających wszystkie właściwości zarówno dla mleka jak i oleju kokosowego, które te kwasy zawierają. Obecny w mleku kokosowym kwas laurynowy może wykazywać działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, dzięki czemu również mleko kokosowe stało się głównym składnikiem mlek modyfikowanych dla noworodków.

-Co jeszcze znajdziemy w mleku kokosowym?

-Mleko kokosowe jest dobrym źródłem niektórych składników mineralnych: mangan, miedź, fosfor, magnez, żelazo i selen. Zawiera także niewielkie ilości witaminy C, niacyny, kwasu foliowego i innych witamin z grupy B. Mleko kokosowe słynie z szerokiego zastosowania w kuchni, począwszy od popularnej jaglanki lub owsianki na śniadanie. Można je stosować również do deserów, koktajli, ubić jak śmietanę, użyć jako bazy do lodów lub dodać do kawy. To zamiennik mleka krowiego w wypiekach i naleśnikach, chętnie stosowany przez wegan. Pamiętajmy jednak, że to źródło kwasów tłuszczowych nasyconych. Korzystanie z nich w nadmiernej ilości może okazać się niekoniecznie najzdrowszym wyborem, ponieważ na co dzień musimy również uzupełniać dietę w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.

-Jakie mleko kokosowe najlepiej wybrać?

-Ze względu na słabej jakości mleka kokosowe, jakie występują na naszym rynku najlepszym wyborem będzie przygotowanie takiego mleka w domu z wykorzystaniem niesiarkowanych wiórków. W ten sposób zyskujemy pewność co do produktu, który mamy.