Nie od dziś wiadomo, ze wiele kobiet marzy o gęstych, długich, grubych, a przede wszystkim zdrowych włosach. Niestety nie każda tak może. Na rynku kosmetycznym jest mnóstwo produktów, które mają pomóc w ich codziennej pielęgnacji. Warto je dobrać do ich porowatości. Czym jest porowatość włosów?

czym jest porowatość włosów

Czym jest porowatość włosów?

Porowatość włosów to stopień odchylenia łuski od włosa, który należy wziąć pod uwagę przy opisaniu typu swoich włosów. Wyróżnia się włosy o porowatości:

  • niskiej,
  • średniej,
  • wysokiej.

Jak sprawdzić porowatość włosów?

Wiemy czym jest porowatość włosów, a jak ją sprawdzić? Porowatość włosów najlepiej jest sprawdzić za pomocą mikroskopu. Zapewnia on zbliżenie, które pozwoli zaobserwować stopień odchylenia włosek. Jeśli takiej możliwości nie mamy, najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do trychologa. Istnieje także sposób na samodzielne sprawdzenie porowatości. Aby to zrobić, musimy przygotować szklankę wody. Następnie umieszczamy w niej włos i czekamy około 5 minut. Wtedy odczytujemy wyniki naszego testu:

  • włosy o niskiej porowatości – włos pływa po powierzchni (pochłania wodę w małym stopniu),
  • włosy o średniej porowatości – włosy zamoczy się w wodzie,
  • włosy o wysokiej porowatości – w sytuacji, gdy włos utonie w szklance.

Jak pielęgnować włosy o danej porowatości?

W zależności od danego typu porowatości, włosy trzeba inaczej pielęgnować:

  • Niska porowatość – to najtrudniejszy typ do pielęgnacji, ponieważ składniki zawarte w kosmetykach osiadają na powierzchni włosa, a nie docierają do jego wnętrza przez to są one przetłuszczone, a także obciążone. Należy wybierać szampony, które dodają objętości i mają naturalne składniki, które m.in. znormalizują pracę gruczołów łojowych. Unikajmy produktów, które w składzie mają obciążające włosy substancje.
  • Porowatość średnia – to najpopularniejszy typ, który łączy cechy włosa no niskiej, jak i wysokiej porowatości. Świetnie sprawdzają się tu oleje np. migdałowy, z pestek winogron czy oliwa z oliwek. Warto dodać, że wszelkie odżywki nakładamy na końce, a nie skórę głowy, bo mogą obciążyć!
  • porowatość wysoka – charakteryzują się m.in. zniszczonymi końcówkami. Trzeba je odpowiednio pielęgnować, ponieważ potrzebują wszystkich, niezbędnych  składników odżywczych. Musimy je dobrze nawilżyć, a także zabezpieczyć końcówki przed rozdwajaniem. Warto zrezygnować z prostowania czy suszenia włosów. Wybierajmy produkty do mycia włosów o delikatnym składzie.

porowatość włosów