Psychologia wizerunku to termin, o którym coraz więcej się mówi. Nie ma się co dziwić! Coraz więcej osób zaczyna rozumieć, że to, jak wyglądamy, ma ogromne znaczenie zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Czym jest wspomniane pojęcie, co rujnuje Twój wizerunek i dlaczego tak się dzieje? 

psychologia wizerunku

Czym zajmuje się psychologia wizerunku?

Psychologia wizerunku zajmuje się umiejętnością zaprezentowania siebie w sposób wiarygodny oraz pomocy w realizacji wyznaczonych celów. Dodatkowo:

  • poprawia zdolność wyrażania siebie — człowiek dociera do własnych zasobów, poznaje swoje zalety, potrafi radzić sobie ze stresem oraz lękiem, a także ćwiczy uważność oraz kreatywność,
  • uczy komunikowania się z otoczeniem — tak, aby osiągnąć zamierzony efekt. Zaczynasz rozumieć, że spotkania z innymi osobami to nie przypadek, a komunikacja z nimi powinna być przemyślana,
  • uczy zaprezentowania siebie na zewnątrz — na psychologię wizerunku składa się umiejętność analizy sylwetki i kolorów, doboru odpowiedni ubrań i dodatków, a także wykonania makijaży,
  • uczy podejmowania działań, dzięki którym osiąga się cel — wdrażasz nowe sposoby działania oraz reagowania na różne sytuacje, w tym kryzysowe.

„Psychologia wizerunku to dość nowy termin. Zadaniem tej nauki jest próba odpowiedzenia na pytania, związane z postrzeganiem nas samych w oczach innych, a także pokazanie, jak należy się ustawić, ubrać, aby osiągnąć zamierzone cele, zachowując przy tym standardy moralne oraz etykę.” – mówi Agnieszka Świst-Kamińska

W ramach psychologii wizerunku możesz pracować nad sobą bez względu na to, jaki wykonujesz zawód. Umiejętności doskonale sprawdza się u polityków, kierowników zarówno dużych, jak i średnich lub małych przedsiębiorstw, ale także u osób, które tworzą marką osobistą. Inwestowanie w budowanie swojego image niesie za sobą wiele korzyści, do których zalicza się:

  • zbudowanie wiarygodności nie tylko swojej osoby, ale i firmy,
  • dotarcie do wybranej gruby odbiorców,
  • dotarcie do szerszego grona klientów,
  • zwiększenie szansy zdobycia pracy albo otrzymania awansu.

Co może zrujnować Twój wizerunek?

Znając podstawowe zagadnienia i zasady z psychologii wizerunku, w prosty sposób można osiągnąć zamierzone cele. Niestety istnieją przeszkody, które mogą zrujnować Twój wizerunek.

Pierwszą z nich jest brak samoakceptacji. Jeżeli nie potrafisz zaakceptować siebie, tego, jak wyglądasz, to będzie Ci bardzo trudno pokazać się z jak najlepszej strony. Nawet jeżeli postawisz na eleganckie ubrania, które podkreślą twój status czy wykonywany zawód, to nadal widoczny będzie brak pewności siebie.

Kolejną rzeczą, która może zrujnować Twój wizerunek, jest brak świadomości na temat „pierwszego wrażenia”. Niejednokrotnie wspominałyśmy (np. we wpisie Wizerunek jako narzędzie komunikacji), że podczas spotkania z drugą osobą, cztery sekundy decydują o tym, jak nas odbierze. I absolutnie tego nie można bagatelizować.

Jeżeli będziesz świadomie pracować nad strategią swojego wizerunku, to możesz osiągnąć zyski materialne. Warto zdecydować się na szkolenia w zakresie budowania marki osobistej, które możesz zamówić w Szkole Damskiego i Męskiego Stylu.

psycholog wizerunku