Nie ma najmniejszej wątpliwości, że prawidłowe określenie męskiej sylwetki jest świetnym drogowskazem, który pomoże stworzyć odpowiednią garderobę. Z naszych poprzednich artykułów znasz już typy męskich sylwetek. Dziś w roli głównej męska sylwetka typu ołówek (tyczka). Jakie ma cechy charakterystyczne, a także jak komponować stylizację, mając sylwetkę w kształcie litery I?

męska sylwetka ołówek

Cechy sylwetki

Znasz już podstawowe typy sylwetek męskich, a dziś scharakteryzujemy figurę ołówek, zwaną również tyczką, czy określaną literą „I”. Panowie o typie figury ołówek są zazwyczaj wysocy, szczupli i mają wąską klatkę piersiową oraz ramiona. Z tego względu mówi się na nich „tyczka”. Sylwetkę w kształcie litery I charakteryzuje chłopięca budowa bez mankamentów w postaci szerokich bioder czy zaokrąglonego brzuszka.

Cechy charakterystyczne:

  • chłopięca budowa,
  • wąskie ramiona,
  • wąskie biodra,
  • długie nogi,
  • wąska klatka piersiowa,

Mankamenty i zalety sylwetki

Męska sylwetka typu ołówek jest dość proporcjonalna. Ogromnym atutem jest brak wystającego brzuszka, wysoki wzrost i długie nogi. Niestety minusem jest to, że panowie o figurze w kształcie litery I nie mają umięśnionych nóg, rąk czy brzucha, przez co wyglądają, jak tyczka. Na całe szczęście modelowanie kształtów jest tutaj bardzo proste i wystarczy dobrać odpowiednie ubrania, dzięki którym dodasz sobie paru kilogramów.

Jak powinni się ubierać, a jakich ubrań unikać panowie o sylwetce typu ołówek 

Panowie „ołówki” śmiało mogą zakładać dwurzędowe marynarki, ponieważ nieco poszerzą korpus. Sprawdzą się także szerokie kurtki i płaszcze, swetry oversize, bluzki w poziome pasy, moro, kratę lub obszerne wzory i napisy. Wybierając koszulę, warto się zdecydować na to, aby była rozpięta. Należy stawiać na jasne kolory. Jeżeli masz taką możliwość, nie chowaj koszuli w spodnie.

Z kolei unikaj noszenia zbyt wąskich i ciemnych spodni oraz modeli w kant. Absolutnie zabronione są rurki i slimy. Niewskazane są także golfy i opięte bluzki, które podkreślą szczupłość. Wystrzegać się należy także zbyt szerokich ubrań, aby nie uzyskać efektu kreacji „po starszym bracie”.

To zakładaj Tego unikaj
✔️ Dwurzędowe marynarki ❌ Ubrań, które wyszczuplają
✔️ Szerokie kurtki i płaszcze ❌ Wzorów, które wyszczuplają np. pionowych pasków
✔️Oversize’owe swetry (ale z ostrożnością!) ❌ Zbyt szerokich ubrań „po starszym bracie”
✔️ Bluzki w poziome pasu ❌ Zbyt opiętych bluzek, a także golfów
✔️ Obszerne wzory, a także napisy na koszulkach, swetrach itd. ❌ Zbyt wąskich spodni
✔️ Jasne kolory ❌ Spodni w kant
✔️ Spodnie z prostymi nogawkami ❌ Dużych wzorów szczególnie w okolicach brzucha

 

Przykładowe stylizacje

Kompletując stylizację, postaw na ubiór warstwowy, który potocznie nazywa się „na cebulkę”. Przykładowo włóż na siebie wzorzysty t-shirt, a na to koszulę np. w modną kratę. Taki trik doda Ci nieco masy, a tym samym sprawi, że sylwetka będzie wyglądać bardziej atletycznie.

 

męska sylwetka typu ołówek

1. Koszula

2. Jeansy

3. Sneakersy

4. T-shirt

Mężczyźni o tym typie sylwetki mogą sięgnąć po zestaw koordynowany, czyli inny kolor spodni i inny marynarki. W ten sposób zmienisz proporcje wybranej połowy ciała! Decydując się na taki look, uważaj w wyborze kolorów oraz wzorów. Unikaj zbyt wyrazistej kraty, ponieważ w ten sposób przytłoczysz swoją drobną sylwetkę. Musisz zadbać także o właściwą szerokość klap marynarki, aby nie były zbyt szerokie. Z kolei w kwestii spodni zrezygnuj z obcisłych. najlepszym rozwiązaniem będą proste nogawki, ewentualnie lekko zwężane na dole.

 

męska sylwetka w kształcie litery I

Znane osoby o takiej sylwetce

 

Przykładem tego typu sylwetki są:

  • Ryan Gosling, 
  • Tom Hiddleston,
  • Adrien Brody,
  • Eddie Redmayne.

Panowie oni wysocy, szczupli, a także mają wąskie górne partie ciała. Odpowiedni ubiór pozwoli poszerzyć klatkę piersiową i ramiona. Przy tym typie sylwetki sprawdzą się warstwowe stylizacje.

 

 

Chcesz poznać tajniki łączenia kolorów, a także wiedzieć, jak sprawnie dobrać dodatki? Jak dopasować koszulę do garnituru? Zapraszamy na pełne szkolenie z tego zakresu. Więcej informacji znajdziecie na  stronie Szkoły Damskiego i Męskiego Stylu: http://szkolameskiegostylu.pl .