Wybór sukienki na komunię dla matki dziecka, matki chrzestnej i gości to nie lada wyzwanie. W końcu Pierwsza Komunia Święta ma charakter religijny. Jaka powinna być kreacja na komunię? Poznaj komunijny savoir-vivre oraz zobacz, jaka sukienka na komunię będzie najlepszym rozwiązaniem!  sukienki na komunię dla matki dziecka

Jak powinny ubrać się na komunie mama i matka chrzestna? Najważniejsze zasady

Pierwsza Komunia Święta to uroczystość o charakterze duchowym, odbywająca się w Kościele. Z tego względu kreacja na komunię musi być zgodna z komunijnym, modowym savoir-vire:

  1. Sukienka na przyjęcie komunijne ma być skromna i elegancka. Zrezygnuj z długości mini oraz głębokich dekoltów.
  2. Dopasuj ubrania do typu swojej sylwetki. Pamiętaj, że nie każdy fason będzie dobrze na Tobie leżał. Zamiast ślepo ufać temu, co modne, kieruj się doborem ubrań do typu sylwetki. Jeżeli chcesz sprytnie zamaskować brzuch, postaw na sukienki na komunię plus size z baskinką albo ciekawym dekoltem, który odwróci uwagę od brzuszka.
  3. Zadbaj o szczegóły. Diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego pamiętaj o doborze odpowiednich dodatków takich jak buty, rajstopy, torebka czy biżuteria. Najlepiej sprawdza się eleganckie czółenka, cieliste rajstopy oraz szykowna kopertówka. Biżuteria ma być delikatna i stanowić uzupełnienie całej kreacji.
  4. Postaw na elementy garderoby, w których dobrze się czujesz. Zamiast sukienki możesz włożyć spódnicę. Dobrym wyborem będzie również elegancki kombinezon damski na komunie.
  5. Skomponuj kreację, opierając się na zasadzie 3 kolorów.

Sukienki na komunie dla chrzestnej powinny być dobierane na tej samej zasadzie, co sukienka na komunię dla mamy. Jeżeli jesteś mamą chrzestną, wybieraj jasne kolory, subtelne wzory, klasyczne fasony. Zrezygnuj z krzykliwych barw, mocnych wzorów. Takie same zasady obowiązują przy doborze sukienki na komunię jako gość. Pamiętaj również o tym, aby dobrać strój do pogody. Nawet w upalne dni można stworzyć elegancki look, o czym pisałyśmy w artykule Eleganckie stylizacje na upalne dni: Eleganckie stylizacje na upalne dni. sukienka na komunię

Analizujemy najczęściej wybierane stylizacje

Zarówno sukienki na komunię dla matki dziecka, jak i matki chrzestnej czy gości, powinny być eleganckie, minimalistyczne i proste. Warto mieć jednak na uwadze, że skromność wcale nie jest nudna! A mnogość ciekawych, szykownych modeli tylko to potwierdza.

Sukienka z żakietem na komunię

Sukienka na komunię dla mamy, a do tego żakiet to najlepszy wybór. Marynarka przyda Ci się w Kościele, w którym jest nieco chłodniej, nawet gdy temperatura na zewnątrz wskazuje ponad 20 stopnic Celsjusza. Ponadto żakiet to połączenie szyku oraz klasy.

Sukienka w kwiaty na komunię

Doskonała kreacja na komunię to sukienka w kwiaty. Ten ponadczasowy deseń co roku powraca na wybiegi mody, stając się najgorętszym trendem. Nie ma się co dziwić! Kwiaty są niezwykle wdzięczne, urocze i pasują każdej kobiecie bez względu na wiek, typ sylwetki czy urody. sukienka w kwiaty na komunię

Sukienka czarna — czy wypada?

Czarna sukienka na komunię jest dość ryzykownym wyborem. Zacznijmy od tego, że Pierwsza Komunia Święta to radosne wydarzenie. Z tego względu powinnaś unikać czarnych ubrań, które są zarezerwowane na pogrzeb. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się beże, ecru, błękit, róż, zieleń.

„Komunie odbywają się w mamju, kiedy jest ciepło i pięknie. Nawet jeżeli na co dzień nosisz czerń, to zrezygnuj z niej na rzecz bardziej radosnych barw. Nie bój się kolorów!” – radzi Style Coach, Agnieszka Świst-Kamińska

Oczywiście, jeżeli się uprzesz na czerń, to nikt Cię nie przekona. W takiej sytuacji warto wybrać ubrania w kolorowe kwiaty, które nieco zmienią charakter kreacji. W towarzystwie czerni każdy kolor dobrze wygląda. Czerń przełamiesz również pastelowym bolerkiem, szpilkami i torebką na złotym łańcuszku. Te elementy wzbogacą kreację, a Ty nie będziesz wyglądała niestosownie

Sukienka na komunię biała

Jednym z najczęściej zadawanych pytań, jest pytanie, czy na komunię wypada iść w sukience w białym kolorze. O ile na wesele nie wypada, o tyle z komunią jest nieco inaczej. Z racji tego, że sukienka na przyjęcie komunijne czy też szatka jest w białym kolorze, Twoja kreacja powinna być odpowiednio wystylizowana. Biała sukienka na komunię dla mamy będzie dobrym wyborem, o ile urozmaicisz ją kolorowymi albo czarnymi dodatkami. Sukienki w tym kolorze stworzy niezwykle zgrany duet z marynarką w kwiaty, żakietem w kratę czy też bolerkiem w kontrastowym odcieniu. Innym rozwiązaniem jest wybranie sukienki na komunie syna lub córki w odcieniach zbliżonych do czystej bieli. Tu sprawdzi się ecru, pudrowy róż, kość słoniowa. Barwy te są tak samo eleganckie i subtelne, ale za to wyróżnią się na tle komunijnej bieli.

Sukienki na komunie plus size

Na sam koniec warto przeanalizować stylizacje pań w rozmiarze plus size. Sukienka na przyjęcie komunijne powinna być przede wszystkim dobrana do typu sylwetki. Jeżeli chcesz ukryć boczki i wysmuklić talię, wybierz rozkloszowaną sukienkę. Świetnym wyborem będzie także model z kopertowym dekoltem, który delikatnie podkreśli biust. Tutaj sprawdzi się zwiewna tkanina, która doda sylwetce lekkości. Z kolei wiązanie pod linią biustu optycznie wydłuży nogi. sukienki na komunię plus size

Jakie buty i dodatki do sukienki na komunię dla mamy?

Buty na komunię dla mamy powinny być przede wszystkim wygodne i dopasowane do warunków pogodowych. Komunia odbywa się zazwyczaj w maju, a więc jest dość ciepło. Optymalnym rozwiązaniem są klasyczne czółenka. Oprócz czarnych sprawdzą się także ecru oraz inne barwy. Najważniejsze, aby buty kolorystycznie pasowały do pozostałych elementów garderoby. Jeżeli masz wzorzystą sukienkę, niech buty będą jednokolorowe, w odcieniu, który znajduje się na ubraniu. Do gładkiej sukienki możesz pokusić się o wzorzyste szpilki. Jeżeli jest bardzo ciepło, nie ma powodu, aby rezygnować z sandałek. Choć komunia jest uroczystością, którą obowiązuje pewny dress code, to buty z odkrytymi palcami są dopuszczalne. sukienki na komunię dla matki dziecka Torebka ma być dopasowana do całego stroju oraz butów. Tutaj sprawdzą się szykowne modele np. kopertówki, które podkreślą elegancki charakter kreacji. W kwestii biżuterii zachowaj umiar i ogranicz ją do delikatnej bransoletki, łańcuszka, czy też kolczyków. Strój możesz przyozdobić jedwabną apaszką, a na głowę włożyć kapelusz, który nie dość, że jest stylowy, to ochroni Cię przed promieniami słonecznymi.

Czy wypada zamienić sukienkę na damski garnitur?

Jeżeli sukienka na komunię nie jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, z powodzeniem możesz zastąpić ją damskim garniturem. Tym bardziej że garnitury przeżywają swój renesans i święcą triumfy w świecie mody. Optymalne są modele w stonowanych barwach takich jak odcienie bieli, szarości oraz beże, choć możesz również wybrać te w bardziej wyrazistych barwach np. fuksji. Śmiało sięgnij po pastelowe odcienie np. pudrowy róż, miętę, baby blue, a także kolor liliowy. Jeżeli chcesz włożyć na siebie wzorzysty garnitur, to najbezpieczniejsza będzie krata oraz subtelne kwiaty. Doskonałym wyborem będzie również elegancki kombinezon damski na komunie w neutralnych i pastelowych barwach.

Sprawdź nasz poradnik – Strój na komunię dla taty!