Rozstępy w ciąży to jeden z problemów, z jakimi boryka się przyszła mama. Jak się ich pozbyć? oto skuteczne sposoby!

Czym są rozstępy?

Rozstępy to charakterystyczne kreski na skórze, które przypominają blizny. Pojawiają się wtedy, gdy dochodzi do pękania włókien kolagenowych. Występują najczęściej w barwie białej, czerwonej lub sinej. Mogą występować pojedynczo lub w skupisku, być wypukłe albo wklęsłe. Najczęściej znajdują się na pośladkach, udach, piersiach, brzuchu, a także plecach. Rozstępy mogą pojawić się w okresie dojrzewania, u kobiet w ciąży czy osób, które zwiększają masę mięśniową i dużo trenują. Wynika to ze zmian skórnych. Ponadto na rozstępy wpływają również zmiany genetyczne, hormonalne oraz zaburzenia funkcjonowania tkanki łącznej.

rozstępy w ciąży


Rozstępy to bez wątpienia zmora ciężarnych. Rozstępy w ciąży najczęściej pojawiają się, gdy zaczyna się powiększać brzuszek – zazwyczaj pod koniec 2. trymestru. Oczywiście nie ma tu reguły. Mogą się pojawić wcześniej, gdy kobieta dużo przytyła.

Rozstępy w ciąży – skuteczne sposoby

Nie ma idealnej recepty na to, aby uniknąć rozstępów w ciąży, bowiem zależą one także od uwarunkowań genetycznych. jednakże istnieje kilka sposobów, dzięki którym można im zapobiec. oto skuteczne sposoby na rozstępy w ciąży:

  • kosmetyki – rynek kosmetyczny obfituje w produkty dedykowane kobietom w ciąży. Wiele propozycji ma na celu właśnie walkę z rozstępami. Warto wybierać przede wszystkim te, bazujące na naturalnych składnikach. Warto również stosować odpowiednie peelingi, które złuszczają martwy naskórek. Co więcej, pobudzają one krążenia,
  • olejki – naturalne olejki to doskonały sposób na walkę z rozstępami. Świetnie sprawdzi się m.in. arganowy, z kiełków pszenicy, ze słodkich migdałów, z orzechów macadamia, kokosowy. Należy pamiętać o systematycznym nakładaniu oleju na skórę, przynajmniej raz dziennie. Olejek ma płynną konsystencję, więc na rękę wylewamy niewielką jego ilość i dopiero nakładamy na skórę,
  • właściwa dieta – warto zdrowo się odżywiać, unikać słodyczy i wysokoprzetworzonych produktów,
  • aktywność fizyczna – oczywiście po konsultacji z lekarzem ginekologiem. Muszą one być dostosowane do możliwości oraz stanu zdrowia


Masaż – skuteczny sposób na walkę z rozstępami

Masaż wykonywany przy użyciu olejków, to bardzo skuteczny sposób na zapobieganie rozstępom. Aby cieszyć się efektami, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

 • masaż należy rozpocząć jak najszybciej, już w pierwszych tygodniach ciąży,
 • masaż należy wykonywać systematycznie, przynajmniej raz dziennie,
 • olej wmasowujemy okrężnymi ruchami. Zaczynamy od dołu i kierujemy się ku górze,
 • masowanie olejkiem najlepiej robić po kąpieli, ze względu na rozgrzaną skórę, która lepiej wchłania olej i jego cenne składniki.

ciąża rozstępy