Nie ma najmniejszej wątpliwości, że większość Pań marzy o idealnej sylwetce. Niestety wielu osobom zależy na szybkich efektach. W rezultacie waga bardzo szybko wraca do punktu wyjścia i wiąże się z efektem jojo. Jak schudnąć bez efektu jojo? Poznaj skuteczne sposoby.

jak schudnąć bez efektu jojo

Co to jest efekt jojo?

Słynny efekt jojo to nic innego jak wahania wagi. Polega na intensywnym chudnięciu, a następnie szybkim przybieraniu na wadzę. O zjawisku mówi się wtedy, gdy w ciągu 5 miesięcy przyrost masy ciała przekroczy 10% wagi, którą osiągnięto w trakcie odchudzania. W efekcie każda próba zrzucenia zbędnych kilogramów kończy się zniechęceniem do dalszej walki o wymarzoną sylwetkę. Dlaczego tak się dzieje?

Zacznijmy od tego, że wiele kobiet chce zrzucić kilogramy w ekspresowym tempie. W tym celu redukuje kalorie i stosuje tzw. „głodówki”, co jest błędem. Wszelkie zmiany, w  tym cały proces odchudzania, musi być wprowadzany stopniowo. Stosowanie diet niskokalorycznych zwalnia przemianę materii. Wraz z ich zakończeniem, każda, nawet niewielka nadwyżka energii, nie jest pożytkowana przez organizm na bieżąco. Po drugie, należy mieć świadomość, że zrzucenie niechcianych kilogramów oraz centymetrów w obwodach wcale nie oznacza końca pracy nad osiągnięciem idealnej figury. To proces o wiele bardziej złożony. Jeżeli odchudzasz się, wprowadzając do swojej codzienności odpowiednią zbilansowaną dietę oraz aktywność fizyczną, a potem wracasz do starych nawyków, zapewne będziesz mieć do czynienia z efektem jojo. Wiele osób po osiągnięciu docelowej wagi, wraca do niezdrowych nawyków oraz siedzącego trybu życia, co jest głównym powodem ponownego tycia.

Jak schudnąć bez efektu jojo?

Jak schudnąć bez efektu jojo? I czy to w ogóle możliwe? Oczywiście, że tak! Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne zadanie. Oczywiście będzie wymagać od Ciebie cierpliwości, ponieważ zrzucenie zbędnych kilogramów następuje stopniowo, ale za to będziesz mogła cieszyć się piękną sylwetką! Taka zmiana jest warta Twojej sumienności i zaangażowania w cały proces. Jak schudnąć bez efektu jojo? Oto najskuteczniejsze sposoby:

1. Wprowadzaj zmiany stopniowo

Jeżeli zależy Ci na zrzuceniu zbędnych kilogramów, zrób to stopniowo. Przede wszystkim nie traktuj diety jako zła koniecznego, a jako zmianę na lepsze. Nie musisz od razu wprowadzić wszystkich restrykcyjnych zmian. Wystarczy stopniowo rezygnować ze złych nawyków. W pierwszej kolejności zrezygnuj z picia słodzonych napojów i zastąp je wodą. W kolejnym etapie ogranicz fast-foody, przetworzoną żywność oraz słodycze.

odchudzanie bez efektu jojo

2. Nie stosuj diet niskokalorycznych

Diety „cud”, w tym diety niskokaloryczne, wciąż cieszą się popularnością. Niestety nie mają one przełożenia na zamierzone efekty. Tego typu diety mają wiele zakazów i nakazów. W związku z tym po danym okresie większość osób wraca do starych nawyków żywieniowych i sięga po te produkty, które podczas diety były zabronione. Nie o to chodzi! Zmiana nawyków żywieniowych ma być na stałe, a nie tylko i wyłącznie okres, w którym stosujesz dietę. Codzienne posiłki muszą być indywidualnie dopasowane do Twoich potrzeb, stanu zdrowia oraz preferencji. Tylko i wyłącznie wtedy istnieje największa szansa na to, że zaakceptujesz dietę i będziesz stosować ją przez kolejne lata.

Chyba, że podejdziesz do tego nieco inaczej i skorzystasz z postu ketogenicznego Keto LUV. Jest to co prawda dieta o bardzo niskiej kaloryczności, jednak dzięki ketogenicznej strukturze pomaga nastawić metabolizm od razu na spalanie tkanki tłuszczowej, dzięki szybkiemu wprowadzeniu organizmu w ketozę. Keto LUV składa się z gotowych posiłków w formie koktajli i zup, a trwa od kilku do kilkunastu dni. Dzięki temu łatwo włączyć go do codziennej diety, jako element strategii odchudzania. Dowiedz się więcej!

3. Pamiętaj o codziennej dawce ruchu

Jak schudnąć bez efektu jojo?  Poprzez połączenie  racjonalnego żywienia z uprawianiem sportu. Zamiast rezygnować z kalorii, wykona trening, który podkręci metabolizm. Nie musisz od razu biegać maratonów! Istnieje mnóstwo innych sposobów i dyscyplin sportowych. Możesz zapisać się na siłownie, zajęcia fitness czy cross fit. Doskonale sprawdzi się jazda na rowerze, a także spacer. Zamiast jechać samochodem do sklepu, wybierz się na pieszo. Ćwiczenia nie tylko są kluczem do uzyskania wymarzonej sylwetki, ale również poprawiają samopoczucie i mają pozytywny wpływ na zdrowie!

efekt jojo

4. Wprowadź zdrowe nawyki na stałe!

Tak jak już wspomniałyśmy, zmiana nawyków żywieniowych musi być stała. Jeżeli po osiągnięciu celu, a więc danej wagi, wrócisz do starych nawyków, zrezygnujesz z aktywności fizycznej, to po pewnym czasie znów przytyjesz. Ten proces będzie się powtarzał. Dlatego powtarzamy, bardzo ważne jest, aby wszelkie zmiany wprowadzić na dobre, a nie na chwilę!

5. Skorzystaj z pomocy specjalisty

Jeżeli nie wiesz, jak schudnąć bez efektu jojo i wciąż masz z tym problemy, skorzystaj z doświadczenia specjalisty. Dietetyk pomoże Ci skomponować odpowiednio zbilansowaną dietę według Twoich potrzeb. Natomiast trener personalny dobierze ćwiczenia, dostosowane do Twoich możliwości.

Sprawdź koniecznie nasz wpis Dieta zgodna z DNA – jak schudnąć, znając swoje geny.