Wypadanie włosów po Covid to problem, z którym boryka się coraz więcej osób. Jakie są przyczyny łysienia telogenowego i jak sobie z nim radzić?

wypadanie włosów po covid

Wypadanie włosów po Covid-19

Koronawirus atakuje przede wszystkim układ oddechowy. Niestety lista skutków ubocznych jest bardzo długa. Zalicza się do nich głównie:

 • przemęczenie,
 • zaburzenia smaku oraz węchu,
 • problemy z koncentracją,
 • bóle mięśni,
 • bóle głowy
 • wypadanie włosów

W ostatnim czasie pacjenci po przebytym Covid-19, skarżą się również na inne dolegliwości, w tym nadmierne wypadanie włosów. Według badań problem dotyka ponad 20% osób, które miały koronawirusa. Pojawia się zazwyczaj od 2 do 5 miesięcy po wyzdrowieniu. Przyczyn tego zjawiska może być kilka.  Utrata włosów następuje przede wszystkim w wyniku osłabienia organizmu po ciężkim przebiegu infekcji wirusowej. Wysoka gorączka, ogólne osłabienie organizmu oraz stres negatywnie wpływa na poszczególne fazy życia włosów.

Utrata włosów po Covid – łysienie telogenowe

Wypadanie włosów po Covid określane jest jako łysienie telogenowe. Polega ono na skróceniu wszystkich faz wzrostu włosa, do których zalicza się:

 1. Fazy anagen – to pierwsza faza wzrostu włosa, która cechuje się szybkim oraz silnym wzrostem włosa. Trwa od 3 do nawet 6 lat. Jeśli wzrost jest prawidłowy, to faza ta obejmuje 85% włosów.
 2. Fazy katagen – nazywanej fazą środkową. Trwa do dwóch tygodni. W frazie tej włos przestaje rosnąć, następnie odrywa się od brodawki, przesuwa do mieszka włosowego, a na samym końcu przygotowuje się wypadnięcia. faza obejmuje niecały 1% włosów
 3. Fazy telogen – definiowanej jako faza spoczynku. Czas jej trwania wynosi od 2 do 4 miesięcy. Gotowy do wypadnięcia włos czeka na to, aż wypchnie go nowy włosy, który rozpocznie fazę pierwszą, czyli anageny. Dotyczy ona 15% włosów.

W wyniku infekcji dochodzi do zaburzenia naturalnych proporcji między włosami. W fazie spoczynku jest znacznie więcej włosów, niż być powinno, co skutkuje   przerzedzeniem włosów. Przyczyny łysienia telogenowego to przede wszystkim:

 • silny stres oraz traumatyczne przeżycia,
 • długotrwałe osłabienie organizmu,
 • stany podgorączkowe,
 • zażywanie niektórych leków,
 • niedobór witamin i składników mineralnych.

Wypadanie włosów po Covid pojawia się zazwyczaj wskutek wystąpienia kilku wyżej wymienionych czynników jednocześnie. Ciężki przebieg choroby prowadzi do długotrwałego osłabienia organizmu, gorączką. Do tego dochodzi stres związany nie tylko ze złym samopoczuciem, ale również przymusową izolacją. Taka kumulacja prowadzi do łysienia telogenowego.

wypadanie włosów covid-19

Wypadanie włosów po Covid-19 – co robić?

Po przebytej chorobę musisz przede wszystkim zadbać o odpoczynek oraz regenerację organizmu. Jeżeli wypoczniesz, szybciej wrócisz do zdrowia i odzyskasz siły. Bardzo istotne jest uzupełnienie niedoborów witamin oraz składników mineralnych, takich jak:

 • żelazo – największe ilości żelaza znajdziesz w: jajkach, pełnych ziarnach zbóż (ryż brązowy, kasze, makarony pełnoziarniste), orzechach, kakao, zielonych warzywach (natka pietruszki), burakach, nasionach roślin strączkowych (soczewica, ciecierzyca i fasola),
 • miedź – źródłem miedzy jest m.in. wątroba cielęca, grzyby, zielone warzywa liściaste, orzechy, ziarna sezamy, ziarna słonecznika, pełnoziarniste produkty zbożowe, kakao oraz płatki owsiane,
 • cynk – znajdziesz go m.in. w mięsie, wątróbce, kaszy gryczanej, serach żółtych, pestkach dyni, nasionach słonecznika
 • selen – bogatym źródłem selenu jest tuńczyk, łosoś, pszenica, drób oraz jaja kurze,
 • witaminy z grupy B – do najważniejszych źródeł witaminy z grupy B zalicza się wątróbkę, ryby, szpinak, jajka oraz nabiał, fasolę, orzechy oraz pestki.

Zadbaj o to, aby spożywać produkty bogate w wymienione składniki odżywcze, a w razie konieczności zacznij je suplementować.

Jak walczyć z wypadaniem włosów?

Utracie włosów można również zapobiegać od zewnątrz poprzez:

 • zabiegi trychologiczne – ich celem jest wzmocnienie włosów oraz skuteczne wyeliminowanie wszelkich zaburzeń funkcjonowania skóry głowy. Zabiegi są dobierane indywidualnie do pacjenta,
 • mezoterapię igłową przeciw wypadaniu włosów – zabieg polega na wstrzyknięciu za pomocą specjalnej strzykawki w skórę głowy substancji leczniczych, które wzmacniają cebulki i odżywiają włosy. Wstrzykiwany preparat dobierany jest do potrzeb pacjenta,
 • masaż głowy – masaż poprawia krążenie w naczyniach krwionośnych. Cebulki włosowe dotleniają się, dzięki czemu przyśpiesza i wzmacnia się porost nowych kosmyków,
 • stosowanie odpowiednich preparatów, które zatrzymują wypadanie włosów – powinny być wzbogacone o składniki odżywcze, korzystnie wpływające na strukturę włosa. Na rynku dostępne są i wcierki, ampułki, szampony oraz odżywki apteczne. Konkretne produkty pomoże Ci wybrać dermatolog lub trycholog. Warto zastosować również domowe sposobu. Doskonale sprawdzi się siemię lniane. Można je stosować od wewnątrz, przygotowując kisiel (do miski wsyp jedną łyżkę siemienia i zalej gorącą wodą. Odstaw na jakiś czas i wypij) lub zewnętrznie, stosując maskę z siemienia. Łyżkę siemienia zalej gorącą wodą i odczekaj około 15 minut. Następnie odcedź powstały żel i nałóż na skórę głowy. Po godzinie dokładnie spłucz włosy. Cuda zdziała również świeży sok z czarnej rzepy. Możesz go uzyskać przy pomocy sokowirówki lub zetrzeć rzepę na tarce i odcisnąć sok przez gazę. Następnie nałóż sok na wilgotne i włosy oraz skórę głowy i zostaw na 30 minut. Po tym czasie dokładnie umyj włosy.

Niezbędna może okazać się również wizyta u dermatologa lub trychologa. Pomogą Ci dobrać odpowiednią kurację, a także podpowiedzą, co masz robić. Pamiętaj jednak, że odrastanie włosów do długotrwały proces, który trwa kilka miesięcy. Nie możesz go jednak bagatelizować, ponieważ nieleczone wypadanie włosów niesie nieodwracalne skutki w strukturze włosa.

Sprawdź również nasz artykuł: Peeling skóry głowy – dlaczego warto go robić