Koniec urlopu oznacza powrót do rutyny i codziennych obowiązków. Niestety nie zawsze jest to proste, zwłaszcza gdy wraca się z ciekawej, pełnych pięknych wspomnień podróży. Jak wrócić do pracy po urlopie i nie zwariować?

jak wrócić do pracy po urlopie i nie zwariować

5 sposobów na to, jak wrócić do pracy po urlopie i nie zwariować

Odczuwasz stres i jesteś przygnębiony z powodu końca urlopu? Nie martw się! To naturalne zjawisko. Co ciekawe, wielu lekarzy oraz psychoterapeutów potwierdza tezę, że nie jest to objaw zwykłego lenistwa. Chodząc codziennie do pracy, a tym samym wykonując obowiązki, popada się w codzienną rutynę. Przyzwyczajamy się do tego, że rano musimy wstać, iść do pracy, wykonać powierzone nam zadania, a później wrócić do domu, by ugotować obiad, odpocząć, iść spać i znów rozpocząć kolejny dzień. Na urlopie dni wyglądają zupełnie inaczej. Nie mamy żadnych obowiązków, nie jesteśmy zmuszeni do nastawienia budzika na 6 rano, chyba, że w dzień wyjazdu lub wylotu, nikt nas nie męczy telefonami. To wszystko sprawia, że nasz organizm się rozleniwia. Koniec urlopu, który wiąże się z powrotem do pracy, sprawia, że ciężko jest się ponownie przestawić. Nawet, gdy lubimy swoją pracę. W takim razie jak wrócić do pracy po urlopie i nie zwariować?

powrót do pracy po wakacjach

Zamknij wszystkie sprawy przed urlopem

Pierwsza i najważniejsza zasada mówi o tym, aby wykonać wszystkie obowiązki przed zakończeniem urlopu w pracy. Nawet, jeśli oznaczałoby to, że musisz zostać w pracy chwilę dłużej lub wziąć dokumenty do domu. Dlaczego? Dlatego, że wykonując wszystkie powierzone Ci zadania przed urlopem, nie będziesz o nich myśleć w trakcie wakacji. Urlop to czas dla Ciebie, rodziny. Masz się cieszyć wolną chwilą, a nie myśleć o tym, ile roboty Cię czeka po powrocie z podróży. Po drugie, wrócisz do pracy i zamiast nadrabiać zaległości, skupisz się na nowych zadaniach.

Zaplanuj urlop, aby mieć wolny dzień od pracy

Jak wrócić do pracy po urlopie i nie zwariować? Dobrym pomysłem jest zaplanowanie wakacyjnego wyjazdu tak, aby po powrocie był jeszcze 1-2 dni wolnego np. weekend lub święto. Dzięki temu odpoczniesz po podróży, rozpakujesz się, zrobisz pytanie i uszykujesz wszystko, co potrzebujesz do pracy.

Zacznij od prostych rzeczy

Aby łatwiej było Ci wrócić do codziennych obowiązków, zacznij od prostych zadań. Sprawdź korespondencję, ustal grafik i zorganizuj plan działania.

Przygotuj plan działania

Pierwszy dzień pracy po urlopie prawdopodobnie będzie ciężki. Ilość obowiązków może Cię przytłoczyć, ale nie ma powodu do paniki. Zamiast się niepotrzebnie stresować, zorganizuj sobie pracę na najbliższy tydzień czy miesiąc. Plan zacznij realizować już od pierwszego dnia, aby uniknąć przeskakiwania z jednego do drugiego zadania czy robienia wszystkiego jednocześnie. Podziel sprawy na ważne oraz mniej ważne.

powrót do pracy po urlopie

Myśl pozytywnie

Zamiast myśleć o tym, że musisz wrócić do pracy, pomyśl, ze dzięki niej mogłeś pozwolić sobie na wakacje i pozytywne wspomnienia! Za jakiś czas znów uda Ci się wziąć dni wolne i odpocząć. Poza tym, to idealny moment na to, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy praca daje mi satysfakcję? Czy jestem z niej zadowolony?