Zastanawiasz się, jaki garnitur dla ojca będzie odpowiedni? Co wypada włożyć, a czego nie? Poznaj najważniejsze zasady przy komponowaniu komunijnego outfitu dla mężczyzny, dzięki którym dowiesz się, jak powinien wyglądać strój na komunię dla taty.

ubranie na komunię dla taty

Strój na komunię dla mężczyzn — savoir-vivre

Pierwsza Komunia Święta to wydarzenie, które jest ważne nie tylko dla dziecka, ale również dla osób uczestniczących w tym wydarzeniu. A w szczególności dla rodziców i rodziców Uroczystość ta wymaga odpowiedniego ubrania. Kompletując strój męski na komunię, musisz pamiętać o kilku istotnych zasadach:

1. Ubranie na komunię dla taty musi być formalne. Garnitur na komunię dla ojca nie jest jedyną słuszną opcją. Z powodzeniem możesz sięgnąć m.in. po zestaw koordynowany. Strój nie musi być aż tak elegancki, jak w przypadku przyjęć, które odbywają się wieczorną porą. Jednak nadal ważne jest, aby zestaw był formalny. Tym bardziej że pierwsza część uroczystości komunijnej odbywa się w kościele.
  2. Podstawę stanowi dobrze dopasowany garnitur. Zadbaj o to, aby garnitur był idealnie dopasowany do twojej sylwetki. Dzięki temu będziesz świetnie się prezentować. Jeżeli nie wiesz, jak to zrobić, zobacz nasze wskazówki, o których pisałyśmy w artykule: Jak dobrać idealny garnitur męski?
  3. Postaw na neutralne barwy. Dopuszczalne są stonowane kolory: granat, odcienie szarości, ewentualnie beże. Zrezygnuj z wyrazistych barw.
  4. Stylizacja męska na komunie ma być dopasowana do pogody. Komunie zazwyczaj odbywają się w maju albo czerwcu, kiedy jest dość ciepło. Dozwolone są spodnie oraz marynarki w jasnych kolorach. W upalne dni z powodzeniem możesz wybrać lniany garnitur na komunię dla ojca. Komunijny savoir-vivre dopuszcza również dodatki w postaci okularów przeciwsłonecznych. Mimo to taka ładna pogoda nie zwalnia Cię z obowiązku skomponowania eleganckiego looku. Jeansy, sportowe obuwie, t-shirty są wykluczone. W sytuacji, gdy będzie chłodniej, pamiętaj o okryciu wierzchnim. Ty najlepiej sprawdzi się elegancki płaszcz. Absolutnie nie zakładaj koszuli na krótki rękaw! To nie jest formalny element garderoby!
  5. Pamiętaj o dodatkach. Obowiązkowym elementem jest krawat. Dodatki powinny pasować do całego stroju. Jeśli się zdecydujesz na mocniejszy kolor, zadbaj o to, aby całość była spójna i nie przesadzaj. Komunia to ważna uroczystość. Krawat może być bordowy, niebieski, zielonym lub innym odcieniu, byleby nie był czarny.
  6. Nie zapomnij o eleganckim obuwiu. Buty muszą być eleganckie, w brązowym lub czarnym kolorze.

Jak się ubrać na komunię mężczyzna

Zastanawiasz się, jak mężczyzna ma się ubrać na komunię? Znasz już podstawowe zasady. Teraz pomożemy Ci skomponować odpowiedni zestaw.

Garnitur — formalny strój na komunię dla taty

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że garnitur na komunię dla ojca będzie najlepszym rozwiązaniem. Wybierz model w ciemnym kolorze, a do tego odpowiednią koszulę oraz krawat.

Zestaw koordynowany — strój męski na komunię

Odpowiednie ubranie na komunie dla taty zestaw koordynowany, choć on jest bardziej zarezerwowany dla gości. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby również i tata się tak ubrał, zwłaszcza na przyjęcie po uroczystości w kościele. Zestaw koordynowany powinien składać się z szarych spodni, granatowej marynarki oraz białej koszuli. Jako dodatek sprawdzi się krawat.

Zestaw w stylu business casual — czy wypada?

Business casual to nic innego, jak strój półformalny, który łączy klasyczne elementy garderoby z codziennymi ubraniami. Przykładowo, zestaw smart casual to spodnie typu chino, marynarka, a także koszula — niekoniecznie biała. Strój męski na komunię w stylu smart casual poleca się przede wszystkim gościom.

stylizacja męska na komunię

Stylizacja męska na komunię dla ojca chrzestnego

Ojca chrzestnego obowiązują te same zasady, co tatę dziecka, przystępującego do komunii. Mężczyzna będący chrzestnym, musi być równie szykowny, a także zadbać o formalny wygląd. Bezpieczna będzie stylizacja business, czyli garnitur w granatowym, grafitowym, szarym, a także stalowym kolorze. Do tego obowiązkowo biała koszula, krawat i eleganckie buty. Zgodnie z komunijną etykietą, ojciec chrzestny może skomponować strój na komunię z casualowymi elementami. Tym samym tworzy zestaw w stylu smart casual. W takiej sytuacji spodnie garniturowe zamienia się na chinosy w neutralnych barwach, takich jak granat czy odcienie szarości, wykonane z wysokogatunkowego materiału.

Zobacz także nasz poradnik: Sukienka na komunię dla matki chrzestnej!