Bez względu na to, czy kompletujesz strój na wesele, spotkanie biznesowe, czy na randkę, powinieneś dopasować ubrania do swojej figury.  Jakie są rodzaje sylwetek męskich? I jak określić typ sylwetki męskiej? Poznaj typy sylwetek męskich.

typy sylwetek męskich

Obraz autorstwa Freepik

Dlaczego warto określić swój typ sylwetki?

Podstawową zasadą tworzenia stylizacji jest dobór ubrań do sylwetki. Dzięki temu uwydatnisz atuty i ukryjesz ewentualne mankamenty. W efekcie będziesz zawsze dobrze wyglądać. Na samym początku warto zaznaczyć, że każda sylwetka męska jest inna, ponieważ panowie, dokładnie tak, jak i panie, różnią się wzrostem czy też długością kończyn. Natomiast są cechy, które umożliwiają sklasyfikowanie męskiej sylwetki.

Znając typy sylwetki męskiej, a następnie określając swoją, zdecydowanie ułatwisz sobie kompletowanie garderoby. Wiedza na ten temat nie tylko pomoże Ci w doborze ubrań, ale przede wszystkim będziesz wiedział, w jakich fasonach dobrze wyglądasz, a jakich lepiej unikać. Czasami wystarczy zmienić tylko krój spodni, czy wybrać inną bluzkę, aby zupełnie inaczej i lepiej się prezentować.

Często zdarza się, że wybierasz rzeczy, które Ci się podobają, ale niekoniecznie Ci służą. Poznaj swój typ sylwetki, dobierz odpowiednio ubrania i zauważysz różnicę. Znając typy budowy sylwetki męskiej, będzie Ci o wiele łatwiej wybrać garnitur, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule: Jak wybrać idealny garnitur męski?

Jak określić typ męskiej sylwetki?

Jak wspomniałyśmy wyżej, wyróżnia się 4 typy sylwetek męskich, które charakteryzują się pewnymi cechami. To na ich podstawie jesteś w stanie określić, jaką masz figurę. Jak określić typ męskiej sylwetki? Potrzebne Ci będą następujące wymiary:

  • klatki piersiowej — obwód w najszerszym miejscu pod Pachami,
  • obwód w talii,
  • obwód bioder,
  • pod linią żeber.

Wszystkie wymiary zapisz na klatce, a następnie zobacz, który jest największy. Dobrze, abyś stał przed lustrem, ponieważ większość cech męskiej figury, proporcje widać gołym okiem. W kolejnych akapitach znajdziesz cechy charakterystyczne dla każdego typu sylwetki, co ułatwi Ci określenie swojego typu.

Typy męskiej budowy:

Figury męskie dzieli się ze względu na główne cechy budowy ciała. Wyróżnia się 4 podstawowe rodzaje sylwetek męskich: odwrócony trójkąt, trójkąt, jabłko oraz ołówek. Już same nazwy mogą dać Ci wizualne wyobrażenie. Poniżej przedstawiamy typy sylwetki męskiej i cechy charakterystyczne dla każdej figury.

jak określić typ sylwetki męskiej

Obraz autorstwa Freepik

Sylwetka męska — odwrócony trójkąt

Odwrócony trójkąt to typ figury męskiej, który charakteryzuje się:

  • szerokimi ramionami,
  • wąskimi biodrami,
  • mocnymi nogami,
  • atletyczną klatką piersiową. 

Ten typ sylwetki męskiej uważany jest za jeden z najlepszych, podobnie, jak damska figura klepsydra. A to dlatego, że cechuje się najkorzystniejszymi proporcjami -jest smukła oraz atletyczna. Jakie ubrania nosić? Warto wybrać dopasowane modele, które podkreśla atletyczny tors. Możesz śmiało bawić się moda i pozwolić sobie na eksperymenty. Mile widziane różne wzory oraz fasony. Unikaj za to zestawień, które wprowadzą dysproporcje ciała. Zrezygnuj ze spodni rurek, który z obszernym, luźnym t-shirtem sprawią, że stworzysz zbyt duży kontrast między góra a dołem.

Przeczytaj więcej o sylwetce typu odwrócony trójkąt.

jakie są typy sylwetek męskich

Sylwetka męska — trójkąt

Trójkąt, inaczej również gruszka czy sylwetka męska typu A, to typ sylwetki, który charakteryzuje się szerokimi biodrami oraz brzuszkiem. Na całe szczęście ten typ figury jest bardzo prosty w skorygowaniu.  Wystarczy, że wyrównasz proporcje pomiędzy wąską górą a szerokim dołem. Pomogą Ci w tym ubrania, takie jak marynarki z szerokimi klapami, gładkie koszule, koszulki oraz swetry z dekoltem V-neck. Z dolnymi elementami garderoby nie kombinuj. Najlepszym rozwiązaniem będą proste spodnie, ewentualnie z lekko poszerzanymi nogawkami. Marynarka powinna kończyć się na linii pośladków. Nie może być krótsza, ponieważ wyeksponuje biodra, a tym samym Cię optycznie poszerzy. Jeśli decydujesz się na pasek, niech będzie on w kolorze spodni, aby nie skupiać uwagi na biodrach, a tym samym poszerzać ich.

Przeczytaj poradnik dla sylwetki typu trójkąt.

Sylwetka męska — okrągła

Mężczyźni o typie sylwetki jabłuszko, zwanej również „O” mają brzuszek. Natomiast biodra i ramiona są proporcjonalne. W tym przypadku warto skupić się na wysmukleniu tułowia. Panowie jabłko, podobnie, jak i panie o tm typie sylwetki, mają skłonność do wybierania obszernych ubrań. To błąd! Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie modeli, które ani nie są szerokie, ani nie opinają ciała. Powinny być po prostu blisko sylwetki. Wybieraj proste, klasyczne fasony oraz gładkie materiały. Z powodzeniem możesz sięgnąć po ubrania w różnych kolorach, a nie ograniczać się do czerni. Mile widziany granat oraz brąz. Zrezygnuj z pikowanych oraz puchowym kurtek, ponieważ optycznie Cię poszerzą. Z kolei spodnie nie mogą być zbyt szerokie, ponieważ dodadzą Ci zbędnych kilogramów.

Sylwetka męska — ołówek

Ołówek, inaczej prostokąt, kolumna lub sylwetka „I”, szczupła sylwetka męska. Proporcje ramion, pasa oraz bioder są równomiernie rozłożone, a także mają podobną szerokość. Aby nadać kształtów, musisz poszerzyć ramiona oraz wyznaczysz pas. Doskonale sprawdza się tu elementy garderoby, które dodadzą objętości sylwetce. Wybierać rzeczy w jasnych barwach np. odcieniach beżu oraz szarości. Mile widziane wzorzyste koszule oraz t-shirty. Bardzo fajnie sprawdza się tutaj warstwowa stylizacja, czyli np. włóż t-shirt, a na niego rozpięta koszulę. To bardzo modny look! W zimowej garderobie obowiązkowo powinna znaleźć się pikowana kurtka oraz modele z patkami, oraz pagonami. Natomiast zrezygnuj z workowatych spodni oraz mocno oversize’owych koszul. Wbrew pozorom wcale nie dodadzą Ci objętości, a tylko podkreślą szczupłą sylwetkę.

Przeczytaj poradnik dla Panów o sylwetce typu ołówek.

rodzaje sylwetek męskich