Alkohol pojawia się na stołach nie tylko podczas spotkań ze znajomymi, ale również podczas uroczystych okazji, takich jak wesele czy impreza firmowa. Oficjalne eventy wymagają stosowanie się do pewnych zasad. Jak pić alkohol z klasą? Poznaj się z savoir-vivre picia %, czyli najważniejsze zasady picia alkoholu. 

zasady picia alkoholu

Najważniejsze zasady picia alkoholu

Zasady etykiety mówią nam o tym, jak powinniśmy się zachowywać w danej sytuacje, a także które zachowania mogą zostać źle odebrane przez innych ludzi.

  1. Zachowaj umiar. Kultura picia alkoholu wymaga zachowania umiaru. Człowiek z klasą potrafi nad sobą panować, co sprawia, że nie wypije takiej ilości alkoholu, która spowodowałaby u niego głębokie upojenie. Spożycie dużej ilosci napojów wyskokowych ma wpływ na naszą świadomość, my sami stajemy się bardziej rozluźnieni. W efekcie nie stosujemy się do zasad i czasami robimy rzeczy, który na drugi dzień żałujemy. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zachowanie umiary w piciu alkoholu. Zamiast 5 drinków wypij jednego.
  2. Pij dla smaku. Jak pić alkohol? Tak, aby się nie upić. Alkohol pije się dla smaku, a nie w celu upicia się.
  3. Zgodnie z savoir-vivre wypicie „na raz” dotyczy tylko czystej wódki. Jednak podczas ważnych uroczystości warto rozkładać kieliszek na dwa razy, aby uniknąć upojenia. Z kolei whisky, drinka czy wino należy sączyć.
  4. W trakcie picia wódki nie należy odchylać głowy do tyłu ani się krzywić, ponieważ wygląda to nieelegancko.
  5. Pij tylko na wznak toastu. Zgodnie z savoir-vivre alkohol należy pić tylko wtedy, gdy gospodarz wzniesie toast.
  6. Pierwszy łyk alkoholu należy wziąć, gdy gospodarz skończy przemówienie.
  7. Nie namawiaj innych do picia alkoholu ani nie napełniaj czyjegoś kieliszka, jeśli odmówi.
  8. Jeżeli nie chcesz pić więcej, odwróć kieliszek do góry dnem.
  9. Kieliszek z alkoholem należy odstawić po każdym łyku. Nie trzymaj go cały czas w ręku. Zasada ta nie dotyczy tylko koniaku, ponieważ trunek ten po nagrzaniu uwalnia dodatkowe smaki oraz aromaty.
  10. Nie polewaj sobie alkoholu. Jak pić alkohol z klasą? Nie nalewać sobie! W restauracji robi to kelner, a podczas wesel i imprez-gospodarz.
  11. Nie pozwól towarzyszowi pić samemu. w etykiecie biznesu niemile widziane jest uchylanie się od towarzyszenia drugiej osobie w spożywaniu alkoholu, gdy są tylko dwie osoby.

Jak przygotować się do picia alkoholu?

Choć wydawać by się to mogło absurdem, to do picia warto się przygotować. Jak się nie upić. Podstawę stanowi odpowiednie jedzenie. Nigdy nie pij na pusty żołądek! Jeżeli wiesz, że w dany dzień czeka Cię spotkanie, na którym będzie serwowany alkohol, dobrze się najedz. Obfity posiłek sprawi, że wchłanianie alkoholu do krwi będzie nieco wolniejsze. W efekcie będziesz wolniej się upijać. Warto stosować również zakąski „pod kieliszek”. Jak przygotować się do picia?  I jak pić, zeby się nie upić?

  1. Zjedź obfity posiłek.
  2. Nawodnij organizm.
  3. Staraj się nie palić.
  4. Nie ulegaj presji.
  5. Kontroluj, ile wypiłeś.
  6. Przekąś coś w przerwie między kieliszkami.
  7. Nie mieszaj alkoholi.
  8. Nie pij z ogólnodostępnych naczyń.

Kultura picia – co trzeba o niej wiedzieć?

Męczący kac przypomina o sobie na drugi dzień po imprezie? Zapewne pozwoliłeś sobie na zbyt wiele napojów wysokoprocentowych, zapominający o tym, ze istnieje kultura picia alkoholu. A to nic innego, jak umiejętność picia, czyli niedopuszczenie ani do sytuacji, która Cię zawstydzi, ani do kaca. Jak pić alkohol z klasą?

  • jak pić koniak – koniak pije się w wersji czystej, z lodem albo rozcieńczony z odrobiną wody.
  • jak pić brandy – brandy pije się w specjalnym kieliszku, małymi porcjami, aby cieszyć się degustacją
  • jak pić whisky – whisky powinno się pić bnez dodatków, a jak już to z lodem albo odrobiną wody. Whisky pije się wolno, skupiając się na barwie, zapachu, smaku i finiszu,
  • jak pić rum – rum zazwyczaj pije się z dodatkiem. Można go łączyc z colą, mleczkiem kokosowym, sokiem z limonki
  • jak pić wino – wino nie może być ani zbyt ciepłe, ani zbyt zimne. Czerwone podaje się w temperaturze 16-18°C, białe 8-12°C
  • jak pić wódkę – wódkę pije się „na raz” albo rozkłada się na dwa podejścia. Po każdym kieliszku sięgnij po ciepłą albo zimną zakąskę. Z kolei sam alkohol popijaj bezalkoholowym napojem.

jak pić alkohol z klasą

Asertywne odmawianie picia alkoholu przykłady

Częstowanie alkoholem jest dość popularne. Jednak są osoby, które nie piją napojów z procentami. Jak odmówić alkoholu? Mówiąc „nie” w sposób stanowczy i spokojny, aby nie urazić, odczuć innych osób. Niestety  nie każdy rozumie słowa „nie” i zamiast dać spokój, mówi słynne „ze mną się nie napijesz?”. Co robić w takiej sytuacji? Jak odmówić picia alkoholu, gdy ktoś uporczywie namawia?

  1. „Nie, dziękuję”. Pierwszą odpowiedzią, jaka się nasuwa na myśl, to po prostu podziękuj. Takie proste rozwiązania bywają z reguły najlepsze. Kiedy powiedziałeś już „nie”, nie sprawiaj wrażenia, jakbyś czekał, żeby cię przekonano, byś zmienił zdanie.
  2. Zmień temat. Jeżeli ktoś namawia Cię do picia ze względów grzecznościowych, po prostu zmień temat np. pytając osobę namawiającą o cokolwiek.
  3. Wymyśl wymówkę. Jeżeli ktoś nie rozumie słowa „nie”, przedstaw powód np. że źle się czujesz, musisz jeszcze gdzieś jechać autem albo przyjmujesz leki.

jak odmówić picia alkoholu

Zalety nie picia alkoholu

Niewiele osób zdaje sobie sprawę ze szkodliwości spożywania alkoholu, jakim jest nie tylko uczucie kaca, ale również ciąg alkoholowy. Ten drugi może doprowadzić do choroby alkoholowej. Jakie są korzyści z abstynencji? Zalety niepicia alkoholu to przede wszystkim:

  • poprawia zdrowia ogólnego,
  • lepsza jakość snu,
  • zaoszczędzenie pieniędzy, które wydawane były na alkohol,
  • odczuwanie większej energii,
  • ładniejsza skóra.

Co pić zamiast alkoholu? Tutaj masz ogromne możliwości:

  • piwo bezalkoholowe,
  • wino bezalkoholowe,
  • soki,
  • woda z cytryną,
  • napoje gazowane.