Piękne włosy i mocne paznokcie to marzenia każdej kobiety. Niestety, większość z nas musi zmagać się z ich osłabieniem. Atrakcyjne reklamy pokazują, że problem ten można rozwiązać za pomocą jednej czarodziejskiej pigułki. Aby osiągnąć wymarzony efekt, należy jednak skoncentrować się nie tylko na środkach farmakologicznych, ale również na naturalnych witaminach znajdujących się w owocach i warzywach. Warto również zasięgnąć porady specjalisty, który stworzy odpowiedni program leczenia tej przykrej dolegliwości.

zdrowe włosy i paznokcie

Jak dbać o włosy i paznokcie? Wzmocnij swój organizm

Stan naszych włosów i paznokci zależy od wielu czynników, m.in.:

  • hormony,
  • zła dieta,
  • problemy zdrowotne,
  • warunki atmosferyczne,
  • nadużywanie suszarki, lokówki i prostownic,
  • brak nawilżenia.

Z różnych względów zdarza się, że organizm potrzebuje specjalnego wzmocnienia. Osłabia się stan skóry, włosów oraz paznokci. Jest to znak, że organizmowi należy dostarczyć pewnych składników odżywczych. Pomogą w tym suplementy zawierające odpowiednie witaminy i minerały. Wzmocnią one cebulki włosów i poprawią ich koloryt. Łamanie się włosów i paznokci często jest spowodowane niedoborem kreatyny. Za jej wytwarzanie odpowiedzialne są L-cysteina i L-metionina. Na odpowiednią kondycję włosów wpływa cynk oraz biotyna, a na właściwy stan skóry – witaminy z grupy B. Niezwykle ważne jest to, aby suplement zawierał miedź, która wzmacnia włosy. Skrzyp to bardzo popularny składnik pigułek, gdyż jest on źródłem naturalnego krzemu. Nie każdy wie, że wyciąg z prosa również stymuluje wzrost włosów i paznokci.

Warto zainwestować w szampony i odżywki wzmacniające włosy. Dzięki preparatom zawierającym wyciąg z białego łubinu odzyskują one witalność. Wyciąg z żeń-szenia stymuluje ich wzrost, a kompleks witamin wzmacnia je. Skoncentrowane preparaty zawierające wyciąg ze skrzypu mają zbawienny wpływ na cebulki włosów. Godne uwagi są ampułki z płynem, który należy systematycznie wcierać w skórę głowy. Pamiętaj o tym, aby nie myć głowy gorącą wodą. Nie używaj suszarki. Myj włosy wieczorem, aby wyschły w ciągu nocy. Od czasu do czasu można zastosować domowe metody, jakie praktykowały nasze babcie. Płukanka z pokrzywy przeciwdziała wypadaniu włosów. Płukanie włosów wodą z cytryną doda im blasku. Natomiast paznokcie warto nacierać olejkiem rycynowym, który doskonale je wzmacnia. Producenci proponują rozmaite odżywki zawierające teflon akryl lub jedwab. Ten ostatni znakomicie wzmacnia również strukturę włosów i nie obciąża ich.

Właściwa dieta i zabiegi medycyny estetycznej dla doskonałego wyglądu

Dbając o piękny wygląd, nie zapomnij również o właściwej diecie. Należy unikać tłustego jedzenia oraz słodyczy, które zwiększają wydzielanie sebum i osłabiają mieszki włosowe. Trzeba wzbogacić dietę o składniki odżywcze. Aby dostarczyć organizmowi białka, należy jeść chude mięso, jaja oraz nabiał. Miedź, cynk oraz krzem znajdziemy w orzechach i pestkach z dyni, a żelazo – w zielonych warzywach, burakach oraz wątróbce. Źródłem wielu witamin są kiełki roślin. Pełnoziarniste produkty powinny na stałe zagościć w twoim menu. Stan skóry, włosów i paznokci może polepszyć również regularne picie tranu. Skuś się na owocową sałatkę zawierającą banany, kiwi i winogrona. Awokado możesz nie tylko zjeść, ale również wykorzystać do stworzenia wspaniałej maseczki do włosów.

Zabiegi medycyny estetycznej pomagają w walce o piękny wygląd. Mezoterapia igłowa skóry głowy poprawia ukrwienie cebulek i wspomaga odrost włosów. Koktajl biorewitalizujący przynosi znakomite efekty. Jeżeli problem z wypadaniem włosów jest tak trudny, że spędza ci sen z powiek, wybierz się na wizytę do trychologa, który po dokonaniu analizy skóry głowy i ustali przyczynę wypadania włosów. Powodem tej dolegliwości może być nie tylko zła dieta, ale również stres, predyspozycje genetyczne lub zaburzenia hormonalne. Profesjonalna pomoc najlepszego specjalisty jest nieoceniona w walce z nasilającym się problemem. Tylko systematyczne leczenie przyniesie oczekiwane rezultaty.

Przeczytaj również nasz tekst na temat wypadania włosów po Covid-19!

zdrowe i piękne włosy

Małe kroki do piękna: Codzienne i proste nawyki pielęgnacyjne, które warto mieć na uwadze

Oprócz odpowiedniego odżywiania i suplementacji oraz zabiegów, warto pamiętać o codziennych i prostszych czynnościach. Poniżej przedstawiamy kilka z nich!

Podstawa – mycie włosów!

Podstawą pielęgnacji włosów jest ich mycie, bowiem szampon ma na celu oczyszczenie naszej skóry z kurzu, nadmiaru łoju i pozostałości kosmetyków do stylizacji. Należy wybrać odpowiedni szampon do swoich włosów. Jeśli mamy cienkie włosy, stosujemy szampon przeznaczony dla tego typu włosów. Pamiętajcie, aby po umyciu, owinąć włosy ręcznikiem. Zróbcie to delikatnie, nie pocierajcie ich. Zaopatrzcie się w odżywkę ułatwiającą rozczesywanie włosów. Pasma rozczesujemy delikatnie, nie szarpiemy ich. Sprawdzi się tutaj szczotka z naturalnego włosia. Pamiętajcie aby nie związywać włosów ciasną gumką. Starajcie się też unikać produktów do stylizacji włosów. Wiele z nich ma w swoje wysuszający alkohol.

Przeczytaj także nasz artykuł o tym, czym jest porowatość włosów!

Pamiętaj o wizycie u fryzjera!

Wiele kobiet zmaga się ze zniszczonymi, rozdwajającymi się końcówkami. Niestety nie zregeneruje ich nawet najdroższy kosmetyk. Dlatego podstawą pielęgnacji są regularne wizyty u fryzjera w celu podcięcia włosów. Dzięki temu zniszczenie przestanie piąć się ku cebulką. Ponadto zdrowe końce wyglądają bardziej estetycznie.

Suszarka, prostownica, lokówka – używaj mądrze!

Kobiety mają z reguły długie włosy, które wymagają wzmożonej pielęgnacji. Bardzo często są poddawane różnorodnym procesom termicznym: suszeniu, prostowaniu czy też karbowaniu i modelowaniu lokówką. Włosy stają się wówczas suche, łamliwe i bez połysku, a końcówki zaczynają się rozdwajać. Dlatego też starajcie się unikać wymienionych zabiegów. Jeśli już się na nie zdecydujecie, to zakupcie preparat chroniący włosy przed wysoką temperaturą, dostępny w każdej drogerii. Wystarczy wtedy psiknąć włosy przed zabiegiem. W przypadku, gdy zdecydujemy się korzystać z suszarki, ustawcie urządzenie na zimny nawiew i trzymajcie w odległości ok 20 cm od skóry głowy.

Oczyszczaj i oszczędzaj swoje paznokcie!

Przede wszystkim należy utrzymywać czystość paznokci, regularnie usuwając wszelkie zanieczyszczenia. Ważne jest również regularne przycinanie i kształtowanie paznokci, aby uniknąć ich łamania. Warto stosować nawilżający krem do rąk, który również zadba o kondycję paznokci. Unikaj używania paznokci jako narzędzia do otwierania czy skrobania, aby uniknąć ich osłabienia i uszkodzenia.