Fasola szparagowa należy do rodziny roślin strączkowych. Doceniamy ją przede wszystkim za właściwości i wartości odżywcze. Jakie? Dziś Wam odpowiemy na pytanie..

Pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie jest hodowana od ponad 7000 lat. Obecnie jest uprawiana w prawie wszystkich krajach świata, głównie azjatyckich, takich jak Chiny, Indonezja i Indie.

Do wyboru mamy fasolę szparagową żółtą lub zieloną. Żółta bogatsza jest w potas i fosfor, zaś zielona w kwas foliowy i prowitaminę A. Fasola jest bogata w błonnik, który wspomaga procesy trawienia. W związku z tym, świetnie sprawdzi się w diecie osób, które zmagają się np. z zaparciami. Fasola zawiera witaminę C i beta-karoten, które zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Musimy jednak pamiętać, że powoduje wzdęcia, dlatego rzadziej pożywa j si w przypadku otyłości lub, gdy mamy schorzenie układu pokarmowego. Natomiast zawarte w fasolce potas, kwas foliowy, przeciwutleniacze, witamina B6, magnez i ryboflawina skutecznie wspomagają pracę układu krążenia, m.in. obniżają wysokie ciśnienie krwi i zapobiegają udarom mózgu. Regularnie spożywana fasola pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu. Zielone ziarna fasoli są bogatym źródłem witaminy C, E i A, występujące gównie pod postacią wspomnianego beta-karotenu. Zawierają silne przeciwutleniacze, flawonoidy, dziki czemu chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, tym samym opóźniając proces starzenia się skóry i dodatkowo zmniejszając ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Zawarta w fasolce witamina C dodatkowo wzmacnia układ odpornościowy. Świetnie sprawdzi się u cukrzyków, bowiem zawiera niski indeks glikemiczny. Ponadto zawarte w niej białko pomaga kontrolować poziom cukru we krwi. Znajdziemy w niej również witaminę K która zwiększa wchłanianie wapnia. To zaś zapobiega utracie gęstości kości. Zielona fasola szparagowa powinna znaleźć się w diecie kobiet w ciąży, ponieważ jest bogata w kwas foliowy.