Nasiona chia słyną ze swych wyjątkowych wartości odżywczych oraz właściwości zdrowotnych. Dlaczego? Dziś odpowiemy na pytanie.

Nasiona chia pozyskiwane są z szałwii hiszpańskiej. To roślina pochodząca z Meksyku i Gwatemali. Ma szerokie liście i nieduże, fioletowe lub białe kwiaty. Zaś jej owoce zawierają sporo owalnych nasion, które właśnie nazywamy nasionami chia. Właściwości zdrowotne nasion chia doceniane były już przez plemiona Azteków, bowiem były trzecią (po fasoli i kukurydzy) najważniejszą uprawą. Nasiona chia są bogate w kwasy omega-3 – mają ich więcej niż np. łosoś atlantycki. Dodatkowo są bardziej bogate w wapń niż mleko. Cechują się wysoką zawartością pełnowartościowego białka. Odznaczają się również wysoką zawartością antyoksdantów, które zapobiegają rozwojowi nowotworów. To także skarbnica potasu, który obniża ciśnienie krwi, a także błonnika regulującego trawienie. W nasionach znajdziemy również magnez, fosfor oraz wiele innych dobroczynnych substancji. Oprócz wartości odżywczych, nasiona chia wykazują sporo właściwości zdrowotnych Zmniejszają ryzyko rozwoju raka piersi. Zawarte w nasionach kwasy omega-3 wspomagają pracę mózgu – poprawiają pamięć i koncentrację, ułatwiają uczenie się. Dlatego stanowią niezbędnik w diecie uczniów, studentów i osobom, które wykonują prace umysłową. Wspomagają układ nerwowy, a nawet łagodzą objawy depresji. Wspomagają także funkcjonowanie wzroku. Natomiast u seniorów zapobiegają rozwojowi zwyrodnienia plamki żółtej. Kwasy omega-3 są bardzo ważne w czasie ciąży, ponieważ wpływają pozytywnie na zdrowie przyszłej mamy i są także odpowiedzialne za prawidłowy rozwój dziecka. Nasiona chia możemy dodać do puddingu, a także koktajlu. A Wy używacie nasion chia?