Ostatnio pisałyśmy  o typach męskiej sylwetki. Teraz rozpoczynamy analizę figury i odpowiedni dobór ubrań. Dziś w roli głównej męska sylwetka typu a (gruszka). Czym się charakteryzuje, a także jakie ma wady i zalety?

męska sylwetka gruszka

Cechy sylwetki

Na samym początku warto przypomnieć, że każda męska sylwetka jest inna, ponieważ mężczyźni, tak samo, jak i kobiety, różnią się od siebie długością kończyn oraz wzrostem, o czym wspominaliśmy we wpisie typy męskich sylwetek. Znajdziecie tam również informację o tym, że są pewne cechy, które pozwoliły na kwalifikowanie męskiej sylwetki i wyróżnienie kilku typów figur. Jedną z nich jest męska sylwetka typu A (tzw. gruszka).

Figura w kształcie litery A charakteryzuje się wąską górą, a szerszym i pełniejszym dołem. W ten sposób tworzy się zaburzenie proporcji między szczuplejszymi ramionami a szerszą talią. Ramiona są elementem, który trzeba podkreślić, aby skupić na nich uwagę.  Główne cechy tego typu figury to:

  • odstający brzuch,
  • zgrabne nogi,
  • szerokie biodra,
  • wąskie ramiona,
  • dobrze zbudowana klatka piersiowa.

Mankamenty i zalety sylwetki

Typ sylwetki gruszka jest jednym z najpopularniejszych typów, spotykanych u mężczyzn, ponieważ panowie mają tendencje do tycia w okolicy brzuszka. Do mankamentów figury w kształcie litery A zalicza się odrobinę za szeroką talię, która sprawia, że ramiona wydają się zbyt wąskie. Do tego dochodzi lekko odstający brzuch. Mimo tych wad sylwetka gruszka jest dość prosta w skorygowaniu i nadaniu odpowiednich proporcji.

Najmocniejszą stroną są ramiona, które należy uwypuklić. I to właśnie na tym musisz skupić się podczas tworzenia stylizacji. Wyrównanie dysproporcji między dołem a góra pozwoli Ci na uzyskanie idealnej sylwetki.

Jak powinni się ubierać, a jakich ubrań unikać panowie o takiej sylwetce

Figura typu A jest dość prosta w skorygowaniu. Wystarczy dobrać odpowiednie ubrania, aby uzyskać proporcje barków oraz bioder. Jeśli masz ten typ sylwetki, to poprzez wybór poszczególnych elementów garderoby, masz optycznie zwęzić okolice pasa, a poszerzyć górę. Z tego względu sięgnij po koszule, kamizelki, kurtki, a także i marynarki, które nadadzą szerokości w ramionach oraz spodnie o prostych nogawkach. Świetnie sprawdzą się również spodnie typu bojówki.


Pożądane są bluzki z dekoltem w większy serek lub łódkę, ponieważ optycznie poszerzą ramiona. Przy marynarkach i płaszczach sięgaj po modele z poduszkami, napami czy pagonami. Jeśli chodzi o kolorystykę, warto wybrać ciemniejsze barwy np. czerń, grafit, granat czy kobalt. Pomocne okażą się stylizacje monochromatyczne, w których sylwetka nie zostanie podzielona na kilka części.

Z kolei unikaj zbyt obcisłych spodni, które eksponują brzuch oraz zbyt szerokich spodni, ponieważ optycznie skracają nogi, a przecież tego nie potrzebujesz. Należy także zrezygnować z warstwowego noszenia ubrań. Co prawda, doda to objętości w ramionach, ale niestety i na brzuchu. Zdecydowanie odrzuć spodnie typu baggy oraz wszelkie dzwonowate nogawki. Nie sprawdzą się również wąskie spodnie w kant, a także modele ze zwężanymi nogawkami.

To zakładaj Tego unikaj
✔️ Koszulki i swetry z dekoltem V-neck ❌ Zbyt dużo kontrastów kolorystycznych między górnymi elementami garderoby a dolnymi
✔️ Ubrania w stonowanej kolorystyce ❌ Spodni z szerokimi nogawkami
✔️ Spodnie z prostymi lub lekko poszerzanymi nogawkami ❌ Kolorowych koszul, swetrów i innych elementów w górnej części ciała
✔️ Marynarki z szerokimi klapami ❌ Obcisłych ubrań, zwłaszcza w okolicy brzucha
✔️ Delikatne wzory ❌ Spodni rurek oraz biodrówek
✔️ Marynarki kończące się na linii pośladków ❌ Poziomych pasków
✔️ Spodnie z wysokim stanem ❌ Dużych wzorów szczególnie w okolicach brzucha

 

Przykładowe stylizacje

Komponując stylizację, skup się przede wszystkim na uwydatnieniu ramion i jednocześnie ukryciu mankamentów dolnej części ciała. Dobrze będziesz wyglądać w chinosach, mogą sweterku o kremowym odcieniu i to be żadnych zdobień. A jako okrycie wierzchnie sprawdzi się kurtka z dużym kołnierzem, który optycznie powiększy ramiona, a tym samym odciągnie uwagę od brzuszka.

męska sylwetka typu a

1. Spodnie

2. Sweter

3. Buty

4. kurtka

Znane osoby o takiej sylwetce

Przykładem tego typu sylwetki jest aktor Tomasz Karolak. Figurę w kształcie litery A ma również:

  • Leonardo DoCaprio,
  • John Goodman,
  • Matt Damon.

figura męska typu trójkąt lub a

Chcesz poznać tajniki łączenia kolorów? Jak sprawnie dobrać dodatki? Jak dopasować koszulę do garnituru? Zapraszamy na pełne szkolenie z tego zakresu. Więcej informacji znajdziecie na  stronie Szkoły Męskiego Stylu: http://szkolameskiegostylu.pl .