Kitesurfing to sport zarezerwowany tylko dla mężczyzn? Nic bardziej mylnego! Uroki tego sportu doceniają również kobiety. Na czym polega i dlaczego warto uprawiać kite? Sprawdź koniecznie!

kitesurfing dyscyplina sportowa

Kitesurfing – czy tylko dla mężczyzn?

Jeszcze do niedawna Kite było mało znaną dyscypliną sportową. Dziś cieszy się ogromną popularnością! Uprawia się go nie tylko w pojedynkę, ale i całą rodziną. Nie ma w tym nic dziwnego! Wbrew pozorom kite to dość uniwersalny sport. Nie trzeba być ani bardzo silnym, ani wysportowanym, ponieważ kluczową rolę odgrywa odpowiednia technika i koordynacja ruchowa. Co ciekawe, niektórzy twierdzą, że dyscyplina ta powstała dla kobiet. A to wszystko za sprawą ich subtelności, która ma ogromne znaczenie na ruch latawca. Co więcej, kite nie wymaga predyspozycji do uprawiania tej dyscypliny, jak w przypadku innych. Nawet jeśli masz niewielkie problemy z kręgosłupem, to możesz spróbować swoich sił, bowiem nie ma przeciwskazań! Bez znaczenia jest również waga, wielkość, a także wiek. Kite mogą uprawiać już dzieci, które mają około 10 lat, a więc osiągnęły odpowiednią wagę. Sprzęt zawsze jest dobierany do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Czym w ogóle jest kitesurfing? To jedna z odmian surfingu, którą zalicza się do ekstremalnych sportów wodnych. Przypomina windsurfing, jednakże różni się techniką, a także sposobem prowadzenia deski. Kite polega na jeździe (ślizgu) na wodzie za pomocą latawca.  Technikę można porównać do jazdy na snowboardzie, dlatego, że deska prowadzona jest nie płasko, a po krawędzi. Do uprawiania tego sportu potrzebny jest :

 • latawiec,
 • deska,
 • trapez,
 • pompka,
 • leash.

Jeśli się zdecydujesz na taki ekwipunek, to musisz liczyć się z wydatkiem rzędu około 6000  złotych.

Gdzie najlepiej uprawia się kite?

Kitesurfing do dyscyplina sportu wodnego, która rozwija się w naszym kraju w ekspresowym tempie i zyskuje coraz więcej zwolenników. Naukę można rozpocząć nad Bałtykiem na Mierzei Helskiej oraz wodach Zatoki Puckiej. Oba miejsca są perfekcyjnie do uprawiania tej formy aktywności fizycznej. PEzeszkodę stanowi jedynie pogoda, która lubi płatać figle. Dlatego w Polsce uprawia się go tylko w okresie letnim. Na szczęście wiele polskich szkół kitesurfingu znajdziemy na całym świecie m.in. w Brazylii, Egipcie, a także na Rodos oraz Cyprze, gdzie pogoda pozwala na uprawianie sportu przez cały rok.

Kite można uprawiać na oceanie, morzu, a także rzekach. Natomiast najlepszym miejscem na uprawianie kitesurfingu jest:

 • duża i przede wszystkim pusta przestrzeń na lądzie, co ułatwia startowanie
 • płytka woda, która sięga  do pasa,
 • piaszczyste dno, stabilny wiatr,
 • brak wysokich przeszkód.

kitesurfing

Dlaczego warto uprawiać kitesurfing?

Zastanawiasz się, czy warto rozpocząć przygodę z kitersurfingiem? Oto 6 powodów, które powinny Cię przekonać!

 1. Możesz zacząć niezależnie od tego, ile masz lat – kite stworzony jest zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i starszych osób! Wystarczy, że masz odpowiednią wagę.
 2. Nie musisz mieć dobrej kondycji – niektóre dyscypliny sporty wymagają dobrej, a często nawet i świetnej kondycji. Kite nie! Wcale nie musisz być osobą wysportowaną, aby rozpocząć pływanie. Oczywiście forma ułatwi Ci wstawianie pierwszym kroków z kitesurfingiem, ale nie jest konieczna.
 3. Nie musisz mieć dużej siły – wbrew pozorom kite nie wymaga od Ciebie użycia dużej siły. Pamiętaj, ze jest to sport techniczny, a nie siłowy. Liczy się stosowanie odpowiedniej techniki.
 4. Waga nie jest najważniejszym czynnikiem – zaletą kitesurfingu jest to, że waga ma niewielkie znaczenie. Nie musisz się odchudzać ani przytyć Wystarczy tylko dobrać wielkość kite’a do wagi.
 5. Poprawisz samopoczucie – każda aktywność fizyczna uwalnia endorfiny, co z kolei sprawia, że Twoje samopoczucie polepsza się.
 6. Przestaniesz się stresować – nie ma najmniejszej wątpliwości, że uprawianie jakiegokolwiek sportu, to najlepszy sposób na redukcję stresu. Z kite to również osiągniesz! Zapomnisz o codziennych obowiązkach oraz problemach. Tym bardziej, że sport ten wymaga koncentracji i pełnego skupienia.