Szkoła Damskiego i Męskiego Stylu miała przyjemność prowadzić szkolenie. Jak powinna wyglądać obsługa studenta z niepełnosprawnością? 

obsługa studenta z niepełnosprawnością

Szkolenie w Sopocie z obsługi studentów z niepełnosprawnością

Style Coach i Cool Hunter, Agnieszka Świst-Kamińska po raz kolejny wcieliła się w rolę wykładowcy. Tym razem poprowadziła szkolenie dla pracowników Akademii Nauk Stosowanych w Sopocie. Podczas szkolenia podjęto tematykę, dotyczącą komunikacji i obsługi studenta z niepełnosprawnością:

  • ruchową,
  • wzrokową,
  • słuchową,
  • psychiczną.

Agnieszka Świst-Kamińska poruszyła następujące zagadnienia:

  1. W jaki sposób komunikować się z niepełnosprawnymi?
  2. Jak powinna wyglądać obsługa studenta z niepełnosprawnością?
  3. Jak pomóc osobom niepełnosprawnym załatwiać sprawy urzędowe i związane z uczelnią?
  4. Jakie są bariery architektoniczne?
  5. Jakie udogodnienia powinna wprowadzić uczelnia dla osób niepełnosprawnych, aby mogły swobodnie poruszać się po budynku, a tym samym studiować i kształcić.

obsługa studenta niepełnosprawnego

Jak obsłużyć studenta z niepełnosprawnością?

Niepełnosprawność jest przyczyną różnych problemów. Dla wielu osób wciąż jest to przeszkoda w dążeniu do celu, a przede wszystkim w zdobywaniu wykształcenia. Na całe szczęście kwestia nauki i zdobywania wykształcenia nie jest ju tematem tabu, a uczelnie są przychylne dla studentów z niepełnosprawnością. Tworzą dla nich dogodne warunki, które umożliwiają im poruszanie się po uczelni i załatwianie wszystkim spraw, związanych ze studiowaniem.

Aby ułatwić komunikację z niepełnosprawnymi studentami, uczelnia wyznacza pracowników administracyjnych do ich obsługi, którzy są szkoleni. Komunikacja polega nie tylko na rozmowie, udzielaniu odpowiedzi na zadane pytania, ale również na analizie potrzeb oraz możliwości studentów, co pozwala na  lepszą obsługę.

O czym pamiętać, obsługując niepełnosprawnych studentów?

Obsługa studentów z niepełnosprawnością wiąże się z kilkoma ważnymi zasadami, o których należy pamiętać:

1. Zapytaj, czy pomóc.

Niektóre osoby niepełnosprawne mogą być zawstydzeni proszeniem o pomoc. Dlatego warto zapytać, czy jej udzielić i w jaki sposób możesz to zrobić. Pamiętaj, aby pomóc tylko wtedy, gdy człowiek wyrazi na to zgodę.

2. Sygnalizuj obsługiwanie poza kolejką.

Osoby z niepełnosprawnością powinny być obsługiwane poza kolejką. Aby uniknąć niedomówień, poinformuj pozostałe osoby o tym, że w pierwszej kolejności obsługiwany będzie student z niepełnosprawnością.

3. Zidentyfikuj potrzeby studenta.

Każda osoba ma inne potrzeby. W związku z tym bądź wrażliwy na indywidualne potrzeby studenta.

4. Wypracuj standardy.

Obsługa studenta z niepełnosprawnością nie jest trudna. Wystarczy wypracować pewne standardy, zastosować kilka zasad, aby komunikacja przebiegła sprawnie.

5. Nie twórz barier.

Osoby z niepełnosprawnością wciąż są osobami z planami, celami, marzeniami. Nie zmieniaj ich ani w bohaterów, ani w ofiary, bo możesz zrobić im przykrość. Zachowuj się normalnie.

 

Serdecznie dziękujemy za zaufanie oraz możliwość realizacji szkolenia, które dało nam mnóstwo satysfakcji. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, a także do kontaktu. Pragniemy przypomnieć, że nasze oferty są szyte na miarę klienta, dzięki czemu zyskują Państwo wysokiej jakości szkolenia.

 

Jak obsłużyć studenta z niepełnosprawnością?